"Bohemian Rhapsody" nie dla polskiej prowincji? Mamy komentarz dystrybutora

Natalia Hluzow
13.11.2018 15:20
"Bohemian Rhapsody" nie dla polskiej prowincji? Mamy komentarz dystrybutora Fot. materiały prasowe

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Leszna nie zobaczą filmu o Freddiem Mercurym i Queen w jednym z lokalnych kin. Co jest powodem niewyświetlania "Bohemian Rhapsody" w Lesznie?

10 listopada 2018 polskie media obiegła wieść, że kino w Lesznie nie pokaże "Bohemian Rhapsody", gdyż "dystrybutor filmu twierdzi, że nie jest to film dla polskiej prowincji". W miasteczku leżącym między Poznaniem a Wrocławiem wybuchła prawdziwa wrzawa. Powstała nawet petycja fanów Queen z Leszna przeciwko krzywdzącej ich decyzji. Tymczasem okazuje się, że dystrybutor filmu ma z nią niewiele wspólnego. 

"Polska prowincja woli Zenka Martyniuka niż Queen"

Informacja o braku seansów "Bohemian Rhapsody" w Lesznie spotkała się z bardzo negatywnym odbiorem. Większość osób wieść o filmie "nie dla polskiej prowincji" automatycznie skojarzyła z aferą wokół "Kleru" i próbami wprowadzania cenzury w niektórych kinach w Polsce.

Trudno stwierdzić, czy mieszkańców Leszna bardziej dotknęła wiadomość o tym, że ich lokalne kino z sieci Cinema 3D nie wyświetli "Bohemian Rhapsody", czy też przypisane dystrybutorowi filmu słowa o zaściankowości widzów z małych miejscowości. W licznych serwisach internetowych pojawiły się bowiem artykuły, według których polski dystrybutor nie chce pokazywać filmu "polskiej prowincji, która woli Zenka Martyniuka niż film o Queen". 

Poprosiliśmy więc Imperial Cinepix o komentarz w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy następujące wyjaśnienie:

Do redakcji, które zamieściły taką informację, bez sprawdzania jej u źródła, zostały wysłane pisma z żądaniem zamieszczenia sprostowania. Decyzję o  tym, by nie pokazywać filmu "Bohemian Rhapsody" w sieci kin Cinema 3D - nie tylko w Lesznie - podjęli przedstawiciele sieci Cinema 3D. (...) To jako dystrybutor zostaliśmy poinformowani przez osoby odpowiedzialne za zakup filmów w sieci Cinema 3D, że sieć boryka się „z klęską urodzaju” i niestety nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań dotyczących warunków wyświetlania filmu.

Agnieszka Pieńczykowska z Imperial Cinepix przedstawiła nam także stanowisko sieci Cinema 3D, zawierające cytaty z wypowiedzi jej przedstawicieli, które zostały przypisane dystrybutorowi. Jak twierdzi:

Zostaliśmy poinformowani przez przedstawicieli sieci, że ocenę potencjału filmu jak również swoje decyzje podejmują oni na podstawie znajomości rynków lokalnych i wiedzy, że na „prowincji” film nie będzie cieszył się zainteresowaniem widzów, których bardziej interesuje „historia Zenka Martyniuka” niż film BOHEMIAN RHAPSODY.

Przedstawicielka Imperial Cinepix wyraziła także oburzenie firmy związane z podejściem sieci do kinomanów z małych miejscowości. Jak czytamy:

Jako dystrybutor kategorycznie nie zgadzamy się z taką oceną rynków lokalnych ani preferencji widowni, oraz oceną potencjału naszego filmu przez sieć Cinema 3D, mimo wszystko jednak, do ostatniej chwili zostawiliśmy otwartą przestrzeń do rozmów, niestety nasza ostatnia wiadomość spotkała się z brakiem odpowiedzi od osób odpowiedzialnych za zakup filmów dla tej sieci.

Co na to sieć Cinema 3D? Angela Rybarczyk odpowiedziała nam, że jako kierownik kina w Lesznie także ubolewa nad decyzją o niewyświetlaniu "Bohemian Rhapsody". Nie skomentowała jednak słów przedstawicieli sieci na temat "polskiej prowincji":

Niestety również nie jesteśmy z tego zadowoleni. Nie spełniamy wymogów dystrybutora pod względem ilości sal i seansów jakie moglibyśmy puścić w ciągu dnia.

Obie strony zgadzają się co do jednego - niemożność spełnienia wymaganych warunków wyświetlania "Bohemian Rhapsody" poskutkowała brakiem seansów filmu o Queen w sieci Cinema 3D, co jest bardzo przykrą informacją. Na szczęście mieszkańcy Leszna nie będą musieli urządzać sobie wycieczek za miasto, by obejrzeć to muzyczne widowisko. "Bohemian Rhapsody" pojawi się w innym lokalnym kinie w już 23 listopada 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.