12.01.2018 12:47

Chińczycy usuwają „Ostatnich Jedi” z kin. Co jest powodem tak drastycznej decyzji?

Ponad 90% zaplanowanych pokazów VIII epizodu „Star Wars” w Chinach nie odbędzie się. 

Chińczycy usuwają „Ostatnich Jedi” z kin. Co jest powodem tak drastycznej decyzji?
foto: kadr z wideo

Dlaczego Chińczycy zdecydowali się niemal całkowicie zdjąć „Ostatnich Jedi” z ekranów? Odpowiedź brzmi – jak nie wiadomo, o co chodzi…

W świetle zestawień box-office, najnowsza część „Gwiezdnych wojen” w najludniejszym państwie świata po prostu nie zarabia. Film, który w Stanach Zjednoczonych w 2 tygodnie pobił wszystkie inne produkcje z 2017 roku, w Chinach zanotował bardzo słabe otwarcie, w pierwszy weekend przynosząc zysk o wysokości 28,7 milionów dolarów (dla porównania – w pierwszy weekend wyświetlania w USA zarobił ponad 220 milionów dolarów). Sytuacja filmu nie poprawiła się z czasem – w pierwszym tygodniu film zarobił nawet mniej od lokalnej komedii „The Ex-File 3: The Return of the Exes” (która na imdb.com ma ocenę 5,4). Wszystko to skłoniło chińskich kiniarzy do usuwania pokazów 8. części „Star Wars”.

Z raportu Forbesa wynika, że ilość seansów „Ostatnich Jedi” względem wszystkich seansów w chińskich kinach spadła z 34,5% do 2,6%. Nic bowiem nie wskazuje na to, by zyski miały nagle wzrosnąć.

chiny zdejmują star wars 2

Choć VIII epizod „Gwiezdnych wojen” poróżnił fanów sagi w USA i Europie, film świetnie poradził sobie w kinach, co jest pewnie efektem sentymentu, jakim zachodnie społeczeństwo darzy całą franczyzę. Jak widać, w Chinach nie traktuje się „Star Wars” z takim namaszczeniem. Na „Przebudzenie mocy” po 10 latach przerwy od „Gwiezdnych wojen” chińska publiczność poszła prawdopodobnie z ciekawości, ale nie widziała już sensu w oglądaniu kolejnej części serii.

Czy w związku z takimi wynikami „Solo: A Star Wars Story” oraz IX epizod „Star Wars” w ogóle trafią do chińskich kin? Trudno powiedzieć. Pewne jest jednak to, że jeśli Chiny zrezygnują z wyświetlania u siebie „Gwiezdnych wojen”, franczyza straci jeden z największych światowych rynków.

Na szczęście, w Polsce (na razie) nikomu to nie grozi i choć dziś u nas chętniej ogląda się filmy Patryka Vegi, „Gwiezdne wojny” wciąż mają się bardzo dobrze. Premiera filmu o młodym Hanie Solo już 25 maja 2018 roku. Natomiast 9. część „Star Wars” trafi do kin 20 grudnia 2019.

Natalia Hluzow
Tagi: Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi Star Wars