Czy Avengers i X-Men połączą siły na ekranie?

Natalia Hluzow
07.11.2017 11:32
Czy Avengers i X-Men połączą siły na ekranie? Fot. kadr z wideo

Jeśli spełnią się prognozy dotyczące przejęcia wytwórni 20th Century Fox przez Disney’a, czeka nas zupełnie nowa era w dziejach kina i telewizji.

Przez ostatnie 10 lat Disney konsekwentnie rozszerzał swój świat i budował wielkie medialne imperium, przejmując najpierw Marvel Studios w 2009 roku, a następnie Lucasfilm w roku 2012. Do pełni szczęścia i zagarnięcia wszystkiego, co obecnie znaczące na rynku PG-13 brakowało im tylko serii „X-Men” (i „Wonder Woman”, ale to już inna bajka). Aż do teraz, gdyż są na najlepszej drodze, by tę lukę wypełnić.

disney 1 Fot. foto: kadr z wideo

Kiedy w pierwszej dekadzie XXI wieku superbohaterowie wtargnęli masowo na kinowe ekrany, nikt nie śmiał nawet marzyć o tym, że na wzór komiksów Marvela, staną się częścią jednego wspólnego świata. Prawa do komiksowych postaci zostały wtedy wykupione przez różne filmowe studia i każdy z superherosów żył własnym życiem w swoim własnym świecie. Dopiero 2008 rok z premierą „Iron Mana” przyniósł zmianę w tej materii. Marvel Studios (przejęte następnie przez Disney’a) zaczęło budować spójne i (w miarę) konsekwentne filmowe uniwersum Marvela, w ramach którego siły połączyli różni superbohaterowie poruszający się w ramach wspólnej linii czasowej. Film „Avengers” z 2012 roku był ukoronowaniem tych zabiegów, co odzwierciedliło się w gigantycznym sukcesie kasowym. Jednak jak to bywa w życiu, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc fani Marvela szczęśliwi z tego powodu byli zaledwie przez chwilę. Do momentu, kiedy nie zrozumieli, że nigdy nie zobaczą Iron Mana i Kapitana Ameryki obok Spider-Mana (do którego prawa miała wytwórnia Columbia Pictures) czy Wolverine’a (należącego do franczyzy X-Men, która jest własnością 20th Century Fox).

disney 4 Fot. foto: kadr z wideo

W 2015 roku Disney udowodnił jednak, że nigdy nie powinno się mówić „nigdy”. Wytwórnia zdobyła prawa do Spider-Mana, czego efektem jest film „Spider-Man: Homecoming” i obecność Człowieka-Pająka w „Wojnie Bohaterów”. Tymczasem seria X-Men poszła własnymi ścieżkami, odświeżając franczyzę filmem „X-Men: Pierwsza Klasa” w 2011 roku i budując własny, odrębny świat. I właśnie teraz, dzięki rozmowom podjętym przez The Walt Disney Company z wytwórnią 20th Century Fox świat ten ma szanse połączyć się z filmowym światem Marvela, Magneto i Thor mogą stać się mieszkańcami wspólnego uniwersum, a nowy Wolverine może zostać członkiem Avengers.

disney 3 Fot. foto: kadr z wideo

Na razie firmy są na etapie bardzo wstępnych rozmów i ani jedna, ani druga nie wypowiada się oficjalnie na temat tego, co konkretnie miałoby zostać przejęte. Jak podaje CNBC, Disney nie planuje zakupu 20th Century Fox w całości. Poza jego kontrolą ma pozostać telewizja FOX, programy newsowe i sportowe. Natomiast tym, co ma wejść w skład przejmowanej własności, jest właśnie wytwórnia filmowa, produkcja telewizyjna i stacje takie jak FX czy National Geographic.

Jeśli przytoczone prognozy się sprawdzą, będzie to miało olbrzymi wpływ na Hollywood, gdyż diametralnie zmieni rozkład sił między amerykańskimi gigantami z Fabryki Snów. Wytwórnia Warner Bros. będzie musiała zacząć się rozglądać za nowym „Władcą Pierścieni” lub „Harrym Potterem”, bo jedna „Wonder Woman” nie zdoła uratować całego filmowego świata DC, który – przy obecnej jakości produkcji – nie będzie miał żadnych szans w starciu z rozszerzonym do granic możliwości uniwersum Marvela, które już teraz jest olbrzymich rozmiarów. A najbliższych latach spodziewamy się premier: „Czarnej Pantery”, „Ant-Man and the Wasp”, „Kapitan Marvel”, „Avengers: Infinity War” i „Avengers 4”, a jeśli 20th Century Fox zacznie podlegać Disney’owi, dołączą do nich „The New Mutants”, „Deadpool 2” i „X-Men: Dark Phoenix” oraz kolejne filmy o mutantach, będące obecnie na wczesnym etapie produkcji. Nie zapominajmy też o tym, że do Disney’a należy również gigantyczna franczyza „Star Wars”.

disney 2 Fot. foto: kadr z wideo

Na razie nic nie jest jeszcze wiadome na pewno, więc warto wstrzymać się z ostatecznymi sądami. Niemniej, jeśli umowa Disney’a i 20th Century Fox dojdzie do skutku, będzie to jedna z największych medialnych fuzji w dziejach, po której możemy spodziewać się nowej ery amerykańskiego kina rozrywkowego.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.