29.11.2019 11:32

DC w tarapatach. Wszystko przez kontrowersyjny plakat z Batmanem

W grudniu w sprzedaży pojawi się kontynuacja historii Franka Millera z "Mroczny rycerz powraca". Tym razem seria będzie nosiła podtytuł "The Golden Child" (pol. "złote dziecko"). Plakat promujący serię wywołał sporo kontrowersji. 

Batman
foto: materiały prasowe/DC

Niedługo poznamy syna Supermana i Wonder Woman, który nosi imię Jonathan Kent. Seria "The Golden Child" jest osadzona w świecie przedstawionym przez Franka MIllera w powieści "Mroczny rycerz powraca" i fani są ciekawi efektu końcowego. O pozycji zrobiło się niedawno głośno, ponieważ plakat promujący "złote dziecię" skojarzył się chińskim fanom z... protestami w Hong Kongu. DC Comics stało się zatem kolejną firmą, która musiała usuwać posty z social mediów na potrzeby utrzymania dobrych kontaktów z Chinami.

DC wywołało kontrowersje w Chinach

DC podzieliło się specjalną okładką "The Golden Child", na którym widzimy Batmana rzucającego koktajlem Mołotowa. W tle widzimy napis "The Future Is Young" ("przyszłość jest młoda") w kolorze jasnoróżowym. Niedługo po udostępnieniu tego postu niektóre osoby zauważyły powiązanie między grafiką, a ikonografią używaną przez protestantów w Hong Kongu.

Foto: Collection Christophel/ East News
Foto: Collection Christophel/ East News
Przeczytaj także "Batman" z Robertem Pattinsonem to dopiero początek. Czeka nas seria spin-offów?

Jak podaje Variety, chińscy użytkownicy Weibo zauważyli, że użycie koktajlu jest jedną z wielu "brutalnych zagrywek protestujących", a czarny strój Batmana miał nawiązywać do ciemnych przebrań protestujących. Niektórzy stwierdzili nawet, że sam tytuł "The Golden Child" zawiera odniesienie do koloru żółtego, którego używają protestujący mieszkańcy Hong Kongu.

batman-dark-knight-returns-golden-child-1197947

W raporcie Variety możemy przeczytać również jeden z komentarzy użytkownika Weibo, który stwierdził, iż:

"

Nieważne o co wam chodziło. Umieszczenie takiego obrazka w internecie, w trakcie tak wrażliwego okresu oznacza, że macie życzenie śmierci. "

I chociaż samo DC wcale nie nawiązywało w żaden sposób do wydarzeń z Hong Kongu, to firma wolała nie ryzykować niepotrzebnym popsuciem relacji z Chinami i usunęła obrazek ze swoich stron internetowych. To natomiast nie spodobało się użytkownikom pochodzącym z innych krajów, ponieważ oskarżono firmę o "ugięcie się przed chińską cenzurą". 

Pierwszy zeszyt serii "Dark Knight Returns: The Golden Child" trafi do sprzedaży już 11 grudnia 2019 roku.

Zobacz także: Nowy model Lamborghini wygląda jak Batmobil. Dosłownie [WIDEO]

Tagi: News Batman DC Comics