04.01.2019 17:15

DC oddaje w swoich komiksach hołd Stanowi Lee

Stan Lee, twórca wielu znanych i kochanych superbohaterów Marvela, zmarł 12 listopada 2018 roku w wieku 95 lat. Jego pamięć postanowiło uczcić DC w pięknym geście.

DC oddaje w swoich komiksach hołd Stanowi Lee
foto: Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Bez Stana Lee nie byłoby komiksów, jakie znamy – artysta jest ojcem między innymi Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana, X-menów i Avengersów. Znane na całym świecie postaci narodziły się w latach 60. XX wieki, gdy Lee współpracował z Jackiem Kirby.

DC było wtedy niemal monopolistą – komiksy o Supermanie i Batmanie ukazywały się od dekad. Nowi superbohaterowie, stworzenie przez Stana Lee, zostali pokochani przez czytelników, a Marvel stał się w końcu pełnoprawnym rywalem dla DC.

Zdarzało się, że Stan Lee nie szczędził złośliwości konkurencyjnemu wydawnictwu, rozwijając zazwyczaj przy tych okazjach nazwę DC jako „Distinguished Competition”, czyli „Wybitną Konkurencję”.

Dokładnie to określenie znalazło się na stronie, która znalazła się w każdym komiksie DC wydanym w pierwszym tygodniu 2018 roku – znalazły się tam wyrazy szacunku dla Stana Lee, jego okrzyk bojowy oraz data urodzin i śmierci.

dc_stan_lee_02

DC uczciło w swoich komiksach pamięć Stana Lee

Stan Lee tworzył nie tylko dla Marvela – w ramach współpracy z DC wydawał serię komiksów „Just Imagine”. Jego najważniejsza spuścizna pozostała jednak na kartach powieści graficznych Marvela.

Hołd dla Stana Lee pokazał się w komiksach DC z dwumiesięcznym opóźnieniem ze względu na cykl wydawniczy, wynoszący właśnie mniej więcej osiem tygodni.

Które komiksy wolicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News