10.10.2018 15:15

„Kler”: co Wojciech Smarzowski ukrył w swoim filmie?

Kanał na Youtube o nazwie Zjawiska Niewyjaśnione postanowił przedstawić 5 sekretów ukrytych w filmie „Kler”. Załóżcie więc swoje foliowe czapki i zobaczcie, co w swojej produkcji ukrył Wojciech Smarzowski.

Kler
foto: kadr z wideo

UWAŻAJCIE NA SPOILERY Z FILMU „KLER”!

„Kler” to szalenie popularny film opowiadający o polskich księżach. W ciągu kilkunastu dni obejrzało go ponad 2,5 miliona osób, a wydaje się, że nawet więcej podzieliło się w internecie swoją opinią na temat obrazu Smarzowskiego. W kilku miejscowościach w Polsce były nawet próby zakazania pokazów „Kleru”. Ta sztuka udała się w Ostrołęce i Pułtusku, gdzie w sprawie filmu Smarzowskiego musiał nawet interweniować Rzecznik Praw Obywatelskich.

Okazuje się, że film nie służył tylko wywołaniu kontrowersji - Smarzowskiemu udało się jeszcze ukryć w „Klerze” sporo tajemnic i sekretów. Takiego zdania jest kanał na Youtube zwany Zjawiska Niewyjaśnione. Twórca stwierdza, że w filmie pojawiają się pewne ukryte przekazy, które mają trafić tylko do określonej grupy osób. Pierwszym przykładem takiego „sekretu”, jest dwuznaczność nazwisk księży - Lisiewicz jest sprytny jak lis, a Trybus jest jedynie trybikiem w kościelnej machnie. Problem pojawia się jednak z Kukułą. Tutaj autor ma kilka pomysłów, ale nie może się zdecydować na jeden konkretny.

>> Zobacz też: „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<

5 ukrytych przekazów w Klerze?

Następnie autor ma problem z księdzem Trybusem, którego określa „fanem seksu, alkoholu i tak dalej”. Jednak twórca nie może pogodzić się z tym, że nie wiemy do końca czy duchowny zabił człowieka, czy tylko psa - kto okłamuje księdza, a kto mówi mu prawdę? Co jest rzeczywistością? Jak definiujemy rzeczywistość? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi.

Jednak jest jeszcze większą zagadka, która pozostaje niewiadomą dla Zjawisk Niewyjaśnionych - kto tak naprawdę był pedofilem w „Klerze”?

Jeżeli mamy być szczerzy, to naszym zdaniem wideo jest źle zatytułowane - autor nie dzieli się jakimiś ciekawymi nawiązaniami i smaczkami, a jedynie wytyka swego rodzaju dziury fabularne i teoretyzuje na temat wydarzeń.

>> Zobacz też: „Kler”: Easter egg Smarzowskiego dla fanów „Drogówki”. Czy zauważyliście ten szczegół? <<

„Kler” trafił do kin 28 września 2018 roku i z miejsca stał się hitem. Obecnie planowane jest pokazywanie filmu także w innych europejskich państwach (Austrii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Szwecji) oraz z Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Kamil Kacperski