Bracia Wachowscy zostali siostrami

Robert Skowronski
09.03.2016 10:17
Bracia Wachowscy zostali siostrami Fot. PA Wire / Press Association Images / East News

Panowie, którzy dali nam trylogię „Matrix” wpierw stali się rodzeństwem po tym, jak Larry został Laną, teraz zaś możemy już mówić wyłącznie o siostrach Wachowskich.

To dlatego, że Andy również jest już kobietą i nazywa się teraz Lilly. Reżyserka nie przeszła operacji zmiany płci, w tym wypadku mowa o byciu kobietą transgenderową - oznacza to tyle, że tożsamość płciowa danej osoby odbiega od stereotypowych wyobrażeń na temat ról płciowych, ról społecznych, zachowań czy ubioru przynależnych kobietom lub mężczyznom.

Lilly Wachowski zdecydowała się na swoje wyznanie po tym, jak była przymuszana przez jednego z dziennikarzy do udzielenia wywiadu o swojej zmianie:

Wiedziałam, że w pewnym momencie będę musiała to ujawnić publicznie. Kiedy jest się osobą transgenderową to ciężko to ukrywać. Potrzebowałam mieć trochę czasu dla siebie, żeby poczuć się komfortowo. Jednak nie dane mi było o tym decydować. Dziennikarz „Daily Mail” przyjechał pod moje drzwi chcąc wymusić ujawnienie mojej przynależności płciowej. Było to wystąpienie wbrew mojej woli.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda Andy Wachowski, czy też raczej Lilly Wachowski:

Sytuacja z mediami sprawiła, że reżyserka wyraziła swoje oburzenie na postrzeganie przez opinię publiczną osób transgenderowych:

Ciągle jesteśmy demonizowani i oczerniani w mediach, gdzie ataki sprowadzają się do przedstawiania nas jako potencjalnych drapieżników, a to po to, żeby trzymać nas z daleka nawet od korzystania z cholernej toalety. To dlatego, że możemy w nich zostać pobici lub zamordowani. Nie jesteśmy drapieżnikami, jesteśmy ofiarami. Bycie transseksualistą nie jest łatwe. Żyjemy w binarnym świecie. Oznacza to, że gdy jest się transpłciowym trzeba zmierzyć się z twardą rzeczywistością życia w otoczeniu wrogo do nas nastawionym.

Lilly Wachowski oświadczyła także, że jej najbliżsi oraz współpracownicy zaakceptowali już fakt, że czuje się kobietą. Dodała także, że duża w tym zasługa jej siostry Lany, która już w 2012 roku przyznała się do zmiany płci. Kobieta otrzymała nagrodę Human Rights Campaign Visibility Award, podczas jej odbierania wygłosiła przemowę, w której zaznaczyła, że w końcu czuje się dobrze w swoim ciele:

Są pewne rzeczy, które robimy dla siebie, ale i takie, które robimy dla innych. Jestem tutaj, bo kiedy byłam młoda bardzo chciałam być pisarzem i filmowcem, ale nie mogłam znaleźć nikogo podobnego do mnie na świecie. Czułam, że moje marzenia zostały wykluczone tylko przez moją płeć, która była mniej typowa niż inne. Jeśli mogę być tą osobą dla kogoś innego, to moja ofiara w postaci życia prywatnego może mieć wartość.

Organizacja LGBTQ, Gay & Lesbian Alliance Against Defamation, wyraziła swoje ubolewanie nad tym, że Lilly Wachowski została zmuszona do swojego ujawnienia się:

Jesteśmy zachwyceni, że Lilly może być dzisiaj prawdziwą i autentyczną sobą. Nie powinna być jednak przymuszona do ujawnienia swojej tożsamości, zanim była jeszcze gotowa to zrobić. Dziennikarze muszą nauczyć się, że jest to niedopuszczalne zachowanie, które nie może się odnosić ani do osób transseksualnych, ani do gejów czy lesbijek.

Z naszej strony możemy jedynie dodać, że najważniejsze jest to, aby siostry tworzyły po prostu dobre kino. Teraz kiedy już obie zaakceptowały swoją cielesność i tożsamość liczymy, że przełoży się to na artystyczną kreatywność.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.