20.07.2018 11:43

Leonardo DiCaprio i Brad Pitt odrzucili role gejów w „Brokeback Mountain”

Już niebawem Brad Pitt i Leonardo DiCaprio po raz pierwszy pojawią razem na ekranie w filmie „Once Upon A Time in Hollywood”. Okazuje się, że ulubieńcy Hollywood mieli taką okazję już wcześniej, jednak nie chcieli z niej skorzystać.

Brad Pitt Leonardo DiCaprio
foto: Mary Evans Picture Library/EAST NEWS; kadr z filmu "Titanic"

„Brokeback Mountain” to jeden z kamieni milowych, jeśli chodzi o tematykę LGBT w mainstreamowym kinie. Film o tragicznej miłości dwóch mężczyzn, będący połączeniem współczesnego westernu z melodramatem, został obsypany deszczem nagród (w tym trzema Oscarami) i utorował drogę do kariery Heathowi Ledgerowi i Jake’owi Gylenhaalowi. Aktorzy doskonale oddali na ekranie uczucia targające Ennisem i Jackiem. Jednak to nie oni byli pierwszym wyborem twórców przymierzających się się do realizacji dzieła o miłości zrodzonej u podnóży góry Brokeback.

Ledger Gylenhaal Brokeback Mountain

Gwiazdorzy Hollywood nie chcieli grać w „Brokeback Mountain”

Zanim ekranizacją opowiadania Annie Proulx zajął się Ang Lee, film miał reżyserować Gus Van Sant, słynny twórca „Mojego własnego Idaho” czy „Buntownika bez powodu”. Reżyser chciał, by główne role w „Brokeback Mountain” zagrali Brad Pitt i Leonardo DiCaprio. Ostatecznie zrezygnował jednak z projektu, gdyż – jak wyznał w wywiadzie dla IndieWire – ani oni, ani inni gwiazdorzy Hollywood nie chcieli wystąpić w filmie.

"

Nikt nie chciał tego zrobić. Pracowałem nad tym i wiedziałem, że potrzebuję naprawdę mocnej obsady, sławnej obsady. Ale to się nie udawało. Sięgnąłem po oczywiste typy. Zapytałem Leonarda DiCaprio, Brada Pitta, Matta Damona, Ryana Phillippe. Wszyscy mi odmówili. "

Słowa Van Santa potwierdziła Diana Ossana, współscenarzysta i producentka „Brokeback Mountain”, która w e-mailu do IndieWire napisała:

"

Tak, wszyscy ci młodzi gentlemani w tamtym czasie odrzucili projekt z różnych powodów. "

Matt Damon na propozycję Van Santa, z którym pracował wcześniej przy filmie „Gerry” miał odpowiedzieć:

"

Gus, zrobiłem już gejowski film i zrobiłem kowbojski film. Moim kolejnym nie może być gejowsko-kowbojski film. "

Najtrudniejsza do obsadzenia miała być rola Ennisa, którą ostatecznie otrzymał Heath Ledger, dowodząc swojego wielkiego aktorskiego talentu. Aktor otrzymał za nią nominacje do najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie, jak Oscar, Złoty Glob czy BAFTA oraz otwartą drogę do wielkiej kariery, którą przerwała przedwczesna śmierć Ledgera w 2008 roku.

Trzeba przyznać, że myśli o ekranowym romansie Pitta i DiCaprio pobudza wyobraźnię i na pewno byłby to obraz warty zobaczenia. Z perspektywy czasu trudno jednak wyobrazić sobie kogokolwiek poza Ledgerem i Gylenhaalem w rolach Ennisa i Jacka. Aktorzy, prowadzeni przez Anga Lee, stworzyli jeden z najpiękniejszych i najbardziej wielowymiarowych obrazów miłości homoseksualnej na ekranie, za co „Brokeback Mountain” zostało uhonorowane 40 nagrodami i ponad 40 nominacjami do nagród filmowych.

Czy Leonardo DiCaprio i Brad Pitt powinni byli zagrać w „Brokeback Mountain”?

Natalia Hluzow
Tagi: News Leonardo DiCaprio Brad Pitt LGBT