17.04.2019 16:18

Czy w komiksie z lat 80. znajduje się wskazówka, jak zakończy się "Avengers: Endgame"?

Film "Avengers: Endgame" jest owiany tajemnicą. Czy to możliwe, że twórcy zainspirowali się jednym z komiksów Marvela z lat 80.? 

Thanos (Avengers: Infinity War)
foto: kadr z filmu Avengers: Infinity War

Na temat "Avengers: Endgame" powstało już wiele teorii. Wiele z nich opiera się na wydarzeniach ukazanych w komiksach. Czy jest szansa, że scenarzyści 4. części "Avengers" zaczerpnęli inspiracje z miniserii wydanej przez Marvel Comics w 1987 roku? Pewne elementy fabularne w zaskakujący sposób zbiegają się z tym, co do tej pory wiemy na temat nadchodzącej produkcji Marvel Studios

Foto: materiały promocyjne
Foto: materiały promocyjne
Przeczytaj także "Avengers: Endgame" - najbardziej absurdalne teorie związane z produkcją Marvela

Czy "Avengers: Endgame" zakończy się podobnie do historii stworzonej ponad 30 lat temu?

"Avengers: Endgame" - czy film powstał na podstawie komiksu?

Twórcy Marvel Studios od samego początku bazowali na komiksowych pierwowzorach, dodając jednak sporo od siebie. W ten sposób stworzyli odrębne uniwersum, które rządzi się własnymi prawami. Poza tym na każdym kroku znajdują się nawiązania do różnego rodzaju wydarzeń i postaci z komiksów. Wierni fani komiksów Marvela są w stanie doszukać w pozornie nieistotnym elemencie fabularnym odniesienia do o wiele głębszej historii ukazanej wiele lat wcześniej w papierowych zeszytach. 

Nie inaczej będzie zapewne w przypadku "Endgame". Jakiś czas temu pisaliśmy już, że w komiksowej serii "Avengers" pojawiła się historia zatytułowana tak samo, jak 22. film Marvel Studios. Niestety nie łączy ich nic poza tytułem i niektórymi szczegółami fabularnymi. Nie wykluczone jednak, że twórcy "Endgame" nie sięgnęli po inne komiksy z Avengers w roli głównej w poszukiwaniu inspiracji do zakończenia historii, którą rozpoczęto ponad 10 lat temu. 

Mephisto vs.... #4

W 1987 roku Marvel wydał 4-zeszytowy komiks pod tytułem "Mephisto vs....", w którym tytułowy władca alternatywnego wymiaru przypominającego piekło, postanowił uprzykrzyć życie superbohaterom, by osiągnąć swój tajemniczy cel. Komiks, który jest crossoverem, pokazuje, jak Mephisto spotyka kolejne grupy herosów. Przez historię przewijają się Fantastic Four, X-Factor, X-Men i dwie drużyny Avengers. Początkowo wydaje się, że demoniczny antagonista chce po prostu zemścić się na bohaterach za poprzednie porażki. Szybko jednak wychodzi na jaw, że cała intryga sięga nieco dalej. Mephisto porywa kolejnych herosów, żądając ich dusz, które następnie wymienia na potężniejsze okazy. W ten sposób stara się zdobyć dostęp do esencji bogów. Oczywiście jego głównym celem jest Thor, a prawdziwą misją Mephisto osłabienie Heli.

Mephisto vs.... #4

W ostatnim numerze "Mephisto vs...." Avengers przybywają na wezwanie włodarza małego miasteczka, w którym znaleziono poturbowane ciało Thora. Heros niemal stracił życie w walce z Wężem Midgardu. Umierającego Asgardczyka otacza jednak kula ognia wyczarowana przez Maphisto. Na miejsce przylatuje również grupa West Coast Avengers, która pomaga swoim towarzyszom w walce z demonem. Mephisto rozprawia się po kolei z herosami, jednocześnie walcząc w innym wymiarze z duszą Thora. Odinson wygrywa i wraca do swojego ciała. Hela pokonuje demona, ale obawia się potęgo Thora i powraca do królestwa umarłych. Zanim jednak opuszcza Ziemię, usuwa pamięć o ostatnich wydarzeniach, wszystkim ludziom, którzy brali udział w walce, lub ją obserwowali. Porażka Mephisto była jednak częścią jego planu. Dzięki temu uniemożliwił Heli zabranie duszy Thora do Hel, tym samym osłabiając potęgę jej krainy.

