"Black Panther" z nominacjami do 16 Oscarów? Tego chce Disney

Kamil Kacperski
13.11.2018 15:44
"Black Panther" z nominacjami do 16 Oscarów? Tego chce Disney Fot. materiały prasowe

Disney ogłosił swoje listy oscarowe, z których wynika, że firma chce by "Black Panther" był nominowany do 16 nagród, a "Avengers: Infinity War" do 11. Czy marzenia korporacji się spełnią?

Filmy superbohaterskie nigdy nie cieszyły się największym szacunkiem w branży, zwłaszcza na Oscarach. Wśród utytułowanych produkcji znajdziemy m.in. "Mrocznego rycerza", za rolę w którym pośmiertnego Oscara otrzymał Heath Ledger wcielający się w Jokera. Innym, nowszym przykładem jest statuetka w kategorii "najlepszy make-up i charakteryzacja" dla "Suicide Squadu". Jak widać, to mało nagród dla gatunku, który przez ostatnie kilka lat zdominował świat filmu. Zmianą dla tego stanu rzeczy miało być wprowadzenie nowej kategorii - "Najlepszego filmu popularnego", w którym nagradzane byłyby blockbustery. 

Na razie wygląda na to, że Akademia zrezygnowała jednak z wprowadzenia nowej kategorii, więc kino superbohaterskie wciąż musi stawać w szranki z produkcjami "ambitnymi". Disney do walki o statuetki zamierza wysłać dwa najlepiej zarabiające filmy 2018 roku, czyli "Black Panthera" i "Avengers: Infinity War". Według firmy, obydwie produkcje zasługują na co najmniej 10 nominacji do Oscarów. 

Filmy MCU z nominacjami do Oscarów?

W liście udostępnionej przez Disneya zdecydowany prym wiedzie "Black Panther", który według wytwórni filmowej powinien być nominowany do 16 statuetek - w tym do kategorii "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser" (Ryan Coogler), a także "Najlepszy aktor pierwszoplanowy męski" (Chadwick Boseman). Nie obyło się również bez propozycji do kategorii dotyczących aktorów i aktorek drugoplanowych - wśród proponowanych nazwisk znalazło się miejsce dla Martina Freemana, Michaela B. Jordana, Leitity Wright, Angeli Basset, Andy'ego Serkisa, Foresta Whitakera i Daniela Kaluuya. Oprócz tego "All The Stars" Kendricka Lamara i SZA znalazło się na liście propozycji do kategorii "Najlepszy utwór oryginalny". Disney chciałby, żeby o nominacje powalczyli również montażyści, operatorzy, spece od dźwięku, efektów specjalnych, make-upu i charakteryzacji, kostiumografowie oraz kompozytor ścieżki dźwiękowej, Ludwig Goransson. 

"Infinity War" zostało zgłoszone w 11 kategoriach - najważniejszą z nich jest "Najlepszy reżyser", o którego być może powalczą Anthony i Joe Russo. Podobnie jak w przypadku "Black Panthera", Disney chce, żeby o nominacje powalczyli również montażyści, operatorzy, spece od dźwięku, efektów specjalnych, make-upu i charakteryzacji, kostiumografowie oraz kompozytor ścieżki dźwiękowej, którym był Alan Silvestri. 

Nominacje do Oscarów 2019 poznamy 22 stycznia 2019 roku. Sama ceremonia odbędzie się 24 lutego 2019 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Jeśli chodzi natomiast o produkcje MCU, to najbliżej nam do premiery "Kapitan Marvel", która w kinach pojawi się 8 marca 2019 roku.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.