10.09.2018 15:01

Czy podróbka „Zakonnicy” przeraża tak samo, jak spin-off „Obecności”? Zobacz zwiastun horroru „The Bad Nun”

Do kin trafił horror „Zakonnica”. Na DVD film grozy „The Bad Nun” („Zła zakonnica”). Czy podróbka dorównuje oryginałowi?

Czy podróbka „Zakonnicy” przeraża tak samo, jak spin-off „Obecności”? Zobacz zwiastun horroru „The Bad Nun”
foto: materiały promocyjne

Po czym rozpoznać, że zbliża się jesień? Po niedźwiedziach magazynujących sadełko na zimę? Po liściach zmieniających kolory na cieplejsze barwy? Po toczących się pod nogami kasztanach? Pewnie też, ale osoby uzależnione od kina wiedzą, że trzeci kwartał roku należy do horrorów. To właśnie wtedy na ekranach kin pojawia się najwięcej filmów grozy. 7 września 2018 roku swoją premierę miał kolejny spin-off serii „Obecność”, zatytułowany „Zakonnica” („The Nun”). Pod potencjalny sukces kasowy produkcji postanowili podpiąć się twórcy filmu „The Bad Nun” („Zła zakonnica”). W sieci pojawił się zwiastun horroru. 

„The Bad Nun” - zwiastun podróbki „Zakonnicy”

„Zakonnica” jest lansowana na jeden z najstraszniejszych horrorów roku 2018. Między innymi dzięki zapowiedzi, która była zbyt straszna, by umieścić ja na serwisie YouTube. Poza tym jest częścią uniwersum niezwykle popularnej serii Jamesa Wana „Obecność”. Niektórzy filmowcy postanowili skorzystać z trendu na straszne zakonnice i stworzyli tak zwany mockbuster pod tytułem „The Bad Nun”.

Okładka DVD z filmem przywodzi na myśl „Zakonnicę” Corina Hardy'ego. Oczywiście nie ma tu mowy o przypadku.

The Bad Nun

Mockbuster - co to jest?

„The Bad Nun” to idealny przykład zjawiska określanego jako mockbuster. Termin powstał z połączenia dwóch angielskich słów - mocking (naśladować) i blockbuster (kinowy hit). Mockbustery to zazwyczaj niskobudżetowe produkcje, ukazujące się na DVD, które na pierwszy rzut oka mają sprawiać wrażenie kinowych przebojów, właśnie wchodzących na srebrny ekran. Często mockbustery ocierają się o granicę łamania praw autorskich. Prym w produkowaniu tego typu filmów wiedzie studio The Asylum. Chociaż fabuła mockbustera nie pokrywa się z naśladowanym dziełem, pewne elementy są takie same. Wszystko by wprowadzić w błąd mniej zorientowanego widza. Premiera „The Bad Nun” oczywiście zbiega się w czasie z kinowym debiutem „Zakonnicy”. Zwiastun zapowiada raczej slasher z kobietą w habicie w roli głównej, niż opowieść o duchach silnie nasączoną gotyckim klimatem

Oczywiście Corn Hardy nie był pierwszym filmowcem, który stworzył horror o przerażającej zakonnicy. Wygląda na to, że „The Bad Nun” z powodzeniem mógłby trafić na naszą listę najstraszniejszych filmów o siostrach zakonnych

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Zwiastuny Obecność Horror Zakonnica