Mephisto vs.... #4

Sama fabuła komiksu (niepozbawiona zresztą luk logicznych) nie jest jednak aż tak ważna dla osób zastawiających się, co je czeka w kinie podczas seansu "Avengers: Endgame". Istotne są natomiast pewne elementy zbieżne z tym, co można wywnioskować ze zwiastunów 4. części przygód najpotężniejszych superbohaterów Ziemi. Po pierwsze pojawia się charyzmatyczny i potężny złoczyńca, który w gruncie rzeczy ma dobre intencje - nie dopuszcza do najazdu Heli na resztę wszechświata. Mephisto przypomina więc trochę Thanosa. Zresztą demoniczna istota brała czynny udział w komiksie "Infinity Gauntlet", na którym był wzorowany film "Infiity War". 

Według niektórych fanów w "Endgame" Thanos stanie po stronie herosów, by wspólnie stawić czoła zupełnie innemu zagrożeniu. Przewidywania nie wykluczają Heli. Podobnie sprawy mają się w "Mephisto vs....". Niewykluczone, że plan Thanosa zrealizowany w "Infinity War" służył jedynie temu, by nakłonić herosów do walki z czymś, czego ich ludzkie umysły nie są w stanie pojąć. Bitwa z Avengers ukazana w komiksie przywodzi na myśl pierwszy pojedynek z Thanosem, którego efekty według domysłów fanów, widzimy w trzecim zwiastunie filmu. Wtedy też ma zginąć jeden z herosów - prawdopodobnie Thor. Warto zwrócić uwagę, że w 4. numerze "Mephisto vs...." Thor gra ważną rolę i w pewnym sensie nie żyje - jego dusza opuszcza ciało, by walczyć z Mephisto. 

Mephisto vs.... #4

Podobieństwo komiksu do filmu jest obecne również w samym wątku kolekcjonowania dusz. Mephisto, który pod wieloma względami jest biblijnym Szatanem ma na ich punkcie obsesję. Thanos nie przejawia takich zainteresowań, jednak nie bez powodu jednym z najważniejszych Kamieni Nieskończoności jest Kamień Duszy, gdzie według fanów znajdują się esencje wszystkich istot wymazanych z istnienia podczas pstryknięcia. Przywrócenie komiksowego Thora do życia, może więc wskazywać, że podobnie stanie się w filmie - uda się cofnąć katastrofę, której sprawcą był Szalony Tytan. 

Mephisto vs.... #4

Na uwagę zasługuje również fakt, że dwie drużyny Avengers łączą siły, by pokonać wspólnego wroga. Ten element komiksu jest zbieżny z pogodzeniem się zwaśnionych herosów, którzy po raz pierwszy od wydarzeń z "Civil War" będą mieli okazję spojrzeć sobie w oczy i walczyć ramię w ramię z potężnym przeciwnikiem. W składzie obu komiksowych zespołów można doszukać się podobieństwa herosów pojawiających się w "Endgame". Niektórzy bohaterowie pokrywają się z komiksowymi odpowiednikami (Kapitan Ameryka, Thor, Kapitan Marvel, Iron Man w zbroi War Machine i Hawkeye), inni natomiast przypominają kinowych herosów (She-Hulk - Hulka, Dr. Druid - Dr. Strange'a, czy Mockingbird i Tigra - Black Widow). 

Mephisto vs.... #4

Ważne jest również zakończenie komiksowej historii - Hela kasuje wspomnienia herosów o wszystkim, co się wydarzało w ciągu trwania walki z Mephisto. Trudno powiedzieć, czy w filmie pojawi się dosłowne odwzorowanie tego typu rozwiązania fabularnego. Nie zapominajmy jednak, że od wielu miesięcy poważnie barana jest pod uwagę teoria, według której bohaterowie cofną się w czasie i zmienią bieg wydarzeń lub odmienią oblicze Ziemi za pomocą przejętej od Thanosa Rękawicy Nieskończoności. Dzięki temu wszechświat nie będzie miał świadomości, że kiedykolwiek został zaatakowany przez Thanosa, o którym wszyscy zapomną. 

"Avengers: Endgame" - kiedy premiera?

To wszystko oczywiście jedynie domysły i w rzeczywistości "Avengers: Endgame" może nie mieć nic wspólnego nie tylko z "Mephisto vs....", ale również jakimkolwiek innym komiksem Marvela. O tym, jak zakończy się najnowszy film braci Russo? Przekonamy się 25 kwietnia 2019 roku, kiedy zwieńczenie historii o walce z Thanosem trafi na ekrany polskich kin.

>>Zobacz też: Kiedy zacząć oglądać filmy Marvela, żeby odświeżyć sobie losy superbohaterów przed premierą "Avengers: Endgame"?<< 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Avengers Marvel Komiks Marvel Comics Avengers 4