Czy Mel Brooks wymyślił Baby Yodę 30 lat przed premierą serialu "The Mandalorian"?
14.01.2020 14:30
Czy Mel Brooks wymyślił Baby Yodę 30 lat przed premierą serialu "The Mandalorian"? Fot. kadr z serialu The Mandalorian

Baby Yoda to hit ostatnich miesięcy. Niewiele osób jednak wie, że podobna miniaturowa wersja Yody po raz pierwszy pojawiła się pod koniec lat 80. w parodii "Kosmiczne jaja" Mela Brooksa.

Ostatnie miesiące należały do uroczego bohatera serialu "The Mandalorian", którego wszystkie postacie nazywały jedynie The Child. Internauci stworzyli mu jednak bardziej logiczne imię -  Baby Yoda. Wkrótce stał się bohaterem niezliczonej ilości memów, przeróbek i innych często dziwnych tworów, inspirowanych słodkim maluszkiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Dzieciak nie jest do końca dziełem genialnych umysłów twórców "The Mandalorian". Ponad 30 lat wcześniej zminiaturyzowana wersja Yody pojawiła się w filmie "Kosmiczne jaja". Przynajmniej w pewnym sensie.

Czy Baby Yoda zadebiutował w filmie "Kosmiczne jaja"?

Mel Brooks zasłynął w historii kina jako mistrz parodii. To właśnie on stoi za takimi tytułami, jak "Płonące siodła", "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" czy "Dracula - wampiry bez zębów". W 1987 roku powstał film "Kosmiczne jaja", który kpił z głośnej trylogii George'a Lucasa pod tytułem "Gwiezdne Wojny". To właśnie w tej produkcji pojawia się scena, którą zainspirować mogli się twórcy "The Mandalorian".

Przeczytaj także

Brooks lubił występować w swoich filmach i nie inaczej było w przypadku "Kosmicznych jaj". W przypadku tej produkcji, wcielił się w dwie postacie - Prezydenta Skrooba oraz Yogurta. Ten drugi był oczywiście pastiszem mistrza Yody. To właśnie Yogurt miał pomóc głównym bohaterom w odnalezieniu Szmocy. Zanim to jednak uczynił, pokazał im, na czym tak naprawdę zarabia Hollywood. W poniższym fragmencie pojawia się element do złudzenia przypominający Baby Yodę.

Yogurt zdradza sekret branży filmowej - to gadżety związane z marką przynoszą największe zyski. Z tego powodu można kupić sobie koszulkę, pudełko śniadaniowe, płatki, a nawet miotacz ognia sygnowany logo "Kosmicznych jaj". Na koniec zostawił najważniejszy z towarów - zabawkę, a konkretnie lalkę, będącą wierną kopią Yogurta.

Przeczytaj także

Zabawka wygląda zupełnie jak Baby Yoda. Niewykluczone więc, że ta scena zainspirowała jednego z pomysłodawców malca.. Czy rzeczywiście tak było? Na to pytanie na razie nie znamy odpowiedzi. Być może wraz z premierą kolejnych sezonów serialu, poznamy więcej szczegółów dotyczących kulis produkcji.

Przeczytaj także

"The Mandalorian" sezon 2 - kiedy premiera?

Chociaż emisja pierwszego sezonu serialu dobiegła już końca, obecnie trwają zdjęcia do kontynuacji, która za jakiś czas zadebiutuje na platformie Disney+. Jon Favreau potwierdził, że premiera nowych przygód Mando odbędzie się jesienią 2020 roku. W drugim sezonie mają pojawić się bohaterowie znani z kinowych produkcji osadzonych w uniwersum "Star Wars". 

Przeczytaj także

Zobacz też: Psycholog ewolucyjny zbadał fenomen Baby Yody. Dlaczego tak go kochamy?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.