Carrie Fisher nominowana pośmiertnie do nagrody Grammy

Maciej Koprowicz
29.11.2017 12:17
Carrie Fisher nominowana pośmiertnie do nagrody Grammy Fot. Brian Jordan/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Tak, dobrze przeczytaliście – niezapomniana Księżniczka Leia z filmowej sagi „Gwiezdne wojny” może zostać uhonorowana najważniejszą nagrodą w świecie muzyki.

Carrie Fisher zagrała w kilkudziesięciu filmach, w tym tak znanych, jak „Blues Brothers”, „Hannah i jej siostry” i „Austin Powers: Agent specjalnej troski”, ale w historii kina zapisała się przede wszystkim jako wojownicza arystokratka z bułkami na głowie. Księżniczka Leia pojawiła się w czterech filmach z cyklu „Gwiezdne wojny” i należy do najbardziej uwielbianych jego bohaterów. 

Leię Organę zobaczymy jeszcze w przynajmniej jednym filmie sagi, „Ostatnich Jedi”, którzy wejdą na ekrany 14 grudnia 2017. Niestety, Fisher nie weźmie już udziału w produkcji kolejnych epizodów – zmarła 27 grudnia 2016 w wieku 60 lat w wyniku ataku serca. 

Miesiąc przed śmiercią Carrie ukazała się książka z jej wspomnieniami z lat 70., „The Princess Diarist”. Trafiła na rynek także w formie audiobooka – fragmenty książki czytała sama aktorka oraz jej córka, Billie Lourde. Dzienniki zawierały między innymi opis romantycznej relacji Fisher z Harrisonem Fordem, odtwórcą roli Hana Solo. Książka w Polsce wydana została nakładem Wydawnictwa Znak jako „Pamiętnik księżniczki”. 

Wspomnienia odtwórczyni Księżniczki Lei w wersji czytanej spodobały się tak bardzo, że uzyskały nominacje do Grammy Awards 2018, prestiżowej nagrody przyznawanej przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji (The National Academy of Recording Arts and Sciences).

„The Princess Diarist” może zdobyć statuetkę w kategorii Spoken Word (Słowo mówione), która obejmuje płyty z recytacją poezji, audiobooki i storytelling. W tej samej kategorii nominowano także audiobook z autobiografią Bruce’a Springsteena, „Born To Run”, jak również dźwiękowe wersje książek Neila Degrasse Tysona, Berniego Sandersa i Shelly Peiken.

Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji ogłosiła nominacje do Grammy Awards 2018 28 listopada 2017. W kategoriach rockowych statuetki mogą zdobyć m.in. Metallica, Foo Fighters i Chris Cornell. Nazwiska zwycięzców poznamy 29 stycznia 2018 w Madison Square Garden w Nowym Jorku.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.