23.11.2017 12:10

Chris Hemsworth na koniu i z karabinem walczy przeciw talibom w zwiastunie filmu opartego na faktach

Aktor znany z roli Thora zagra członka elitarnej, konnej jednostki walczącej w Afganistanie w filmie „12 Strong”, zrealizowanym na podstawie książki Douga Stantona pt. „Horse Soldiers”.

Chris Hemsworth na koniu i z karabinem walczy przeciw talibom w zwiastunie filmu opartego na faktach
foto: materiały prasowe

Chris Hemsworth w przerwie od bycia boskim Thorem, zszedł na chwilę z Asgardu na Ziemię, by wcielić się w amerykańskiego żołnierza, który walczy z talibami jeżdżąc konno po Afganistanie. Co ciekawe, kapitan Mitch Nelson, którego zagra Hemsworth, to postać oparta na autentycznej osobie, ponieważ cała przedziwna historia opowiedziana w najnowszej produkcji Warner Bros. wydarzyła się naprawdę.

Scenariusz „12 Strong” powstał na bazie powieści Douga Stantona, której pełen tytuł brzmi „Horse Soldiers: The Extraordinary Story of a Band of US Soldiers Who Rode to Victory in Afghanistan” („Konni żołnierze: Niezwykła historia o grupie amerykańskich żołnierzy, którzy pognali po zwycięstwo w Afganistanie”) i prawdopodobnie zdradza całą fabułę filmu. Stanton opisał w swojej książce odtajnione fakty dotyczące okoliczności odbicia miasta Mazar-i Szarif z rąk talibów w listopadzie 2001 roku. Po tragicznych wydarzeniach z 11 września elitarna jednostka złożona z żołnierzy i oficerów CIA przedostała się do Afganistanu jadąc konno po odwet za World Trade Center. Następnie jej członkowie nawiązali kontakt z afgańskimi klanami przeciwnymi talibom, wyposażyli je w broń i zorganizowali atak na miasto, przyczyniając się do odbicia go z rąk Talibów. Już w samym zwiastunie – który możecie zobaczyć poniżej – widać, że rumaki pełnią tutaj kluczową rolę. Był to bowiem jedyny sposób, w jaki Zielone Berety mogły przedostać się do celu.

Cały zwiastun jasno wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z opowieścią o silnej dwunastce twardych facetów, która została idealnie skrojona ku chwale US Army i całych Stanów Zjednoczonych. I trzeba przyznać, że choć bohaterowi granemu przez Hemswortha bliżej do Kapitana Ameryki niż do Thora, aktor świetnie nadaje się do roli typowego amerykańskiego bohatera (wystarczy tylko wymazać na chwilę z pamięci wizerunek, jaki wykreował w filmie „Thor: Ragnarok”).

thor muzyka 2

Poza Hemsworthem, w pozostałych członków silnej dwunastki wcielą się m.in.: Michael Shannon („Zwierzęta nocy”), Michael Pena („Bogowie ulicy”), Trevante Rhodes („Moonlight”), Austin Stowell („Most szpiegów”) i Ben O’Toole („Przełęcz ocalonych”). Film wyreżyserował pochodzący z Danii Nicolai Fuglsig, dla którego „12 Strong” będzie reżyserskim debiutem. Za scenariusz na podstawie powieści Stantona odpowiadają Peter Craig („Igrzyska śmierci”) i Ted Tally („Milczenie owiec”, „Czerwony smok”). Premiera filmu została zapowiedziana na 19 stycznia 2018 r. 

Natalia Hluzow
Tagi: News Zwiastuny Chris Hemsworth