04.08.2020 17:26

"Chłopi" – autorka "Twojego Vincenta" zaprezentuje światu animowaną adaptację słynnej powieści Reymonta

„Chłopi” Władysława Reymonta to polska powieść, która została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. To właśnie ona posłuży za warsztat nowego filmu Doroty Kobieli, współautorce sukcesu nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”.

"Chłopi" – autorka "Twojego Vincenta" zaprezentuje światu animowaną adaptację słynnej powieści Reymonta
fot. materiały prasowe Next Film

„Twój Vincent” to film z 2017 roku, przyglądający się życiu i śmierci Vincenta van Gogha. Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zyskał przychylność widzów i krytyków, którzy chwalili go w szczególności za niezwykły pomysł formalny. Ponadto produkcja zdobyłnominacje do najważniejszych nagród filmowych, na czele z Oscarami, Złotymi Globami, czy brytyjskimi Baftami.

Teraz studio BreakThru Films oraz Dorota Kołbiela ogłosili rozpoczęcie prac nad nowym filmem, stworzonym w podobnej konwencji artystycznej.

fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/eastnews
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/eastnews
Przeczytaj także Łukasz Żal - kim jest polski operator nominowany do Oscara 2019 za "Zimną Wojnę"? Sylwetka, ciekawostki

„Chłopi” – co już wiemy o produkcji?

„Chłopi” będą animowaną adaptacją powieści Władysława Reymonta z 1924 roku, opowiadającej o życiu mieszkańców miejscowości Lipce i problemach, jakie stoją przed nimi w różnych porach roku. Powieść została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla.

Internet obiegła informacja, że ruszyły właśnie zdjęcia do filmu. Produkcja obrazu, podobnie jak w przypadku „Twojego Vincenta”, podzielowa będzie na konkretne fazy. Teraz odbędzie się część zdjęć z udziałem aktorów. Plan zdjęciowy ma potrwać 36 dni.

„Twój Vincent” z nominacją do Oscara! Co na to twórcy filmu?
„Twój Vincent” z nominacją do Oscara! Co na to twórcy filmu?
Przeczytaj także „Twój Vincent” z nominacją do Oscara! Co na to twórcy filmu?

Następnie, w przeciągu następnych kilkunastu miesięcy ok. 50 artystów z Polski, Serbii i Ukrainy będą zajmowali się obróbką kadrów z taśmy filmowej i przerabiali je na malowidła. Mówi się o tym, że na potrzeby filmu ma powstać aż 72 tys. klatek filmowych. Mają one być utrzymane w stylu artystów Młodej Polski, na czele z Leonem Wyczółkowskim, Ferdynand Ruszczyc, czy Józefem Chełmońskim.

„Chłopi” – zwiastun

Pierwszą próbkę stylu filmu możemy zobaczyć na tzw. „zwiastunie koncepcyjnym”, który właśnie zadebiutował w sieci. Materiał prezentuje się następująco:

„Chłopi” – próbka możliwości artystów

Poza samym zwiastunem w Internecie znajdziemy także pierwsze grafiki promocyjne filmu. Zostały one przygotowane przez polskich malarzy: Małgorzatę Kuźnik oraz Piotra Dominiaka.

Chłopi
Chłopi - kadr z filmu

„Chłopi” – obsada i ekipa

Za kamerą stanie Dorota Kobiela, która odpowiedzialna jest także za scenariusz filmu. Co ciekawe – skrypt został napisany we współpracy z Hugh Welchmanem. W obsadzie filmu pojawią się natomiast takie gwiazdy polskiego kina, jak: Mirosław Baka (Boryna), Kamila Urzędowska (Jagna), Sonia Mietelica (Hanka), Robert Gulaczyk (Antek), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt), a także w nieokreślonych jeszcze rolach: Małgorzata Kożuchowska i Julia Wieniawa.

Jak wynika z opublikowanej dziś informacji prasowej, wiemy także, że muzykę do filmu skomponuje L.U.C, czyli Łukasz Rostkowski.

Nowy aktorski serial w świecie „Wiedźmina”? Pojawiły się pierwsze informacje o „The Witcher: Blood Origin”
Nowy aktorski serial w świecie „Wiedźmina”? Pojawiły się pierwsze informacje o „The Witcher: Blood Origin”
Przeczytaj także Nowy aktorski serial w świecie „Wiedźmina”? Pojawiły się pierwsze informacje o „The Witcher: Blood Origin”

„Chłopi” – kiedy premiera?

Mówi się, że film miałby trafić na ekrany kin w 2022 roku.

Czytaj także: „Diabeł wcielony” – pierwsza zapowiedź nowego filmu Netfliksa. Obsada jest powalająca.

Czy planujesz obejrzeć film "Chłopi"?

Tagi: Newsy Film News Zwiastuny Oscary