"Piłsudski": Zaskakująca metamorfoza Borysa Szyca na pierwszych fotosach z filmu

Natalia Hluzow
08.11.2018 15:10
"Piłsudski": Zaskakująca metamorfoza Borysa Szyca na pierwszych fotosach z filmu Fot. Jarosław Sosiński/SF KADR

Dystrybutor filmu "Piłsudski", w reżyserii i według scenariusza Michała Rosy, udostępnił pierwsze fotosy z filmu, na których Borys Szyc prezentuje się zaskakująco dobrze.

W roku, w którym Polska świętuje 100-lecie niepodległości, rozpoczęto prace nad filmem "Piłsudski" opowiadającym o burzliwych losach Józefa Piłsudskiego. W główną rolę wciela się Borys Szyc, którego pierwsze zakulisowe zdjęcia w roli Pierwszego Marszałka Polski wzbudziły mieszane uczucia zarówno miłośników filmu, jak i historii. Na szczęście okazało się, że to, co podglądaliśmy na etapie przygotowań, znacznie różni się od efektu końcowego. Borys Szyc jako Józef Piłsudski prezentuje się naprawdę dobrze i zadziwiająco podobnie do pierwowzoru. 

Fot_Jaroslaw_Sosinski__PILSUDSKI__fotos_--48694 Fot. foto: Jarosław Sosiński

Nieznana historia Józefa Piłsudskiego

Twórcy filmu o Józefie Piłsudskim zapowiadają, że nie będzie to klasyczna biografia Marszałka, lecz opowieść o człowieku skomplikowanym, natchnionym i upartym; o jego życiowych wyborach i desperackiej potrzebie działania. "Piłsudski" ma być historią pełną zwrotów akcji, z wyrazistym bohaterem, który swoje życie podporządkował walce o niepodległą Polskę.

Akcja rozpoczyna się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w zaborze rosyjskim. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny - Józef Piłsudski. Polskie podziemie niepodległościowe organizuje jego ucieczkę. Piłsudski wraca do żony. Mimo grożącego mu niebezpieczeństwa wraz z Walerym Sławekiem, Witoldem Jodko-Narkiewicz, Aleksandrem Sulkiewiczem oraz Aleksandrem Prystorem rozpoczyna bezkompromisową walkę o wyzwolenie ojczyzny.

Fot_Jaroslaw_Sosinski__PILSUDSKI__fotos_--47240 Fot. foto: Jarosław Sosiński/SF KADR

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Michał Rosa ("Rysa", "Co słonko widziało"), który swoim filmem pragnie podkreślić niezwykle istotną rolę, jaką Piłsudski odegrał w wydarzeniach z 1918 roku:

Pokazujemy Piłsudskiego w różnych momentach życia: gdy jest na szczycie, ale i w momentach dramatycznych: depresji i zwątpienia. To człowiek, który rozumie, że świat, który sobie wymarzył, jest bardzo trudny do osiągnięcia, ale nie ustaje w walce, by go zmienić na lepsze. Swoją siłą, charyzmą porywał ludzi.

W nowym filmie Rosy miłośnicy polskiej historii odnajdą wiele wydarzeń z życia Marszałka, których na próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Jak podkreślił reżyser:

W filmie pojawią się mało znane wątki z biografii Piłsudskiego: ucieczka ze szpitala psychiatrycznego, napad na pociąg, zamachy PPS-u. Dla mnie zdumiewające w tej postaci jest to, że bywał krok do przodu. Krok do przodu wystarczył. Chyba tylko on jeden wiedział, ile było w tym blefu, mistyfikacji. Bez tej dozy szaleństwa nie byłoby wydarzeń roku 1918.

Borys Szyc z wielką pasją podchodzi do swojej nowej roli, choć przyznaje, że początkowo przeraziło go to trudne zadanie:

Kiedy reżyser zadzwonił do mnie z propozycją roli, przestraszyłem się, że będzie to opowieść o sędziwym, dostojnym człowieku, którym Marszałek był w latach 30-tych XX wieku. Tymczasem film rozpoczyna się w 1901 roku. Piłsudski jest wówczas jeszcze młody, balansuje na granicy życia i śmierci. Jest więziony w szpitalu psychiatrycznym w Petersburgu, skąd pomagają mu uciec przyjaciele. W tym momencie rozpoczyna się nasza opowieść – o wizji, marzeniu, o niepodległej Polsce. Piłsudski wierzył w nią i walczył, mimo przeciwności losu, mimo że wydawało się, że nie ma żadnych szans na to, aby Polska znów znalazła się na mapie świata.

O filmie opowiedziała także Magdalena Boczarska, która wciela się w żonę Piłsudskiego, Marię:

W "Piłsudskim" staramy się, aby historyczny był kontekst, dialogi, okoliczności, świat, który pokazujemy na ekranie – samochody, kostiumy, charakteryzacja. Natomiast ludzie tak samo dziś, tak kiedyś: kochali, tęsknili, czuli ból, mieli swoje namiętności. Dlatego w pracy nad rolą Marii Piłsudskiej, w tym historycznym kontekście, chciałam zachować wiarogodność postaci i pokazać jak nowoczesną kobietą była.

Fot_Jaroslaw_Sosinski__PILSUDSKI__fotos_-5064 Fot. foto: Jarosław Sosiński/SF KADR

"Piłsudski" - kiedy premiera?

Prócz Magdaleny Boczarskiej w roli Marii Piłsudskiej, Szycowi na ekranie towarzyszyć będą Jan Marczewski jako Walery Sławek, Marcin Hycnar jako Witold Jodko-Narkiewicz, Józef Pawłowski jako Aleksander Sulkiewicz, Tomasz Schuchardt jako Aleksander Prystor oraz Maria Dębska jako Aleksandra Szczerbińska.

Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski ("Mój rower", "Generał Nil"). Za scenografię odpowiadają Ryszard Meliwa i Łukasz Trzciński. Kostiumy przygotowała Magdalena Biedrzycka, zaś charakteryzację - Dariusz Krysiak. 

Produkcją filmu zajmuje się Studio Filmowe "Kadr". Dystrybutorem jest NEXT FILM. Premiera filmu "Piłsudski" zaplanowana jest na jesień 2019 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.