Pogoda
28.12.2016 13:10

Carrie Fisher na przesłuchaniu do roli Lei

Pierwsze prawdziwe wyzwanie aktorskie, które ostatecznie stało się nieodłączną częścią historii popkultury. Jak wyglądało przesłuchanie Carrie Fisher do roli w „Gwiezdnych wojnach”?

Carrie Fisher na przesłuchaniu do roli Lei
foto: kadr z wideo

Aktorka zmarła 27 grudnia 2016 roku w wieku 60 lat po przeżyciu kilka dni wcześniej zawału na pokładzie samolotu. Teraz wspomina je całe Hollywood. Sieć kipi od różnego rodzaju wspominkowych tekstów i materiałów wideo. Jednym z nich jest ten pokazujący przesłuchanie Carrie Fisher do roli księżniczki Lei.

Przyszła aktorka urodziła się w 1956 roku w Beverly Hills, jako córka prawdziwej gwiazdy, Debbie Reynolds, oraz piosenkarza i showmana, Eddiego Fishera. Od najmłodszych lat była otoczona luksusem i blaskiem sławy. Jednak jej ojciec szybko zostawił rodzinę na rzecz Elizabeth Taylor. Matka zaś miała ją bardziej za konkurentkę, którą mimo wszystko należało przysposobić do artystycznego życia.

Carrie nie planowała bycia aktorką, ale już w wieku 15 lat zadebiutowała na Broadwayu. W 1975 roku przyszła pora na pojawienie się na wielkim ekranie. Był to występ w komedii „Szampon”. Rola może i niewielka, ale u boku Warrena Beatty'ego w filmie, który zdobył cztery nominacje do Oscara. Obraz wyszedł z rozdania nagród Akademii z jedną statuetką dla Lee Grant jako najlepszej aktorki drugoplanowej. Dwa lata później można było ja oglądać w filmie telewizyjnym „Wróć, mała Shebo”, a także w... „Nowej nadziei”.

Była to jej pierwsza wielka rola i w zasadzie ostatnia. Przez kolejne lata zaliczyła świetne epizody (u Allena czy Reinera), ale sukcesu gwiezdnej sagi nigdy potem nie udało się jej powtórzyć. Tak wyglądała jej droga do gwiazd - dosłownie i w przenośni.

Na powyższym nagraniu możemy zobaczyć, jak Carrie Fisher wygłasza kolejne linijki tekstu do spółki z Harrisonem Fordem. W sieci jest zresztą dostępne inne wideo z przesłuchania aktora do roli Hana Solo.

Fisher zobaczymy po raz ostatni na ekranie w „Gwiezdnych wojnach: Epizodzie VIII”. To dlatego, że udało się zarejestrować sceny z jej udziałem przed jej śmiercią. Usłyszymy ją także w w dwóch odcinkach nowego sezonu „Family Guya”.

Robert Skowronski
Tagi: Star Wars