Chińczycy usuwają „Ostatnich Jedi” z kin. Co jest powodem tak drastycznej decyzji?

Natalia Hluzow
12.01.2018 12:47
Chińczycy usuwają „Ostatnich Jedi” z kin. Co jest powodem tak drastycznej decyzji? Fot. kadr z wideo

Ponad 90% zaplanowanych pokazów VIII epizodu „Star Wars” w Chinach nie odbędzie się. 

Dlaczego Chińczycy zdecydowali się niemal całkowicie zdjąć „Ostatnich Jedi” z ekranów? Odpowiedź brzmi – jak nie wiadomo, o co chodzi…

W świetle zestawień box-office, najnowsza część „Gwiezdnych wojen” w najludniejszym państwie świata po prostu nie zarabia. Film, który w Stanach Zjednoczonych w 2 tygodnie pobił wszystkie inne produkcje z 2017 roku, w Chinach zanotował bardzo słabe otwarcie, w pierwszy weekend przynosząc zysk o wysokości 28,7 milionów dolarów (dla porównania – w pierwszy weekend wyświetlania w USA zarobił ponad 220 milionów dolarów). Sytuacja filmu nie poprawiła się z czasem – w pierwszym tygodniu film zarobił nawet mniej od lokalnej komedii „The Ex-File 3: The Return of the Exes” (która na imdb.com ma ocenę 5,4). Wszystko to skłoniło chińskich kiniarzy do usuwania pokazów 8. części „Star Wars”.

Z raportu Forbesa wynika, że ilość seansów „Ostatnich Jedi” względem wszystkich seansów w chińskich kinach spadła z 34,5% do 2,6%. Nic bowiem nie wskazuje na to, by zyski miały nagle wzrosnąć.

chiny zdejmują star wars 2 Fot. foto: kadr z wideo

Choć VIII epizod „Gwiezdnych wojen” poróżnił fanów sagi w USA i Europie, film świetnie poradził sobie w kinach, co jest pewnie efektem sentymentu, jakim zachodnie społeczeństwo darzy całą franczyzę. Jak widać, w Chinach nie traktuje się „Star Wars” z takim namaszczeniem. Na „Przebudzenie mocy” po 10 latach przerwy od „Gwiezdnych wojen” chińska publiczność poszła prawdopodobnie z ciekawości, ale nie widziała już sensu w oglądaniu kolejnej części serii.

Czy w związku z takimi wynikami „Solo: A Star Wars Story” oraz IX epizod „Star Wars” w ogóle trafią do chińskich kin? Trudno powiedzieć. Pewne jest jednak to, że jeśli Chiny zrezygnują z wyświetlania u siebie „Gwiezdnych wojen”, franczyza straci jeden z największych światowych rynków.

Na szczęście, w Polsce (na razie) nikomu to nie grozi i choć dziś u nas chętniej ogląda się filmy Patryka Vegi, „Gwiezdne wojny” wciąż mają się bardzo dobrze. Premiera filmu o młodym Hanie Solo już 25 maja 2018 roku. Natomiast 9. część „Star Wars” trafi do kin 20 grudnia 2019.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.