Czy "Kevin sam w domu" to plagiat francuskiego horroru z 1989 roku?

Sergiusz Kurczuk
19.12.2018 11:45
Czy "Kevin sam w domu" to plagiat francuskiego horroru z 1989 roku? Fot. kadry z filmów Kevin sam w domu i Dial Code Santa Claus

W sieci pojawił się zwiastun odrestaurowanego horroru "Dial Code Santa Claus". Okazuje się, że świąteczna produkcja "Kevin sam w domu" do złudzenia przypomina zapomniany francuski film.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc w wielu polskich domach, jak co roku poleci "Kevin sam w domu". Okazuje się jednak, że na kilka lat przed premierą hitu w reżyserii Chrisa Columbusa, we Francji ukazał się horror zbudowany na bardzo podobnych założeniach. Czy "Dial Code Santa Claus" to protoplasta Kevina rozprawiającego się w pojedynkę z groźnymi bandytami?

"Kevin sam w domu" jako horror - zwiastun filmu "Dial Code Santa Claus"

Jakiś czas temu wspominaliśmy o produkcji "Knuckleball" - horrorze, w którym mały chłopiec zostaje na święta sam w domu i robi wszystko, by odeprzeć atak sąsiada psychopaty. Okazuje się, że twórcy filmu, nie wpadli na ten pomysł jako jedyni i nie koniecznie musieli inspirować się "Kevinem samym w domu". W 1989 roku powstał niszowy francuski horror "Dial Code Santa Claus" (znany również jako "Game Over"). Po prawie trzydziestu latach od premiery organizacja American Genre Film Archive i sieć kin Alamo Drafthouse postanowiły odkopać zapomnianą produkcję i pokazać ją w amerykańskich kinach. Z tej okazji w sieci pojawił się odnowiony zwiastun "Dial Code Santa Claus". 

Głównym bohaterem jest Thomas - typowy dzieciak z lat 80., lubiący komputery, papierowe RPG-i i kochający swojego psa. Jego mama musi iść w wigilię Bożego Narodzenia do biura, więc chłopak zostaje w domu z dziadkiem. Tę sposobność postanawia wykorzystać zdegenerowana wersją Świętego Mikołaja, która włamuje się przez komin. Okazuje się jednak, że Thomas jest idealnie przygotowany na atak niezapowiedzianego gościa.

"Kevin sam w domu" to plagiat "Dial Code Santa Claus"?

W obu filmach występuje bardzo dużo podobieństw. W nowym zwiastunie pada nawet hasło, mówiące, że "Kevin sam w domu" był zżynką z tego filmu. Czy Chris Columbus rzeczywiście postanowił wykorzystać zapomniany francuski horror i przerobić ją na świąteczną komedię familijną? Trudno orzec, szczególnie, że "Dial Code Santa Claus" mozna było obejrzeć w USA tylko za pośrednictwem nielegalnego VHS-a. Nie wykluczone, że twórcy filmu z Macaulayem Culkinem w roli głównej oglądali tę produkcję lub słyszeli o niej i na tej podstawie powołali do życia amerykański hit. Z drugiej strony nie wykluczone, że filmowcy wpadli na podobny pomysł i cała sytuacja to jedynie zbieg okoliczności. Jedno jest pewne. Twórcy "Dial Code Santa Claus" nigdy nie pozwali 20th Century Fox za plagiat.

Film "Kevin sam domu" tradycyjnie będzie można oglądać za pośrednictwem telewizji Polsat 24 grudnia 2018 roku o godzinie 20:05.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.