Bryan Cranston krytykowany za rolę sparaliżowanego w remake'u "Nietykalnych". Aktor odniósł się do zarzutów

Sergiusz Kurczuk
11.01.2019 13:53
Bryan Cranston krytykowany za rolę sparaliżowanego w remake'u "Nietykalnych". Aktor odniósł się do zarzutów Fot. kadr z filmu The Upside

Film "The Upside" to amerykański remake komediodramatu "Nietykalni". Bryan Cranston zagrał sparaliżowanego mężczyznę, za co został skrytykowany. Gwiazdor "Breaking Bad" postanowił skomentować zamieszanie.

"Nietykalni" to słynny francuski komediodramat z Françoisem Cluzetem i Omarem Sy w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. Historia opowiadała o zgorzkniałym, sparaliżowanym od szyi w dół mężczyźnie, którym pewnego dnia zaczyna zajmować się czarnoskóry chłopak z nizin społecznych. Chociaż obu mężczyzn bardzo dużo różni, wkrótce ich relacja zmienia się w prawdziwą przyjaźń. Popularność "Nietykalnych" sprawiła, że Hollywood postanowiło stworzyć własną wersję filmu. We wrześniu 2018 roku odbyła się światowa premiera remake'u zatytułowanego "The Upside". W filmie Neila Burgera jako główni bohaterowie zagrali Bryan Cranston i Kevin Hart. Okazuje się, że rola gwiazdy "Breaking Bad" nie przypadła wszystkim do gustu.

Bryan Cranston krytykowany za rolę w remake'u "Nietykalnych"

Głównym zarzutem osób krytykujących rolę Cranstona był fakt, że aktor był w pełni sprawny. Teoretycznie rolę głównego bohatera mógł więc zagrać niepełnosprawny artysta. Serwis Sky News postanowił  poprosić Cranstona o komentarz w tej sprawie.

Żyjemy w świecie krytycyzmu. Jeśli jesteśmy chętni do wstania i próby jakiegoś działania, musimy być również skłonni do przyjęcia krytycyzmu. Jesteśmy bardzo świadomi tego, że należy dawać szanse ludziom z niepełnosprawnościami. Myślę, że bycie w obsadzie tego filmu jako postać sparaliżowana, wymagało naprawdę poważnych decyzji. Jako aktorzy jesteśmy proszeni przez innych ludzi, by grać innych ludzi. Czy ja, jako starszy, bogaty, heteroseksualista, który ma wiele szczęścia, nie mogę zagrać osoby, która nie jest bogata? To oznacza, że nie mogę zagrać homoseksualisty? Nie wiem, gdzie docierają te ograniczenia, gdzie została wyznaczona linia? Uważam, że warto debatować, by przedyskutować te problemy.

Aktor nie poczuł się dotknięty. Rozumie słowa osób, którym nie spodobało się to, że zdrowy mężczyzna wciela się w osobę niepełnosprawną, "zabierając" tym samym możliwość wzięcia udziału w filmie prawdziwemu choremu aktorowi. Należy jednak zrozumieć, że nie była to decyzja, tylko i wyłącznie Cranstona. Gwiazdor zgadza się, że przedstawiciele mniejszości nie są odpowiednio reprezentowani w Hollywood. Jednak według niego kwestia poruszona przez oburzonych widzów jest o wiele bardziej złożona. 

Podobny przypadek miał miejsce w roku 2018, kiedy ogłoszono, że w filmie „Rub & Tug”, opowiadającym o transseksualnym mężczyźnie, w głównego bohatera wcieli się Scarlett Johanson. Po bardzo wielu głosach krytyki aktorka zrezygnowała z roli.

"The Upside" - remake "Nietykalnych". Kiedy premiera?

Mimo kontrowersji "The Upside" wszedł do amerykańskich na początku września 2018 roku i nie długo trafi również do Polski. Role Bryana Cranstona i Kevina Harta będziemy mogli ocenić już w marcu 2019 roku.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.