13.12.2018 13:57

Czy film "Avengers: Endgame" jest oparty na którymś z komiksów Marvela?

Czy bracia Russo, tworząc "Avengers: Endgame" wykorzystali fabułę jednego z istniejących komiksów Marvela? A może powołali do życia całkowicie nową historię?

Avenger: Endgame
foto: materiały promocyjne

Poprzednia część filmowej serii "Avengers" brzmiała podtytuł "Infinity War", który bezpośrednio odnosił się do komiksu z 1992 roku. Co prawda fabuła raczej odpowiadała serii "Infinity Gauntlet", którą wydano rok wcześniej, ale w obu komiksach osią fabularną były Klejnoty Nieskończoności. Czy podtytuł 4. odsłony "Avengers" również ma korzenie w jednej z papierowych przygód herosów Marvela?

"Avengers: Endgame" - czy był komiks pod tym tytułem?

Nad samym podtytułem pochyliliśmy się w artykule, w którym wyjaśniliśmy jego znaczenie. Okazuje się jednak, że odnosi się on nie tylko do słownika pojęć szachowych, ale również klasyki komiksów o Avengers. Portal CBR przeprowadził wywiad z Royem Thomasem - drugim po Stanie Lee redaktorem naczelnym w historii wydawnictwa, który przez wiele lat miał pod swoimi skrzydłami serię "Avengers". Okazuje się, że scenarzysta był autorem zeszytu zatytułowanego "Endgame!".

"

Byłem zaskoczony i trochę uradowany, kiedy zobaczyłem, że podtytuł czwartej części "Avengers" brzmi "Endgame". Dziwnym przypadkiem, czy z jakiegokolwiek innego powodu, 50 lat temu (w 1969 roku) tak samo zatytułowałem jeden z numerów "Avengers" - "Endgame!" - oczywiście z wykrzyknikiem, bo tak się wtedy robiło. Był to ostatni rozdział trzyczęściowej historii, w której widzieliśmy Kanga Zdobywcę i jego nowe dzieło, Grandmastera grającego w kosmiczną partię szachów, stawiającego Avengers przeciwko całkiem nowej grupie Squadron Sinister (przodków Squadron Supreme) po jednej stronie i przyszłych Invaders (Kapitan Ameryka z drugiej wojny światowej), Human Torch i Sub-Mariner) po drugiej.

Jeszcze w czasach szkoły średniej w Missouri nauczyłem się grać w szachy z encyklopedii... i oczywiście stamtąd wziąłem wyrażenie "gra końcowa" (z angielskiego "endgame" - przyp. red.). Szachy mają "otwarcie", "grę środkową" i "grę końcową". Nazwa "Grandmaster" (Arcymistrz - przyp. red.) również pochodzi z szachów i nadaje się ją osobie z najwyższą liczbą zwycięstw (poza mistrzem świata). Istnieje szansa, że nikt więcej nie stworzy filmu, w którego tytule padnie termin szachowy, którego użyłem w numerze "Fantastic Four" z 1970 roku: "Zugswang". Nie pytajcie! "

"Avengers: Endgame" - czy film to adaptacja 69. numeru komiksu "Avengers"?

Historia, o której wspomina Thomas, rozgrywała się na przestrzeni trzech numerów "Avengers" z 1969 roku. Opowieść rozpoczynała się w zeszycie opatrzonym numerem 69. To właśnie w nim zadebiutował Grandmaster. Komiks rozpoczyna się od uprowadzenia Avengers przez Kanga Zdobywcę. Wówczas w skład drużyny wchodzili Kapitan Ameryka, Thor, Iron Man, Goliath (Hawkeye posługujący się serum Hanka Pyma), Yellowjacket, Vision, Wasp i rezerwista w postaci Black Panthera. Złoczyńca przeniósł herosów w przyszłość, by wystawić ich do gry z Grandmasterem, który rzucił mu wyzwanie. Kosmita zaoferował Kangowi pomoc w przywróceniu do zdrowia jego ukochanej - księżniczki Ravonny, pod warunkiem, że drużyna Zdobywcy wygra nietypową partyjkę szachów. Porażka miała zakończyć się zniszczeniem Ziemi.

Avengers vol. 1 #69

Pierwszymi przeciwnikami Avengers byli członkowie Squadron Sinister - marvelowskiej parodii Ligi Sprawiedliwości składającej się z Hyperiona (Superman), Nighthawka (Batman), Dr. Spectruma (Green Lantern) i  Whizzera (Flash). Z czasem grupa przeistoczyła się w Squadron Supreme i na stałe dołączyła do kanonicznego świata Marvel Comics.

Avengers vol. 1 #69

W 70. numerze Avengers trafiają do teraźniejszości i ścierają się w walce z Squadron Sinister. W zwycięstwie pomaga im Black Knight. W 71. numerze zatytułowanym "Engame!" Grandmaster przenosi w przyszłość herosów z roku 1941, którzy byli członkami grupy Invaders - Kapitana Amerykę, Sub-Marinera oraz oryginalnego Human Torcha.

Avengers vol. 1 #71

Do walki z nimi stają Vision, Yellowjacket i Black Panther.

Avengers vol. 1 #71

Grupa wygrywa, co zapewnia zwycięstwo Kangowi, który dostaje do wyboru dwie nagrody - możliwość uratowania Ravony lub moc, która pozwoli zabić Avengers. Złoczyńca wybiera drugą opcję, jednak nie zauważa haczyka w ofercie kosmity. Black Knight nie był wówczas członkiem drużyny, więc nowa moc Kanga nie jest w stanie go dosięgnąć. Dzięki temu rycerz pokonuje przeciwnika i ratuje superbohaterów, którzy odwdzięczają mu się członkostwem w grupie.

Oczywiście bracia Russo nie przeniosą na ekrany kin wyżej opisanej historii. Mogą jednak wykorzystać pewne jej elementy. Poprzednie produkcje Marvel Studios niejednokrotnie sięgały do komiksów, zazwyczaj zawierając odniesienia do nich w formie Easter eggów. Tym razem może być tak samo, chociaż warto zwrócić uwagę, że numery 69-71 zawierają wątki, które prawdopodobnie pojawią się w "Avengers: Endgame". Głównie chodzi o podróże w czasie, które fani przewidują od premiery "Avengers: Infinity War". Czy w czwartej części "Avengers" pojawi się więcej elementów opowieści stworzonej przez Thomasa 50 lat temu? Dowiemy się 25 kwietnia 2019 roku, kiedy produkcja trafi do polskich kin.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Avengers Marvel Komiks Marvel Comics Avengers 4