08.11.2018 15:10

"Piłsudski": Zaskakująca metamorfoza Borysa Szyca na pierwszych fotosach z filmu

Dystrybutor filmu "Piłsudski", w reżyserii i według scenariusza Michała Rosy, udostępnił pierwsze fotosy z filmu, na których Borys Szyc prezentuje się zaskakująco dobrze.

Borys Szyc jako Józef Piłsudski
foto: Jarosław Sosiński/SF KADR

W roku, w którym Polska świętuje 100-lecie niepodległości, rozpoczęto prace nad filmem "Piłsudski" opowiadającym o burzliwych losach Józefa Piłsudskiego. W główną rolę wciela się Borys Szyc, którego pierwsze zakulisowe zdjęcia w roli Pierwszego Marszałka Polski wzbudziły mieszane uczucia zarówno miłośników filmu, jak i historii. Na szczęście okazało się, że to, co podglądaliśmy na etapie przygotowań, znacznie różni się od efektu końcowego. Borys Szyc jako Józef Piłsudski prezentuje się naprawdę dobrze i zadziwiająco podobnie do pierwowzoru. 

Borys Szyc jako Józef Piłsudski

Nieznana historia Józefa Piłsudskiego

Twórcy filmu o Józefie Piłsudskim zapowiadają, że nie będzie to klasyczna biografia Marszałka, lecz opowieść o człowieku skomplikowanym, natchnionym i upartym; o jego życiowych wyborach i desperackiej potrzebie działania. "Piłsudski" ma być historią pełną zwrotów akcji, z wyrazistym bohaterem, który swoje życie podporządkował walce o niepodległą Polskę.

Akcja rozpoczyna się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w zaborze rosyjskim. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny - Józef Piłsudski. Polskie podziemie niepodległościowe organizuje jego ucieczkę. Piłsudski wraca do żony. Mimo grożącego mu niebezpieczeństwa wraz z Walerym Sławekiem, Witoldem Jodko-Narkiewicz, Aleksandrem Sulkiewiczem oraz Aleksandrem Prystorem rozpoczyna bezkompromisową walkę o wyzwolenie ojczyzny.

Piłsudski film

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Michał Rosa ("Rysa", "Co słonko widziało"), który swoim filmem pragnie podkreślić niezwykle istotną rolę, jaką Piłsudski odegrał w wydarzeniach z 1918 roku:

"

Pokazujemy Piłsudskiego w różnych momentach życia: gdy jest na szczycie, ale i w momentach dramatycznych: depresji i zwątpienia. To człowiek, który rozumie, że świat, który sobie wymarzył, jest bardzo trudny do osiągnięcia, ale nie ustaje w walce, by go zmienić na lepsze. Swoją siłą, charyzmą porywał ludzi. "

W nowym filmie Rosy miłośnicy polskiej historii odnajdą wiele wydarzeń z życia Marszałka, których na próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Jak podkreślił reżyser:

"

W filmie pojawią się mało znane wątki z biografii Piłsudskiego: ucieczka ze szpitala psychiatrycznego, napad na pociąg, zamachy PPS-u. Dla mnie zdumiewające w tej postaci jest to, że bywał krok do przodu. Krok do przodu wystarczył. Chyba tylko on jeden wiedział, ile było w tym blefu, mistyfikacji. Bez tej dozy szaleństwa nie byłoby wydarzeń roku 1918. "

Borys Szyc z wielką pasją podchodzi do swojej nowej roli, choć przyznaje, że początkowo przeraziło go to trudne zadanie:

"

Kiedy reżyser zadzwonił do mnie z propozycją roli, przestraszyłem się, że będzie to opowieść o sędziwym, dostojnym człowieku, którym Marszałek był w latach 30-tych XX wieku. Tymczasem film rozpoczyna się w 1901 roku. Piłsudski jest wówczas jeszcze młody, balansuje na granicy życia i śmierci. Jest więziony w szpitalu psychiatrycznym w Petersburgu, skąd pomagają mu uciec przyjaciele. W tym momencie rozpoczyna się nasza opowieść – o wizji, marzeniu, o niepodległej Polsce. Piłsudski wierzył w nią i walczył, mimo przeciwności losu, mimo że wydawało się, że nie ma żadnych szans na to, aby Polska znów znalazła się na mapie świata. "

O filmie opowiedziała także Magdalena Boczarska, która wciela się w żonę Piłsudskiego, Marię:

"

W "Piłsudskim" staramy się, aby historyczny był kontekst, dialogi, okoliczności, świat, który pokazujemy na ekranie – samochody, kostiumy, charakteryzacja. Natomiast ludzie tak samo dziś, tak kiedyś: kochali, tęsknili, czuli ból, mieli swoje namiętności. Dlatego w pracy nad rolą Marii Piłsudskiej, w tym historycznym kontekście, chciałam zachować wiarogodność postaci i pokazać jak nowoczesną kobietą była. "

Piłsudski film

"Piłsudski" - kiedy premiera?

Prócz Magdaleny Boczarskiej w roli Marii Piłsudskiej, Szycowi na ekranie towarzyszyć będą Jan Marczewski jako Walery Sławek, Marcin Hycnar jako Witold Jodko-Narkiewicz, Józef Pawłowski jako Aleksander Sulkiewicz, Tomasz Schuchardt jako Aleksander Prystor oraz Maria Dębska jako Aleksandra Szczerbińska.

Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski ("Mój rower", "Generał Nil"). Za scenografię odpowiadają Ryszard Meliwa i Łukasz Trzciński. Kostiumy przygotowała Magdalena Biedrzycka, zaś charakteryzację - Dariusz Krysiak. 

Produkcją filmu zajmuje się Studio Filmowe "Kadr". Dystrybutorem jest NEXT FILM. Premiera filmu "Piłsudski" zaplanowana jest na jesień 2019 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Borys Szyc Piłsudski