Czy wiesz, że: Alfred Hitchcock prowadził kampanię antyspoilerową na długo przed "Avengers: Endgame"?

Sergiusz Kurczuk
17.04.2019 11:45
Alfred HItchcock|undefined Fot. Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

Do premiery "Avengers: Endgame" pozostało niewiele czasu. Niestety twórcy muszą walczyć ze spoilerami filmu. Podobną krucjatę wiele dekad wcześniej prowadził sam Alfred Hitchcock.

Jednym z największych wydarzeń kinowych 2019 roku jest niewątpliwie premiera "Avengers: Endgame". Poprzednia część serii o superbohaterach przyciągnęła przed ekrany kin miliony widzów na całym świecie. Do debiutu kontynuacji zostało jeszcze kilka dni, ale przedsprzedaż biletów mówi sama za siebie - najprawdopodobniej padnie kolejny rekord. Chociaż twórcy dołożyli wszelkich starań, by uniknąć jakichkolwiek spoilerów dotyczących fabuły filmu, do sieci trafiły fragmentu 22. produkcji Marvel Studios. 

Przeczytaj także

Twórcy "Avengers" stworzyli akcję antyspoilerową #DontSpoilTheEndgame, przypominającą nieco podobną kampanię, która pojawiła się przed rokiem. Bracia Russo to nie jedyni reżyserzy, którzy musieli zmagać się z podobnym problemem. Na długo przed modą na kino superbohaterskie świat poznał podobną próbę zapobiegania przeciekom. 

"Avengers: Endgame"  jak "Psychoza" Hitchcocka?

W związku ze spoilerami, które pojawiły się w sieci na profile portali społecznościowych braci Russo, aktorów grających w "Endgame" i oficjalnych fanpage'ach filmów Marvel Studios trafiło oświadczenie podpisane przez reżyserów. Proszą w nim, by nie zdradzać szczegółów fabularnych nadchodzącej superprodukcji i tym samym nie psuć zabawy z oglądania filmu wiernym fanom zamaskowanych herosów. 

Chociaż słowo spoiler dla wielu polskich widzów może brzmieć egzotycznie, samo zjawisko zdradzania przez widzów fabuły przed seansem filmu jest stare jak sama kinematografia. Po raz pierwszy w historii walkę ze spoilerami na szeroką skalę zaczął filmowiec, który odmienił historię kina - Alfred Hitchcock

W 1960 roku zadebiutował jednej z najsłynniejszych filmów Hitchcocka - "Psychoza". Słynny thriller powstał na podstawie wydanej zaledwie rok wcześniej powieści Roberta Blocha pod tym samym tytułem. Filmowiec dołożył wszelkich starań, żeby nic nie popsuło widzom zaskakującego zakończenia produkcji. Między innymi wykupił cały nakład książki Blocha oraz rozpoczął w mediach kampanię antyspoilerową. Jak wglądała?

Oczywiście w latach 60. XX wieku informacja nie rozpowszechniała się tak szybko, jak dzisiaj, wiec kroki podjęte przez marketingowców "Psychozy" były dopasowane do kalibru problemu. Hitchcock postanowił się zwrócić do widzów za pomocą pomysłowego hasła pojawiającego się w prasie.

Jeśli nie potrafisz dochować tajemnicy, proszę, po obejrzeniu "Psychozy" trzymaj się z dala od ludzi!

Twórca thrillera wydał też konkretne polecenie właścicielom kin, w których wyświetlano "Psychozę" - nikt nie ma prawa wejść do budynku po rozpoczęciu seansu. W ten sposób reżyser starał się zapewnić każdemu ze swoich widzów satysfakcjonujące doznania, a studiu Paramount kasowy hit, który wszedł na stałe do klasyki kina. 

"Avengers: Endgame" - kiedy premiera?

Oczywiście dziś metody Hitchcocka nie miałby szans na powodzenie. Z tego powodu filmowcy muszą uciekać się do innych pomysłów. Jakie niespodzianki dla fanów superbohaterów przygotowali bracia Russo? Przekonamy się już 25 kwietnia 2019 roku, kiedy film "Avengers: Endgame" wejdzie na ekrany polskich kin.

>>Zobacz też: "Avengers: Endgame" - nowy zwiastun przypomina fanom historię całego MCU<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.