07.02.2019 16:16

Czy "Gwiezdne Wojny" istnieją w MCU? Twórcy filmów Marvela stworzyli ciekawy paradoks

Wygląda na to, że w filmach Marvel Studios "Gwiezdne Wojny" są taką sama oczywistością, jak w naszym świecie. Rodzi to jednak paradoks związany z jedną z ważnych postaci w uniwersum.

kadr z filmu Spider-Man: Homecoming
foto: kadr z filmu Spider-Man: Homecoming

Wszyscy fani filmów komercyjnych zdają sobie sprawę z faktu, iż Disney posiada prawa zarówno do "Gwiezdnych Wojen" i postaci z komisów Marvela. Z tego powodu superbohaterowie znani z "Avengers" pojawili się obok szturmowców w występie gościnnym w filmie "Ralph Demolka w internecie". Teoretycznie przedstawiciele Disneya mogliby więc wpaść na pomysł stworzenia filmu, który łączyłby te dwa rozbudowane uniwersa. Zamiast tego postanowiono nawiązać do kosmicznej sagi w kilku produkcjach Marvel Studios. Tego typu Easter Egg tworzy jednak pewien trudny do przeskoczenia kłopot.

Jake Gyllenhaal (Spider-Man: Far From Home)
Jake Gyllenhaal (Spider-Man: Far From Home)
Przeczytaj także Czy Mysterio rzeczywiście będzie bohaterem w filmie "Spider-Man: Far From Home"?

"Spider-Man" - czy Nick Fury jest sobowtórem Mace Windu?

W filmowym uniwersum Marvela "Gwiezdne Wojny" są ukazane w dokładnie taki sam sposób, jak w naszym świecie. Podobnie zresztą jest w komiksach Marvela. We wszystkich przypadkach to słynna seria kinowych hitów science fiction, kochana przez widzów na całym świecie. Pierwsza wzmianka o "Gwiezdnych Wojnach" pojawia się w filmie "Winter Soldier", kiedy widzimy listę wszystkich rzeczy, które powinien nadrobić Kapitan Ameryka.

Po raz drugi pada z ust Spider-Mana w filmie "Civil War". Spidey podczas walki z Giant-Manem odniósł się do triku rebeliantów użytym w "Imperium kontratakuje" podczas walki na planecie Hoth.

Drugie nawiązanie pojawia się w filmie "Spider-Man: Homecoming". Peter Parker wraz ze swoim przyjacielem Nedem budują Gwiazdę Śmierci z klocków Lego. Oznacza to, że "Star Wars" to tak samo popularna marka w MCU jak w prawdziwym świecie. I nie byłby w tym nic dziwnego. W końcu Peter to nastolatek o geekowskich zapędach, więc jest idealnym targetem sagi Geroge'a Lucasa.

Fani odkryli jednak pewien paradoks, dotyczący jednej z postaci. W zwiastunie "Spider-Man: Far From Home" dochodzi do spotkania Neda i Petera z Nickiem Furym.

W tajnego agenta wcielił się Samuel L. Jackson - ten sam aktor, który przed laty odegrał rolę mistrza Jedi znanego jako Mace Windu w trylogii prequeli do oryginalnych "Gwiezdnych Wojen". Czy w takim razie nastoletni superbohater nie powinien być zaszokowany uderzającym podobieństwem byłego dyrektora S.H.I.E.L.D. do odtwórcy roli członka rady Jedi?

Mace Windu

Czy Samuel L. Jackson istnieje w MCU?

Popularna teoria fanów głosi, że w filmowym uniwersum Marvela nie istnieje ktoś taki jak Samuel L. Jackson, a w Mace Windu wcielił się inny aktor. Istnieje też druga wersja, która przypadnie do gustu wszystkim radykalnym geekom i po raz kolejny będą zazdrościć, że nie są mieszkańcami MCU. Nie chodzi jedynie o obecność superbohaterów. Według innej teorii w świecie filmów Marvel Studios prequele "Gwiezdnych Wojen" nigdy nie powstały. Oczywiście ta wersja ma jeden mankament - rola Mace Windu nie jest najsłynniejszą kreacją Samuela L. Jacksona.

Nick Fury

Co ciekawe fakt, że to właśnie gwiazdor dostał rolę Nicka Fury'ego nie jest kwestią przypadku. Zanim czarnoskóra wersja bohatera trafiła na duży ekran, pojawiła się w komiksowym świecie. W 2002 roku bohater zadebiutował na kartach komiksu "Ultimates". Rysownik Mike Allred postanowił stworzyć wygląd nowej wersji agenta S.H.I.E.L.D. na podstawie wyglądu Samuela L. Jacksona. To właśnie z tego powodu twórcy "Iron Mana" postanowili zaangażować do filmu słynnego aktora. Jak widać, osoba Samuela L. Jacksona i jej obecność w MCU są bardzo skomplikowane i wykraczają poza paradoks, który zauważyli widzowie zwiastuna filmu "Spider-Man: Far From Home".

>>Zobacz też: Reżyser „Venoma” wytłumaczył największa dziurę fabularną filmu<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Spider-Man Samuel L. Jackson Tom Holland Marvel Star Wars Komiks Marvel Comics Nick Fury