Czy Netflix uśmierci kino? W 2018 roku chce zaprezentować aż 80 własnych produkcji

Natalia Hluzow
17.10.2017 17:53
Czy Netflix uśmierci kino? W 2018 roku chce zaprezentować aż 80 własnych produkcji Fot. kadry z wideo

Od niezależnych filmów po dzieło Martina Scorsese – Netflix ma gigantyczne plany na 2018 rok.

Netflix wie, że konkurencja nie śpi, a bez wątpienia pragnie pozostać liderem na rynku. Dlatego władze platformy nie próżnują i inwestują we własne produkcje, które przynoszą im największą popularność i zyski. W 2017 roku na realizację oryginalnych filmów i seriali wydano 6 miliardów dolarów. W roku 2018 kwota ta ma być wyższa nawet o kolejne 2 miliardy.

Jak powiedział przedstawiciel Netflixa, Ted Sarandos, podczas spotkania z inwestorami:

Musimy po prostu skupić się na tworzeniu treści, bez których nasi użytkownicy nie potrafią żyć.

Wynika z tego, że spora część budżetu zostanie przeznaczona na produkcję znanych i uwielbianych seriali, takich jak „Stranger Things”, „The Crown” czy „Orange is the New Black”. Na tym jednak nie kończą się wielkie plany Netfixa!

stranger things 3 Fot. foto: kadr z wideo

Platforma od kilku lat inwestuje także w filmy pełnometrażowe, które – wbrew protestom środowiska – zdobywają uznanie na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, jak Cannes, Złote Globy czy Oscary. W 2018 roku działania te będą kontynuowane. Co więcej, wśród filmów, które Netflix zamierza wprowadzić na rynek, znajdą się nie tylko niezależne festiwalowe perełki, ale i filmy wielkich reżyserów z wielkimi gwiazdami w rolach głównych, jak np. „The Irishman” Martina Scorsese z Robertem De Niro i Alem Pacino. 

irishman Fot. foto: kadr z wideo

Ted Sarandos określił to następująco:

Ich skala będzie rozciągać się od hitów [festiwalu] Sundance za milion dolarów, wysoko w górę – aż po produkcje wielkiego formatu.

Dyrektor do spraw finansowych, David Wells, dodał natomiast, że wspomniane plany nie mają żadnego związku z niedawnym podniesieniem cen za subskrypcję Netflixa w kilku krajach i że była to decyzja, którą podjęto już jakiś czas temu.

orange black mirror Fot. foto: kadr z wideo

Dotychczas w ramach oryginalnych produkcji Netflixa ukazało się prawie 400 tytułów – filmów fabularnych, dokumentów, seriali i programów telewizyjnych. W 2018 roku zobaczymy ich około 80. Wszystkie mają stanowić aż 50% procent całej oferty. To duże zagrożenie dla przemysłu filmowego, który już przegrywa z tym internetowym tytanem. Tym bardziej, że młodzi twórcy nie widzą powodu, by przenosić się do wielkich wytwórni, a uznani twórcy nie widzą problemu, by tworzyć dla Netflixa. W 2018 roku zobaczymy m.in. pierwszy polskojęzyczny serial Netflixa zrealizowany przez Agnieszkę Holland. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.