Co zobaczymy w kinach po zniesieniu obostrzeń? Premiery z 12 lutego

05.02.2021 16:18
Co zobaczymy w kinach po zniesieniu obostrzeń? Premiery z 12 lutego Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Już 12 lutego 2021 roku powrócą do działania kina. Z tej okazji przyjrzymy się premierom filmowym, które będą na nas czekały w najbliższej przyszłości.

Premiery kinowe 12 lutego - na co pójść do kina po zniesieniu obostrzeń?

Ministerstwo Zdrowia i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli kolejne poluzowanie obostrzeń - tym razem dotyczyło ono kin oraz teatrów. Zapowiedziano, że już w piątek 12 lutego czeka nas powrót do oglądania filmów na dużych ekranach.

Polecamy

Wiemy też, że czasie warunkowego luzowania obostrzeń w kinach będzie mogło być zapełnione tylko 50 procent sal. Obowiązkowo klienci będą musieli mieć na twarzach maseczki, a kina mają również zakaz sprzedaży przekąsek i napojów. 

Jak podaje naekranie.pl, w kinach studyjnych 12 lutego pojawią się filmy:

  • Palm Springs
  • Zabij to i wyjedź z tego miasta
  • Sound of Metal
  • Jeszcze jest czas
  • Helmut Newton. Piękno i bestia
  • Na rauszu
  • Szarlatan

O kontakt w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli sieci kin Cinema-City oraz Multikino. Lista będzie zaktualizowana, gdy tylko pojawi się więcej informacji. 

Do sprawy odniosło się Multikino, które w oświadczeniu dla Antyradia.pl poinformowało, że "aby podjąć decyzję o otwarciu swoich kin musi zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi". Poniżej całe oświadczenie:

Zgodnie z decyzją rządu z dnia 5 lutego otwarcie kin jest możliwe od następnego piątku tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. W związku z tym spółka Multikino S.A., aby podjąć decyzję o otwarciu swoich kin musi zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie.

Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji. Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin.

Polecamy

Podobnego zdania są również przedstawiciele Cinema-City. Sieć również wyjaśniła, że pochopna decyzja może odbić się negatywnie na kondycji firmy, dlatego na razie nie poinformowano oficjalnie o otwarciu kin. Kolejne informacje mają się pojawić bliżej planowanej daty 12 lutego, a jak czytamy w oświadczeniu Cinema-City w mediach społecznościowych:

Dlatego decyzja Cinema City o ponownym otwarciu naszych placówek wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi Rządu odnośnie wyznaczonego reżimu sanitarnego. Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji.

Zamknięta pozostanie na pewno sieć kin Helios. Firma tłumaczy, że "ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie". W oświadczeniu określono inicjatywę "absurdalną propozycją": 

Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.