17.10.2017 17:53

Czy Netflix uśmierci kino? W 2018 roku chce zaprezentować aż 80 własnych produkcji

Od niezależnych filmów po dzieło Martina Scorsese – Netflix ma gigantyczne plany na 2018 rok.

Czy Netflix uśmierci kino? W 2018 roku chce zaprezentować aż 80 własnych produkcji
foto: kadry z wideo

Netflix wie, że konkurencja nie śpi, a bez wątpienia pragnie pozostać liderem na rynku. Dlatego władze platformy nie próżnują i inwestują we własne produkcje, które przynoszą im największą popularność i zyski. W 2017 roku na realizację oryginalnych filmów i seriali wydano 6 miliardów dolarów. W roku 2018 kwota ta ma być wyższa nawet o kolejne 2 miliardy.

Jak powiedział przedstawiciel Netflixa, Ted Sarandos, podczas spotkania z inwestorami:

"

Musimy po prostu skupić się na tworzeniu treści, bez których nasi użytkownicy nie potrafią żyć. "

Wynika z tego, że spora część budżetu zostanie przeznaczona na produkcję znanych i uwielbianych seriali, takich jak „Stranger Things”, „The Crown” czy „Orange is the New Black”. Na tym jednak nie kończą się wielkie plany Netfixa!

stranger things 3

Platforma od kilku lat inwestuje także w filmy pełnometrażowe, które – wbrew protestom środowiska – zdobywają uznanie na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, jak Cannes, Złote Globy czy Oscary. W 2018 roku działania te będą kontynuowane. Co więcej, wśród filmów, które Netflix zamierza wprowadzić na rynek, znajdą się nie tylko niezależne festiwalowe perełki, ale i filmy wielkich reżyserów z wielkimi gwiazdami w rolach głównych, jak np. „The Irishman” Martina Scorsese z Robertem De Niro i Alem Pacino. 

irishman

Ted Sarandos określił to następująco:

"

Ich skala będzie rozciągać się od hitów [festiwalu] Sundance za milion dolarów, wysoko w górę – aż po produkcje wielkiego formatu. "

Dyrektor do spraw finansowych, David Wells, dodał natomiast, że wspomniane plany nie mają żadnego związku z niedawnym podniesieniem cen za subskrypcję Netflixa w kilku krajach i że była to decyzja, którą podjęto już jakiś czas temu.

orange black mirror

Dotychczas w ramach oryginalnych produkcji Netflixa ukazało się prawie 400 tytułów – filmów fabularnych, dokumentów, seriali i programów telewizyjnych. W 2018 roku zobaczymy ich około 80. Wszystkie mają stanowić aż 50% procent całej oferty. To duże zagrożenie dla przemysłu filmowego, który już przegrywa z tym internetowym tytanem. Tym bardziej, że młodzi twórcy nie widzą powodu, by przenosić się do wielkich wytwórni, a uznani twórcy nie widzą problemu, by tworzyć dla Netflixa. W 2018 roku zobaczymy m.in. pierwszy polskojęzyczny serial Netflixa zrealizowany przez Agnieszkę Holland. 

Natalia Hluzow
Tagi: News Netflix