Borys Szyc: Najlepsze role polskiego aktora, w tym "Zimna Wojna" i "Symetria"

Natalia Nowecka
26.02.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 10:03
Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/ eastnews|undefined Fot. . RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/ eastnews

Borys Szyc to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, który wystąpił w dziesiątkach filmów. Które z jego ról były najlepsze? Przedstawiamy TOP 5 najlepszych ról Borysa Szyca.

Borys Szyc to aktor tak rozpoznawalny w naszym kraju, że jego nazwisko zna absolutnie każdy obywatel Polski. I również każdy widział w życiu choć jeden film, w którym zagrał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych kreacji aktorskich Borysa Szyca.

TOP 5: Najlepsze role Borysa Szyca

1. "Zimna Wojna" (2018), reż. Paweł Pawlikowski

Listę otwiera najświeższa kreacja aktorska Borysa Szyca, bowiem jego rola jest zdecydowanie jednym z najjaśniejszych punktów licznie nagradzanego filmu Pawła Pawlikowskiego, który 24 lutego 2019 roku walczył o Oscara w aż trzech kategoriach. Postać odgrywana przez Borysa Szyca w "Zimnej Wojnie" jest postacią wielce niejednoznaczną i z tego właśnie powodu, pomimo ciężkiego, stereotypowego charakteru i oślizgłości bohatera, naprawdę da się go lubić. Jest to, choć drugoplanowa, to olbrzymie ważna rola, zarówno dla samego filmu, jak i dla kariery Borysa Szyca.

Fot. Everett Collection/East News Fot. Everett Collection/East News

Zobacz też: >> Oscary 2019: Joanna Kulig udzieliła pierwszego wywiadu po ogłoszeniu wyników <<

2. "Symetria" (2003), reż. Konrad Niewolski

Rola, która miała olbrzymi wpływ na dalszą karierę, a przede wszystkim popularność Borysa Szyca. W tym niezwykle naturalistycznym i przygnębiającym filmie, Borys Szyc wciela się we współwięźnia głównego bohatera. Grany przez niego Albert jest mocnym w gębie, nieustannie szukającym zaczepki, chodzącym stereotypem cwaniaczka mitomana z wygórowanym ego, który dużo ma do powiedzenia, ale jak przyjdzie co do czego to jako pierwszy bierze nogi za pas. W "Symetrii" Borys Szyc lśni pełnym blaskiem, reprezentując aktorstwo na naprawdę wysokim poziomie.

For. Kadr z filmu Fot. For. Kadr z filmu "Symetria"
Przeczytaj także

3. "Testosteron" (2007), reż. Andrzej Saramonowicz, Tomasz Konecki i "Lejdis" (2008), reż. Tomasz Konecki

Filmy nie bez powodu umieszczone zostały w jednym punkcie, w końcu są ze sobą ściśle powiązane. Choć oba filmy nie każdemu przypadną do gustu, z uwagi na nie stronienie od wulgaryzmów i poczucia humoru na dość niskim poziomie, grzechem byłoby nie docenić występów Borysa Szyca w obu tych produkcjach. Borys Szyc popisał się tutaj niepodważalnym komediowym talentem, który w pełni wykorzystuje w swoich późniejszych kreacjach aktorskich. 

4. "Serce, Serduszko" (2014), reż. Jan Jakub Kolski

Choć w tym dramacie rodzinnym Borys Szyc wciela się w postać drugoplanową, śmiało można stwierdzić, że bez niego pierwszy plan nie miałby racji bytu. Jego bohater to człowiek na wskroś pozytywny i niezwykle inspirujący. Ksiądz Pietryga, w którego wciela się Szyc nie jest zwykłym duchownym, a człowiekiem z wytatuowanymi na ciele wizerunkami Matki Boskiej, który prowadzi wideoblog, na którym w dość specyficzny sposób zachęca internautów do poszukiwania rozwiązań ich problemów w kościele.

5. "Vinci" (2004), reż. Juliusz Machulski

Komedia kryminalna Juliusza Machulskiego to film dziś nieco zapomniany, jednak zdecydowanie wart uwagi. To lekkie, niezobowiązujące kino, w sam raz na relaks po ciężkim dniu. Borys Szyc wraz z Robertem Więckiewiczem tworzą tutaj niezwykle zgrany duet bohaterów, którym zwyczajnie nie sposób nie kibicować.

Zobacz też: >> Borys Szyc zaśpiewał „We Will Rock You” w programie Kuby Wojewódzkiego <<

Zdajemy sobie sprawę, że wymienione przez nas role to zaledwie wycinek twórczości Borysa Szyca. Wśród jego filmografii każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od upodobań. A wy, którą z ról Borysa Szyca uważacie za najbardziej wartą uwagi?

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.