26.04.2018 16:34

Czy w „Avengers: Infinity War” Thanos znajdzie Kamień Duszy? [SPOILER]

„Avengers: Infinity War” opowiada o potyczce największych herosów Ziemi z potężnym kosmitą Thanosem, który szuka Kamieni Nieskończoności by przejąć nieograniczoną moc. Czy udaje mu się znaleźć Kamień Duszy? 

Thanos
foto: materiały promocyjne

UWAGA! Artykuł zawiera POWAŻNE spoilery dotyczące fabuły „Avengers: Infinity War”. Nie mów, że Cię nie ostrzegaliśmy!

Kamień Mocy, Kamień Umysłu, Kamień Przestrzeni, Kamień Czasu, Kamień Rzeczywistości i Kamień Duszy - te klejnoty są potrzebne Thanosowi, by przejąć niczym nieposkromioną władzę nad wszystkimi aspektami wszechświata. Ze zwiastunów „Avengers: Infinity War” wynikało, że Szalony Tytan zdobył kilka kamieni, które umieścił w Rękawicy Nieskończoności - potężnym artefakcie, który powoduje, że osoba ją nosząca może posługiwać się klejnotami, dowolnie zmieniając rzeczywistość. Thanos chciał znaleźć wszystkie Kamienie, by wypełnić swój cel - wprowadzić we wszechświecie równowagę, zabijając zupełnie losowo połowę populacji we wszystkich istniejących światach. Zdobywając klejnoty, mógłby dokonać złowieszczego dzieła za pomocą zwykłego pstryknięcia placów. 

Kamień Duszy - gdzie jest klejnot?

W ciągu ostatnich 10. lat w filmach Marvel Studios powoli zapowiadano nadejście Thanosa. Pierwszy klejnot pojawił się już w filmie „Iron Man 2” z 2010 roku, chociaż wówczas nie zdradzono jego prawdziwej natury. Kamień Przestrzeni znajdował się w potężnym przedmiocie znanym jako Tesseract. W kolejnych produkcjach ukazywano resztę artefaktów. Aether z 2. części „Thora” skrywał Kamień Rzeczywistości, w Globie zaprezentowanym w „Strażnikach Galaktyki” schowano Kamień Mocy, w Berle Lokiego był Kamień Umysłu, który w „Age of Ulron” znalazł się na czole Visiona, natomiast Oko Agamotto strzeżone przez Doktora Strange'a, to w rzeczywistości Kamień Czasu. Zagadką pozostawała lokalizacja Kamienia Duszy.
Na temat miejsca, którym przechowywany jest Kamień Duszy, powstało wiele teorii. Jedni uważali, że klejnot ukryto we wnętrzu jednego z księżyców Saturna, na przykład Tytana, z którego pochodzi Thanos. Inni sądzili, że kluczem do tajemnicy są oczy Heimdalla. Z kolei po premierze „Black Panthera” pojawiły się przypuszczenia, że miejscem, w którym znajduje się Kamień, jest Wakanda. Fani zachodzili w głowę, czy w „Avengers: Infinity War” w ogóle pojawi się potężny klejnot. Na nieszczęście dla wielu herosów odpowiedź brzmi: tak. 

Rękawica Nieskończoności

Kamień Duszy ukryty na planecie Vormir

Thanosowi udaje się zdobyć większość Kamieni. Rozbija wojska Xandaru, odbierając Glob, zabiera Tesseract Lokiemu i niszczy planetoidę Knowhere, ogołacając Collectora z Aetheru. Wysyła członków Black Order na Ziemię, by zdobyli dla niego Oko Agamotto i Kamień Umysłu. Nie wiedział jedynie, gdzie przebywa Kamień Duszy, ale w międzyczasie udaje mu się porwać Gamorę. Przed laty wysłał ją z misją odnalezienia mapy do ostatniego artefaktu. Dzięki torturowanej Nebuli dowiaduje się, że Gamora wykonała swoją misję, ale postanowiła zachować tajemnicę dla siebie. Thanosowi udaje się złamać przybraną córkę i dowiaduje się prawdy. Okazuje się, że Kamień Duszy był ukryty na odległej planecie Vormir, znajdującej się w galaktyce Kree.

Kamień Duszy - czy Thanos zdobywa klejnot?

Thanos i Gamora spotykają tam upiora, który okazuje się być Red Skullem. Duch tłumaczy Tytanowi, że aby zdobyć Kamień, musi złożyć ofiarę - zaprzedać swoją duszę, oddając to, co kocha najbardziej. Gamora wybucha śmiechem, ponieważ uważa, że Thanos nie kocha niczego. Myli się jednak bowiem złoczyńca daży szczególnym uczuciem jedną istotę - swoją przybraną córkę. Z ciężkim sercem zabija ją i otrzymuje klejnot. Chociaż herosi pokonują członków Black Order, Thanos najpierw odbiera Oko Agamotto Doktorowi Strange'owi, a potem za pomocą zdobytych kamieni udaje mu się odwrócić czyn, którego dokonała Scarlet Witch. Bohaterka zdecydowała się poświecić swoją miłość do Visiona i zabić go, niszcząc przy okazji Klejnot Umysłu. Thanos odwraca proces i wyrywa kamień z czoła syntezoida, zdobywając tym samym wszystkie artefakty i zabijąc połowę populacji wszechświata.Jak zakończy się ta historia? Dowiemy się już 3 maja 2019 roku, kiedy do kin wejdzie 4. część „Avengers”

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Avengers Strażnicy Galaktyki Marvel Avengers: Infinity War Marvel Comics Thanos