Czy filmy Netfliksa powinny mieć szansę na Oscara?

Sergiusz Kurczuk
03.10.2017 13:25
Czy filmy Netfliksa powinny mieć szansę na Oscara? Fot. EastNews/Araldo di Crollalanza/Unimedia/STEPHANE DE SAKUTIN

Członkowie Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowili zastanowić się, co dalej z filmami produkowanymi przez internetowe platformy VOD takie jak Netflix. Czy powinny mieć szansę na Oscary?

W dzisiejszym świecie platformy VOD nie tylko oferują nie tylko filmy i seriale, które powstały w słynnych studiach filmowych i znanych telewizjach. Co raz częściej same produkują filmy, które trafiają na kinowy ekran. Co prawda pojawiają się tylko w wybranych kinach, a ich dystrybucja trwa krócej niż w przypadku „prawdziwych” kinowych produkcji, ale na naszych oczach platformy streamingowe stają się zupełnie nowym zjawiskiem, rosnącym w siłę. Zauważyć to można zresztą na wielkich wydarzeniach poświęconych filmom. Na Cannes 2017 pojawiła się pełnometrażowa produkcja Netfliksa „Okja. Projekcję przerwano, kiedy w jednej z kinowych sal doszło do jawnego protestu widzów. Powodem oburzenia był fakt, że „Okja nie była filmem kinowym.

Pod koniec września 2017 roku w Los Angeles miało miejsce zamknięte spotkanie Członków Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli osób odpowiedzialnych za przyznawanie Oscarów. Od zgromadzenia minął prawie tydzień i dopiero teraz światło dzienne ujrzały tematy, które zostały na nim podjęte. Jednym z nich był problem filmów produkowanych przez platformy VOD. Pojawiły się głosy, że potrzebna jest nowa definicja filmu kinowego. Poza tym produkcje serwisów takich jak Netflix mają również szansę na zdobycie nagród Emmy, co jest niesprawiedliwe względem stricte kinowych filmów. Wielu członków Akademii uważa, że propozycje od serwisów VOD powinny być rozpatrywane w kategorii filmów telewizyjnych.

Czy to oznacza, że produkcje internetowych wypożyczalni nie mają szans na Oscary? Na razie mają, ale sądząc po nastawieniu członków Akademii (przynajmniej pewnej części), raczej nie zostaną nawet nominowane. Zresztą Oscary powstały, by uhonorować najlepsze filmy kinowe. Z drugiej strony podejście do oglądania ruchomych obrazów w ostatnich czasach zaczyna się zmieniać. Co sądzicie o tej sprawie?

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.