"Bohemian Rhapsody" nie powinno dostać Oscara? YouTuber wytknął błędy montażowe

Kamil Kacperski
16.03.2019 15:04
"Bohemian Rhapsody" nie powinno dostać Oscara? YouTuber wytknął błędy montażowe Fot. kadr z filmu

Thomas Flight przygotował 13-minutowy esej, w którym zaprezentował widzom wszelkie niedociągnięcia, które znalazł w oscarowym "Bohemian Rhapsody". Mężczyzna stwierdził, że montaż w filmie o Queen jest zwyczajnie "okropny". 

Film "Bohemian Rhapsody" trafił do kin w listopadzie 2018 roku, zdobywając mieszane oceny od krytyków i fanów. Ci pierwsi wytykali produkcji błędy filmowe, drudzy skupili się zaś bardziej na niedociągnięciach faktograficznych, które przeszkadzały podczas seansu. Nie mniej, obraz o Queen i Freddiem Mercurym doczekał się świetnego wyniku finansowego, który skłonił twórców i zespół do zastanowienia się nad stworzeniem kontynuacji, która miałaby opowiedzieć o ostatnich latach działalności Queen. 

Bohemian Rhapsody jest "okropnie zmontowane"?

Niezbyt przychylne oceny ze strony krytyków nie wpłynęły natomiast na to, że "Bohemian Rhapsody" wygrało Złoty Glob w kategorii "Najlepszy dramat" i było nominowane do Oscara za najlepszy film. Produkcja Bryana Singera nie zdobyła najważniejszej statuetki, ale i tak może się pochwalić kilkoma Oscarami - uhonorowano Ramiego Maleka, który wcielił się we Freddiego Mercury'ego, produkcja otrzymała statuetki za najlepszy dźwięk oraz montaż dźwięku, nagrodzono również Johna Ottmana, który zajął się montażem filmu. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tym ostatnim wyborem. 

Przeczytaj także

Wśród nich znalazł się youtuber Thomas Flight, który zaprezentował w połowie marca 2019 roku wideo-esej zatytułowany "Okropny montaż Bohemian Rhapsody - omówienie". Twórca, jak nie trudno się domyślić, wziął na warsztat film Bryana Singera i rozłożył pracę Johna Ottmana niemal na czynniki pierwsze. Jego celem było oczywiście pokazanie, że Oscar za "Najlepszy montaż" powędrował do nie tej osoby, co trzeba. Flight jako przykład "warsztatów dotyczących złego montażu" przedstawił scenę negocjacji Queen z wytwórnią EMI, w której niepotrzebnie pojawia się 8 cięć. Natomiast najważniejszymi cechami, które wpływają na jego zdaniem "tragiczny montaż", są: złe trzymanie tempa, brak jednostajnej motywacji i zaburzenie poczucia przestrzeni.

Oczywiście z Flightem się można nie zgodzić, ale i tak trzeba przyznać, że młodzi filmowcy mogą wynieść pożyteczną lekcję z wideo-eseju youtubera. Zobaczcie wideo w całości:

Bohemian Rhapsody nie powinno dostać Oscara?

Wideo "Okropny montaż Bohemian Rhapsody - omówienie" zdobyło w ciągu dwóch dni ponad 700 tysięcy wyświetleń, co jest imponującym wynikiem - zwłaszcza, że Thomas Flight ma "tylko" 70 tysięcy subskrybentów. Do tego warto zauważyć, że twórcę omówienia doceniła społeczność. Pod jego wideo jest ponad 14 tysięcy łapek w górę i zaledwie niecałe tysiąc w dół, co pokazuje, że opinię Flighta podziela naprawdę dużo osób. 

Youtuber ma na swoim kanale sporo ciekawych esejów dotyczących różnych aspektów filmów - przygotował wideo o tym, że według nauki spoilery mogą być dobre (przykładem były "Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje"), czy o sztuce tworzenia postaci pobocznych na podstawie filmów braci Coen (Jesus z "Big Lebowskiego"). 

Film "Bohemian Rhapsody" trafił do kin 2 listopada 2018 roku. Produkcja od 4 marca 2019 roku jest w Polsce dostępna w sprzedaży cyfrowej oraz na DVD i Blu-ray.

 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.