13.01.2018 18:49

Daisy Ridley zagra jedną z najsłynniejszych postaci literackich w historii

Aktorka coraz bardziej odchodzi od wizerunku Rey z „Gwiezdnych wojen” i próbuje sił w ekranizacjach wielkiej literatury.

Daisy Ridley jako Ofelia
foto: kadr z wideo

Światową sławę zyskała dzięki roli obdarzonej Mocą zbieraczki złomu w nowej trylogii „Star Wars”, jednak Daisy Ridley nie zamierza na tym poprzestawać. Z końcem 2017 roku mogliśmy ją podziwiać jako Pannę Mary Debenham w „Morderstwie w Orient Expressie”, a już niebawem zobaczymy ją w wyjątkowej adaptacji najsłynniejszego dramatu Williama Szekspira.

Dramat Szekspira w niecodziennym wydaniu

Daisy Ridley ma szczęście do wielkiej angielskiej literatury. Po roli w filmie opartym na hicie Agathy Christie, aktorka trafiła jeszcze wyżej – a mianowicie do obsady nowej, filmowej wersji „Hamleta”. A właściwie nie „Hamleta”, a „Ofelii”, gdyż to właśnie taki tytuł nosi film ukazujący opisaną przez Szekspira historię z perspektywy bohaterki.

Ofelia

Szekspir w wersji feministycznej

W nowym filmowym „Hamlecie” zmieni się nie tylko tytuł i punkt widzenia. Ofelia, którą dotychczas mieliśmy okazję poznać bardzo słabo – tak w tekście Szekspira, jak i w jego licznych adaptacjach – stanie się główną bohaterką opowieści. Z archetypicznej ofiary, której Hamlet zawrócił w głowie tak, że postradała zmysły, ma zmienić się w postać o własnych celach i rozterkach. Jak tłumaczy reżyserka filmu, Claire McCarthy:

"

Chcieliśmy wzmocnić jej pozycję i uczynić ją pełnokrwistą postacią, o wiele bardziej niż tą, jaką była oryginalna Ofelia, która tak naprawdę występuje tylko w kilku scenach. "

Daisy Ridley w roli Ofelii

W filmie „Ofelia” Ridley zagra tytułową rolę. Prócz niej na ekranie zobaczymy Noami Watts jako Gertrudę, matkę Hamleta, która w nowym filmie będzie też pełnić rolę mentorki Ofelii. Aktorki znalazły się na wspólnym fotosie z filmu, który magazyn Entertainment Weekly opublikował jako zapowiedź nadchodzącej, festiwalowej premiery filmu na festiwalu w Sundance.

Kto zagra Hamleta w filmie o Ofelii?

W rolę duńskiego księcia wcieli się znany z filmu „Kapitan Fantastic” George MacKay, Klaudiusza zagra Clive Owen, Laertesa – Tom Felton, czyli Draco Malfoy z „Harry’ego Pottera”, zaś rolę Horacego otrzymał Devon Terrell, który ma już na swoim koncie rolę Baracka Obamy (tak, Horacy będzie czarnoskóry).

Film nie ma jeszcze daty kinowej premiery ani w Polsce, ani w USA, jednak zważywszy na dzieło, na którym się opiera, wpisywanie się w feministyczne trendy oraz postać Daisy Ridley, na pewno szybko uda mu się znaleźć dystrybutora.

Natalia Hluzow
Tagi: Daisy Ridley Star Wars Ofelia Szekspir Hamlet