David Fincher bardzo skrytykował "Jokera". Co reżyserowi się nie podobało w filmie?

17.11.2020 09:55
David Fincher bardzo skrytykował "Jokera". Co reżyserowi się nie podobało w filmie? Fot. Niko Tavernise/Collection Christophel/East News

Legendarny reżyser mocno skrytykował oscarowego "Jokera" za słabe przedstawienie osób cierpiących z powodu chorób psychicznych. Twierdził, że film je "zdradził".

"Joker" jeszcze przed premierą wywoływał wiele emocji i nie wszystkie z nich były pozytywne. Po premierze zrobiło się tylko ostrzej, kiedy to sporo publikacji zaczęło się doszukiwać w filmie manifestu inceli, czy gloryfikacji niestabilnego psychicznie mordercy, który pierwszy raz zaczyna się czuć prawdziwie wolny dopiero po zamordowaniu 3 mężczyzn. Za tytułową rolę Joaquin Phoenix dostał Oscara, sam film przyniósł przychody w box-offisie rzędu miliarda dolarów, a pozytywne oceny krytyków i widzów skłoniły twórców do pracy nad potencjalnym sequelem. 

Fincher skrytykował Jokera: "To zdrada osób cierpiących z powodu chorób psychicznych"

Tak jak jednak wspomnieliśmy, nie wszyscy są fanami twórczości Todda Philipsa. Jednym z publicznych krytyków jest David Fincher, który przy okazji premiery swojego nowego filmu "Mank" wypowiedział się też na temat dzieła swojego młodszego kolegi po fachu. Reżyser w rozmowie z "The Telegraph" wyjaśnił jasno, że nie był fanem tego, jak w produkcji potraktowano osoby, które cierpią z powodu chorób psychicznych.

Przeczytaj także

Reżyser zarzucił również produkcji, że "Joker" był ogromnym hitem nie ze względu na swoją jakość, ale raczej dlatego, że czerpał z sukcesu "Mrocznego rycerza" i przedstawienia Jokera w filmie Christophera Nolana. Jak wyjaśnił:

Nikt nie pomyślałby o tym, że miałby szansę zrobić z "Jokera" szlagier, gdyby nie to, jak wielkim hitem był "Mroczny rycerz". Nie sądzę, by ktokolwiek rzucił okiem na ten scenariusz i stwierdził: "Okej, weźmy Travisa Bickle'a i Ruperta Pupkina, połączmy ich w jedno, a następnie uwięźmy w tej historii, która zdradza osoby cierpiące z powodu chorób psychicznych, a następnie zaróbmy miliard dolarów".

Przeczytaj także

Tak jak wspomnieliśmy, reżyserem i scenarzystą "Jokera" był Todd Phillips we współpracy ze Scottem Silverem, a w głównych rolach wystąpili: wspomniany Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz, Bill Camp, Frances Conroy i Brett Cullen. Nadchodzący film Finchera pod tytułem "Mank" zadebiutuje natomiast na Netfliksie już 4 grudnia.  

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.