18.12.2018 10:37

Córka i żona Andrzeja Wajdy będą walczyć w sądzie o spadek po reżyserze

Karolina Wajda i Krystyna Zachwatowicz spotkają się w sądzie. Córka i żona Andrzeja Wajdy będą walczyć o prawo do spadku po reżyserze.

Andrzej Wajda
foto: Collection Christophel/EAST NEWS

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku. Wybitny reżyser odszedł w wieku 90 lat. Mimo że od jego śmierci minęły już ponad dwa lata, pojawił się konflikt pomiędzy Karoliną Wajdą - córką i Krystyną Zachwatowicz - żoną filmowca. Kobiety będą procesować się o majątek po zmarłym reżyserze.

Andrzej Wajda: córka czy żona - kto dostanie prawa do filmów reżysera?

Karolina Wajda udzieliła wywiadu magazynowi "Gala". W rozmowie wyznała, że w pierwotnej wersji testamentu pozostawionego przez artystę to właśnie ona figurowała jako jedyna spadkobierczyni praw autorskich do filmów Wajdy.

"

Ostatni testament diametralnie różni się od pierwszego, który został mi przedstawiony przez Tatę, i to było dla mnie dużym zaskoczenie. Zakładał on, że poza zapisanymi mi prawami autorskimi cały jego majątek przejdzie na rzecz fundacji, której celem miało być przyznawanie stypendiów uzdolnionej młodzież.  "

Finalnie okazało się jednak, że cały spadek po Wajdzie łącznie z majątkiem finansowym przeszedł w ręce żony reżysera - Krystyny Zachwatowicz. Pominięta została więc nie tylko córka filmowca, ale również fundacja mająca na celu wspieranie młodych zdolnych ludzi.

"

Pierwszy testament nie był tajemnicą. Tata zaprosił mnie do Krakowa, by mi go wręczyć. Wiedziałam o wszystkim, bo utrzymywałam z tatą bliskie kontakty aż do jego śmierci. Zapisał mi prawa autorskie. Zależało mu, by zostały w rękach rodziny Wajdów. Ostatecznie i one przeszły na rzecz ostatniej żony. "

Karolina Wajda zrzekła się dziedziczenia ustawowego, tak jak chciał tego jej ojciec. Z tego powodu zmiana testamentu automatycznie sprawiła, że córce reżysera nie należy się nic po jej ojcu. Zapowiedziała, że będzie walczyć, by wypełnić ostatnią wolę Andrzeja Wajdy. Sprawiedliwość chce uzyskać na drodze sądowej.

Postanowiliśmy zapytać o komentarz przedstawicieli Fundacji Szkoły Wajdy oraz Wajda Studio w Pałacu w Radziejowicach. Odpowiedział nam zastępca dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Zenon Butkiewicz.

"

Uprzejmie informuję, ze Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach nie jest powiązany w żaden sposób ze wspomnianą fundacją. Nie mamy w tej sprawie żadnej wiedzy. "

Karolina Wajda i Krystyna Zachwatowicz - co je łączy?

Karolina Wajda i Krystyna Zachwatowicz

Zachwatowicz jest polską aktorką, która wystąpiła w wielu filmach Andrzeja Wajdy, między innymi w "Człowieku z marmuru", "Pannach z wilka", "Panu Tadeuszu" czy "Katyniu". Była czwartą żoną reżysera i nie jest matką Karoliny Wajdy. Od dawna łączą je dość chłodne relacje. Matką Karoliny Wajdy jest Beata Tyszkiewicz - trzecia żona, z którą Wajda ożenił się w roku 1967. Małżeństwo nie trwało długo, bo rozpadło się rok później.

Jak zakończy się walka o prawa do filmów i majątek Andrzeja Wajdy? Na razie Karolina Wajda nie podała, kiedy rozpocznie się proces, który rozstrzygnie ten konflikt.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News