24.06.2016 08:22

Beksińscy w zapowiedzi „Ostatniej rodziny”

Oto pierwszy oficjalny teaserowy zwiastun filmu „Ostatnia rodzina” traktującego o Beksińskich. W rolach głównych zobaczymy Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika, Aleksandrę Konieczną czy Andrzeja Chyrę.

Beksińscy w zapowiedzi „Ostatniej rodziny”
foto: kadr z wideo

Mogliśmy już zobaczyć kilka kadrów z dzieła Jana P. Matuszyńskiego. Teraz zostały one wprawione w ruch w udostępnionym zwiastunie. Sam obraz pojawi się w polskich kinach 30 września 2016 roku.

„Ostatnia rodzina” to film biograficzny o losach rodziny Beksińskich. W rolę Zdzisława, słynnego malarza, wcielił się Andrzej Seweryn. Towarzyszy mu na ekranie Dawid Ogrodnik, znany polskim widzom m.in. z „Jesteś Bogiem”, „Disco Polo” czy „Chce się żyć”. W „Ostatniej rodzinie” zagrał postać Tomka Beksińskiego – dziennikarza muzycznego, propagatora twórczości m.in. Joy Division, prezentera radiowego i tłumacza filmowego. Zofią Beksińską, żoną Zdzisława, stała się Aleksandra Konieczna. W obsadzie znalazł się również Andrzeja Chyra, który pojawi się na ekranie jako Piotr Dmochowski – wieloletni przyjaciel i promotor obrazów Beksińskiego.

Film Jana P. Matuszyńskiego rozgrywać się będzie na przestrzeni 28 lat. Wszystko zacznie się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice żyją tuż obok, na tym samym osiedlu Służew nad Dolinką, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że jego matka, wciąż się o niego martwi. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej chłopaka, jego rodzice będą musieli podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Zobaczcie jak aktorzy wyglądają w swoich rolach, dzięki teaserowi „Ostatniej rodziny”:

Twórcą filmu jest 32-letni debiutant, jeżeli chodzi o pełnometrażowy film fabularny. Jan P. Matuszyński ma już jednak wiele nagród na koncie za filmy dokumentalne („Deep Love”) i krótkie metraże. Autorem zdjęć został Kacper Fertacz, laureat nagród za zdjęcia do filmu „Hardkor Disko”. Twórcą scenariusza - pierwotnie przygotowywanego z myślą o sztuce teatralnej - jest Robert Bolesto („Córki Dancingu”, „Hardkor Disko”). Prace nad tekstem zajęły mu 7 lat.

Przy realizacji „Ostatniej rodziny” mają zostać wykorzystane materiały z archiwów Muzeum Historycznego w Sanoku, do którego filmowcy mają dostęp. Istotną częścią obrazu ma być też wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, związana z upodobaniami Tomasza Beksińskiego, a trzeba pamiętać, że zajmował się on promowaniem w Polsce takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Jak Wam się podoba pierwsza zapowiedź filmu o Beksińskich?

Robert Skowronski
Tagi: Zwiastuny Ostatnia rodzina