29.10.2018 15:05

Brytyjskie kina pokażą anglojęzyczne filmy z polskimi napisami i dubbingiem

Już niebawem polscy emigranci na Wyspach będą mogli oglądać w kinach zagraniczne filmy w rodzimym języku. Sony i Fox będą testować pokazy filmów z polskimi napisami i dubbingiem.

Bohemian Rhapsody z polskimi napisami w UK
foto: shutterstock/kadr ze zwiastuna "Bohemian Rhapsody"

Gigantyczny sukces "Kleru" w kinach w Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę wytwórni i dystrybutorów, którzy postanowili wykorzystać potencjał drzemiący w liczbie Polaków mieszkających na Wyspach i posługujących się jedynie swoim rodzimym językiem. Jak podaje portal Screen Daily, Sony i Fox planują wprowadzenie testowych seansów dla polskiej publiczności, podczas których prezentowane będą filmy z polskimi napisami lub dubbingiem.

Polacy w Wielkiej Brytanii zobaczą filmy z polskimi napisami

Na pierwszy ogień pójdzie Freddie Mercury i Queen, a dokładniej biograficzny film poświęcony grupie i jej liderowi. "Bohemian Rhapsody", który swoją premierę w UK miał 24 października 2018, zaś do polskich kin trafi 2 listopada, będzie pierwszym filmem w Wielkiej Brytanii wyświetlonym z polskimi napisami. Testowe pokazy będą miały miejsce w 25 lokacjach (zarówno w multipleksach, jak i kinach studyjnych) 9 i 11 listopada 2018 roku. By zapowiedzieć seanse dla Polaków, Fox zamierza umieszczać trailer "Bohemian Rhapsody" z polskimi napisami przed pokazami "Kleru".

Sony Pictures przetestuje ten sam pomysł nieco później. W nadchodzące święta Bożego Narodzenia firma zamierza wypuścić na brytyjskim rynku animację "Spider-Man: Uniwersum" z polskim dubbingiem. Pokazy w UK zbiegną się w czasie z premierą filmu w Polsce. Wcześniej będą mogli obejrzeć go mieszkańcy Wielkiej Brytanii władający językiem angielskim. "Spider-Man: Uniwersum" w oryginalnej wersji językowej trafi do brytyjskich kin 12 grudnia 2018.

Czy pomysł się sprawdzi i brytyjskie kina zdecydują się na regularne seanse filmów w polskiej wersji językowej? Przekonamy się już niebawem.

Natalia Hluzow
Tagi: News Spider-Man bohemian rhapsody Kler