Nie żyje legendarny aktor z filmów grozy, Clu Gulager. Gwiazdor "Powrotu żywych trupów" miał 93 lata

08.08.2022 09:53
Nie żyje legendarny aktor z filmów grozy, Clu Gulager. Gwiazdor "Powrotu żywych trupów" miał 93 lata Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Nie żyje Clu Gulager, znany amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, aktor był najbardziej znany ze swoich ról w horrorach, aczkolwiek wystąpił też m.in. u Tarantino.

Nie żyje Clu Gulager, znany aktor z horrorów

Jak podaje portal Deadline, 5 sierpnia 2022 roku odszedł Clu Gulager. Był amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym z ponad 70-letnim stażem pracy. O śmierci aktora poinformowała jego rodzina za pomocą social mediów. Gulager zmarł z przyczyn naturalnych w wieku 93 lat. 

Polecamy

Aktor urodził się 16 listopada 1928 roku w Holdenville w Oklahomie jako William Martin Gulager. Był synem Johna Delancy'ego Gulagera - aktora, który po latach zmienił branżę i został prawnikiem. Powiązany z Czirokezami, Gulager zaczął używać swojego rdzennego pseudonimu Clu w działalności artystycznej (ten wziął się natomiast od nazwy ptaka clu-clu, znanego też jako jaskółczak modry).

Przed kamerami zadebiutował w 1955 roku w serialu "Omnibus". Pierwsza dekada kariery Gulagera to występy w teatrach telewizji i takich serialach, jak "West Point", "Black Saddle", "Poszukiwany: żywy lub martwy", "Nietykalni", "Riverboat", "Alfred Hitchcock przedstawia", "The Defenders", "Spotkanie z Alfredem Hitchcockiem", "Doktor Kildare" czy "Wagon Train". Natomiast pierwszym filmem z udziałem Gulagera był dramat kryminalny "Zabójcy" z 1964 roku.

Polecamy

Gulager przez część swojej kariery był niemalże ikoną horrorów. Grał w znanych i mniej znanych filmach grozy, między innymi takich produkcjach, jak "Inicjacja", "Powrót żywych trupów", "Masakra na London Bridge", "Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy'ego", a także "Myśliwska krew", "Od szeptu w krzyk", "Śmierć w miękkim futerku", "Teen Vamp", "Władca lalek 5: Ostatnia walka", seria "Krwawa uczta", "Pirania 3DD", czy "Children of the Corn: Runaway" (te dwa ostatnie wyreżyserował jego syn, John Gulager).

Łącznie wystąpił w prawie 170 produkcjach filmowych, serialowych i teatralnych. Jego karierę zamyka występ w "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.