Czy horror „Zakonnica” został oparty na prawdziwych wydarzeniach?

Sergiusz Kurczuk
10.09.2018 14:25
Czy horror „Zakonnica” został oparty na prawdziwych wydarzeniach? Fot. kadr z filmu Zakonnica

Obie części „Obecności” zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Czy podobnie jest ze spin-offem serii zatytułowanym „Zakonnica”?

Fani horrorów zacierają ręce, że zaczyna się jesień. To właśnie w tym czasie na kinowych ekranach pojawia się najwięcej filmów grozy. W roku 2018 sezon na straszne opowieści otworzyła „Zakonnica” w reżyserii Corina Hardy'ego. O spin-offie, opowiadającym o duchu z „Obecności 2” było głośno na długo przed premierą. Jednym z powodów, dla których widzowie czekali na „Zakonnicę”, był przerażający zwiastun, który został usunięty z serwisu YouTube, by nikt nie umarł na zawał serca. Wierni fani serii wiedzą, że obie części paranormalnych przygód Eda i Lorraine Warrenów zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach. Czy w przypadku „Zakonnicy” jest tak samo?

„Zakonnica” - kim jest Walak?

Tytułowa zjawa po raz pierwszy wystąpiła w „Obecności 2”. Po śledztwie głównej bohaterki wyszło na jaw, że formę przerażającej siostry zakonnej przyjął demon znany jako Walak. Twórcy nie wymyślili tego złego ducha. Walak jest dość znaną postacią w tradycji okultystycznej. To sześćdziesiąty drugi duch Goecji, będącym potężnym prezydentem Piekła. Pod jego władzą znajduje się ponad 30 legionów duchów. Zna miejsce planet, skarbów i węży. Egzorcysta, który go przywoła, może zażądać od niego kosztowności lub gadów. Aby to zrobić, należy posłużyć się pieczęcią z rtęci. Ukazuje się jako cherubin dosiadający dwugłowego smoka. Jego największym wrogiem jest anioł Jahel.

Walak występuje w kilku księgach okultystycznych, między innymi w „Pseudomonarchia Daemonum” i „Lemegetonie”. James Wan użył Walaka w 2. części swojego słynnego horroru, zainspirowany rozmową z prawdziwą Lorraine Warren. Demonolożka wyjawiła reżyserowi, że duch nękał ją przez wiele lat w snach, grożąc jej mężowi. Nie dawał jej spokoju nawet po śmierci Eda. Wygląd filmowego Walaka to jednak pomysł Wana. Lorraine opisywała go jako demona, który nie miał nic wspólnego z zakonnicą. Wyglądał raczej jak zakapturzona postać otoczona otchłanią. Pomysł na siostrę zakonną wziął się z obawy, że stwór opisany przez Warren, musiałby powstać za pośrednictwem efektów CGI. Wan chciał tego uniknąć, więc wpadł na pomysł demoniczej zakonnicy

„Zakonnica” - czy horror jest opary na faktach?

W spin-offie nie pojawiają się Warrenowie. Akcja dzieje się przed wydarzeniami z „Obecności” w rumuńskim klasztorze Cârța. Miejsce jest jak najbardziej prawdziwe i kiedyś należało do Benedyktynów. Znajduje się w owianej złą sławą Transylwanii. Budowla jest uznawana za najstarszy klasztor we Wschodniej Europie. Datuje się ją na rok 1206. W ciągu wielu lat klasztor Cârța był świadkiem wielu krwawych konfliktów - od inwazji Mongołów w XIII wieku, po bitwy I wojny światowej. Z czasem zyskał status nawiedzonego przez duchy mnichów. Podobno w klasztorze zaobserwowano poruszające się meble oraz ściany wibrujące z powodu paranormalnej energii. To nie jedyny nawiedzony budynek religijny w Rumunii. Istnieje również przerażający klasztor Chiajna.

To jedyny związek „Zakonnicy” z prawdziwymi wydarzeniami. Jednak istnieją elementy realnego świata, które miały duży wpływ na estetykę horroru. Chodzi o inne filmy, a nawet... grę wideo. Scenarzysta Gary Dauberman w jednym z wywiadów przyznał, że tworząc historię, inspirował się klasycznymi horrorami z lat 50. i 60., takimi jak „Dracula” czy „Frankenstein”. Innymi filmami, które wpłynęły na twórców byli „Poszukiwacze zaginionej Arki” oraz „Imię róży”. Wcześniej wspomniana gra, to oczywiście seria „Castlevania”, która jest nie tylko ulubionym tytułem Daubermana, ale również Wana, który czuwał nad całą produkcją. 

Film „Zakonnica” od 7 września 2018 roku można oglądać w kinach. W planach jest kolejny film osadzony w uniwersum „Obecności”. Chodzi o 3. część spin-offu „Annabelle”, opowiadającego o nawiedzonej lalce. Horror ma trafić do kin w roku 2019. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.