23.02.2019 13:13

Cezary 2019: francuski aktor zaczął żartować z zagłady Żydów

Patrick Timsit, aktor żydowskiego pochodzenia, brał udział w rozdaniu Cezarów, czyli francuskich nagród filmowych przyznawanych przez tamtejszą Akademię Filmową. Artysta rozmawiając o Polsce powiedział kilka niefortunnych żartów, które spotkały się z głosami krytyki.

Patrick Timsit
foto: THOMAS SAMSON/AFP/East News

Zacznijmy od tego, że niestety "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie zdobyła statuetki Cezara - pamiętajmy jednak, że wciąż ma spore szanse na aż trzy Oscary. Jednak większym zainteresowaniem, niż laureaci, może się nacieszyć Patrick Timsit, Francuz żydowskiego pochodzenia.

Cezary 2019 - żarty o polskich Żydach

Wszystko dla tego, że podczas ceremonii aktor postanowił nieco pożartować. Niestety, wybrał na tyle niefortunny temat, że wyjście z niego obronną ręką było praktycznie niewykonalne - postanowił bowiem zażartować z przeszłości, która spotkała w Polsce Żydów. Jak podaje portal rmf24.pl:

"

Nie znam Polski, mimo że wielu członków mojej rodziny tam pojechało, ale.... Tam musi być nieźle, bo oni tam już w pewnym sensie zostali. "

Czarne poczucie humoru Timsita nie spotkało się z wrzawą, ale raczej niekomfortową ciszą i pojedynczymi nerwowymi chichotami. Towarzysząca mu na scenie Rossy de Palma powiedziała, że "Polska to nie tylko to!", na co aktor próbował odpowiedzieć... żartem o zamiłowaniem Polaków do zup:

"

Polska to również zupy, dużo zup, bardzo dużo zup, nawet z mięsem są zupy! "

Jak nietrudno się domyślić, drugi z żartów Timsita wcale nie poprawił sytuacji - jeśli już to wręcz przeciwnie. Na sali zapanowała jeszcze mniej komfortowa cisza i ogólne zażenowanie poziomem humoru francuskiego aktora. 

Joanna Kulig i Tomasz Kot (Zimna wojna)
Joanna Kulig i Tomasz Kot (Zimna wojna)
Przeczytaj także "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscarów 2019

Cezary 2019 - zwycięzcy

Jeśli chodzi zaś o samą ceremonię, to najważniejsze wyróżnienie otrzymał film "Jeszcze nie koniec" Xaviera Legranda, który został nagrodzony w kategorii najlepszy film. Grająca w nim Lea Drucker otrzymała Cezara za najlepszą rolę damską. Najlepszym aktorem według francuskiej Akademii był Alex Lutz, a reżyserem Jacques Audiard, twórca francuskiego westernu "Bracia Sisters". Najlepszymi rolami drugoplanowymi okazały się być występy Karin Viard ("Łaskotki") oraz Philippe'a Katerine'a ("Le Grand Bain").

Natomiast "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego miała szansę na statuetkę w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Według francuskiej akademii na nagrodę bardziej zasłużył japoński film "Złodziejaszki" H. Koreedy.

Kamil Kacperski
Tagi: News