Czy wiesz, że: animatorzy Disneya wykorzystywali te same sceny w kilku filmach?

Sergiusz Kurczuk
19.04.2019 13:46
Czy wiesz, że: animatorzy Disneya wykorzystywali te same sceny w kilku filmach? Fot. kadry z filmów Księga dżungli i Robin Hood

Studio Walta Disneya stworzyło jedne z najwybitniejszych filmów animowanych w historii kina. Animatorzy szli jednak czasem na skróty i używali tych samych scen w różnych produkcjach.

Jeszcze do niedawna filmy studia Disney kojarzyły się z pięknie rysowanymi postaciami, które wprowadzano w życie za pomocą tradycyjnej animacji poklatkowej. Obecnie się to zmieniło i w kinach królują produkcje praktycznie w całości stworzone za pomocą komputerów. Szefowie Disneya poszli krok dalej i zamiast prezentowania światu animowanych bohaterów, zaczęli tworzyć remaki swoich największych hitów w wersji aktorskiej

Przeczytaj także

Chociaż wielu, szczególnie starszych widzów tęskni za rysowanymi animacjami, animatorzy są zapewne wdzięczni, że technologia poszła naprzód, ponieważ nadal musieliby się stosować do z pozoru niezauważalnych trików.

Filmy Disneya, w których użyto tych samych scen

Praca animatora to ciężki kawałek chleba. Żeby stworzyć kilka sekund filmu, trzeba spędzić kilka godzin na dokładnym rozrysowaniu ruchu postaci. Pracownicy Disneya, tworząc kolejne produkcje, postanowili wykorzystać istniejące wcześniej szkice, by ułatwić sobie pracę. W sieci można znaleźć zestawienia scen klasycznych bajek Disneya, w których pojawia się ta sama, zakamuflowana sekwencja. Zresztą sprawdźcie sami.

Jak widać, sztuczka animatorów pojawia się w wielu słynnych tytułach Disneya - w "Pinokiu", "Alicji w krainie czarów", "Księdze dżungli", "Bernardzie i Biance", "Przygodach Kubusia Puchatka", "Robin Hoodzie", "Mieczu w kamieniu", "101 dalmatyńczykach", "Śpiącej królewnie", "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach", "Lisie i psie", "Bambim", "Aryskotratach", "Kopciuszku" oraz "Pięknej i Bestii". Należy zwrócić uwagę, że mowa tu o produkcjach, które ukazały się przed drugą połową lat 80. XX wieku.

Niektóre wykorzystane ponownie fragmenty trudno wyłapać, inne to całe długie sekwencje - na przykład sceny tańca. Co ciekawe na pierwszy rzut oka trudno je zauważyć, bo animatorzy nakładali na oryginalne fragmenty zupełnie nowe rysunki, ułatwiając swoją pracę. Obecnie wiele żmudnych czynności wykonują komputery, co zaoszczędza wiele czasu.

>>Zobacz też: Lista wszystkich aktorskich remake'ów klasycznych bajek Disneya<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.