26.02.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 10:03

Borys Szyc: Najlepsze role polskiego aktora, w tym "Zimna Wojna" i "Symetria"

Borys Szyc to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, który wystąpił w dziesiątkach filmów. Które z jego ról były najlepsze? Przedstawiamy TOP 5 najlepszych ról Borysa Szyca.

Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/ eastnews
Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/ eastnews

Borys Szyc to aktor tak rozpoznawalny w naszym kraju, że jego nazwisko zna absolutnie każdy obywatel Polski. I również każdy widział w życiu choć jeden film, w którym zagrał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych kreacji aktorskich Borysa Szyca.

TOP 5: Najlepsze role Borysa Szyca

1. "Zimna Wojna" (2018), reż. Paweł Pawlikowski

Listę otwiera najświeższa kreacja aktorska Borysa Szyca, bowiem jego rola jest zdecydowanie jednym z najjaśniejszych punktów licznie nagradzanego filmu Pawła Pawlikowskiego, który 24 lutego 2019 roku walczył o Oscara w aż trzech kategoriach. Postać odgrywana przez Borysa Szyca w "Zimnej Wojnie" jest postacią wielce niejednoznaczną i z tego właśnie powodu, pomimo ciężkiego, stereotypowego charakteru i oślizgłości bohatera, naprawdę da się go lubić. Jest to, choć drugoplanowa, to olbrzymie ważna rola, zarówno dla samego filmu, jak i dla kariery Borysa Szyca.

Fot. Everett Collection/East News

Zobacz też: >> Oscary 2019: Joanna Kulig udzieliła pierwszego wywiadu po ogłoszeniu wyników <<

2. "Symetria" (2003), reż. Konrad Niewolski

Rola, która miała olbrzymi wpływ na dalszą karierę, a przede wszystkim popularność Borysa Szyca. W tym niezwykle naturalistycznym i przygnębiającym filmie, Borys Szyc wciela się we współwięźnia głównego bohatera. Grany przez niego Albert jest mocnym w gębie, nieustannie szukającym zaczepki, chodzącym stereotypem cwaniaczka mitomana z wygórowanym ego, który dużo ma do powiedzenia, ale jak przyjdzie co do czego to jako pierwszy bierze nogi za pas. W "Symetrii" Borys Szyc lśni pełnym blaskiem, reprezentując aktorstwo na naprawdę wysokim poziomie.

For. Kadr z filmu "Symetria"
„Symetria” doczeka się kontynuacji
„Symetria” doczeka się kontynuacji
Przeczytaj także „Symetria” doczeka się kontynuacji

3. "Testosteron" (2007), reż. Andrzej Saramonowicz, Tomasz Konecki i "Lejdis" (2008), reż. Tomasz Konecki

Filmy nie bez powodu umieszczone zostały w jednym punkcie, w końcu są ze sobą ściśle powiązane. Choć oba filmy nie każdemu przypadną do gustu, z uwagi na nie stronienie od wulgaryzmów i poczucia humoru na dość niskim poziomie, grzechem byłoby nie docenić występów Borysa Szyca w obu tych produkcjach. Borys Szyc popisał się tutaj niepodważalnym komediowym talentem, który w pełni wykorzystuje w swoich późniejszych kreacjach aktorskich. 

4. "Serce, Serduszko" (2014), reż. Jan Jakub Kolski

Choć w tym dramacie rodzinnym Borys Szyc wciela się w postać drugoplanową, śmiało można stwierdzić, że bez niego pierwszy plan nie miałby racji bytu. Jego bohater to człowiek na wskroś pozytywny i niezwykle inspirujący. Ksiądz Pietryga, w którego wciela się Szyc nie jest zwykłym duchownym, a człowiekiem z wytatuowanymi na ciele wizerunkami Matki Boskiej, który prowadzi wideoblog, na którym w dość specyficzny sposób zachęca internautów do poszukiwania rozwiązań ich problemów w kościele.

5. "Vinci" (2004), reż. Juliusz Machulski

Komedia kryminalna Juliusza Machulskiego to film dziś nieco zapomniany, jednak zdecydowanie wart uwagi. To lekkie, niezobowiązujące kino, w sam raz na relaks po ciężkim dniu. Borys Szyc wraz z Robertem Więckiewiczem tworzą tutaj niezwykle zgrany duet bohaterów, którym zwyczajnie nie sposób nie kibicować.

Zobacz też: >> Borys Szyc zaśpiewał „We Will Rock You” w programie Kuby Wojewódzkiego <<

Zdajemy sobie sprawę, że wymienione przez nas role to zaledwie wycinek twórczości Borysa Szyca. Wśród jego filmografii każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od upodobań. A wy, którą z ról Borysa Szyca uważacie za najbardziej wartą uwagi?

Natalia Nowecka
Tagi: polskie filmy Ranking filmów Aktorzy