Cannes 2018: Paweł Pawlikowski nagrodzony za reżyserię filmu „Zimna wojna”

Natalia Hluzow
20.05.2018 13:11
Cannes 2018: Paweł Pawlikowski nagrodzony za reżyserię filmu „Zimna wojna” Fot. ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP/EAST NEWS

Paweł Pawlikowski został wyróżniony kolejną prestiżową nagrodą filmową. Zdobywca Oscara za film „Ida” podczas tegorocznego festiwalu w Cannes został nagrodzony za reżyserię „Zimnej wojny”.

Paweł Pawlikowski świętuje swój kolejny międzynarodowy sukces! Jego najnowsze dzieło, „Zimna wojna” opowiadająca o trudnej miłości dwojga bardzo różnych ludzi w czasach PRL-u zrobiło furorę podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes i przyniosło mu nagrodę za reżyserię. 

Pawlikowski pierwszym Polakiem nagrodzonym za reżyserię w Cannes

Triumf Pawła Pawlikowskiego jest nie tylko jego osobistym sukcesem, lecz sukcesem całej polskiej kinematografii. W historii festiwalu tylko dwa filmy polskich twórców zostały wyróżnione Złotą Palmą w Cannes. Był to „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego. Żadnemu twórcy z Polski nie udało się jednak zdobyć na tym festiwalu nagrody za reżyserię. Aż do teraz.

Pawlikowski zadedykował swoją nagrodę zmarłemu w 2017 roku Januszowi Głowackiemu, który pomógł stworzyć mu scenariusz „Zimnej wojny”. Odbierając nagrodę powiedział:

[Głowacki] reprezentował odwagę, otwartość, poczucie humoru, delikatność i otwartość na resztę świata. Właśnie o te rzeczy musimy walczyć, żeby ich nie zatracić, żeby duch Janusza Głowackiego i jemu podobnych pozostał w Polsce.

„Zimna wojna” z nagrodą za najlepszą reżyserię

„Zimna wojna” to historia miłosna osadzona w latach 50. i 60. XX wieku w PRL-owskiej Polsce i powojennej Europie. Opowiada o Wiktorze, kompozytorze Zespołu Pieśni i Tańca Mazurek (wzorowanego na Mazowszu), i Zuli, młodej artystce zespołu, którzy zakochują się w sobie pomimo różnic wieku i temperamentu. I choć nie potrafią żyć bez siebie, nie umieją też być razem.

W główne role wcielają się Tomasz Kot i Agnieszka Kulig. W obsadzie znaleźli się również Borys Szyc i Agata Kulesza. Scenariusz napisał sam Pawlikowski we współpracy z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia, podobnie jak w przypadku „Idy”, odpowiadał Łukasz Żal. Natomiast charakteryzacją zajął się Waldemar Pokromski, który wcześniej pracował m.in. jako charakteryzator w filmach MCU.

Cannes 2018: Złota Palma przyznana, nagrody rozdane

Jury tegorocznego festiwalu w Cannes Złotą Palmę przyznało „Manbiki Kazoku” w reżyserii Hirokazu Koreedy. Drugą co do ważności nagrodę, a więc Grand Prix Jury, otrzymał „Blackkklansman” Spike’a Lee. Cate Blanchett, przewodnicząca jury, zdecydowała również o przyznaniu po raz pierwszy specjalnej Złotej Palmy. Nagrodzoną nią Jeana-Luca Godarda za film „Le livre d'image”. Swoją decyzję uzasadniła słowami:

To artysta, który od zawsze przesuwał granice, który bezustannie starał się definiować i redefiniować kino.

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Samal Jesliamowa za rolę w filmie Siergieja Dworcejowa „Ayka”. Najlepszym aktorem uznano Marcello Fontego za rolę w "Dogmanie" Matteo Garrone. Nagrody w Cannes rozdano w sobotę, 19 maja 2018 roku. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.