"Pi***ol się pe***ski ku***ie" - zwiastun dokumentu o polsko-amerykańskim artyście LGBT

16.10.2020 10:46
"Pi***ol się pe***ski ku***ie" - zwiastun dokumentu o polsko-amerykańskim artyście LGBT Fot. mateirały prasowe/World of Wonder

David Wojnarowicz był polsko-amerykańskim artystą LGBT i aktywistą na rzecz walki z AIDS. Powstał o nim film dokumentalny, którego zwiastun trafił do sieci.

Sztuka współczesna powinna prowokować do myślenia. Twórcy filmu dokumentalnego o Davidzie Wojnarowiczu postanowili pójść tym tropem i stworzyli bardzo kontrowersyjny tytuł produkcji o życiu i twórczości polsko-amerykańskiego artysty LGBT. Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker".

David Wojnarowicz - zwiastun dokumentu o artyście LGBT

Czasami zdarza się tak, że artyści polscy lub o polskim pochodzeniu są bardziej znani za granicą niż w swojej ojczyźnie. Na szczęście w dzisiejszych czasach można nadrobić zaległości dzięki filmom dokumentalnym im poświęconym.

Przeczytaj także

Do tego typu artystów zalicza się niewątpliwie David Wojnarowicz - urodzony w 1954 roku malarz, fotograf, pisarz, twórca filmowy, performer i twórca piosenek. Z Polską wiązało go jedynie nazwisko po ojcu, który wyżywał się na nim fizycznie i psychicznie, gdy miał kilka lat. Natchnieniem do jego twórczości była nieheteronormatywna orientacja seksualna i choroba, z którą się zmagał - AIDS. Przez lata był zaangażowany nie tylko w sztukę, ale również w uświadamianie zagrożeń płynących z zakażeniem wirusem HIV.

Przeczytaj także

Wytwórnia World of Wonder postanowiła przybliżyć jego sylwetkę, za sprawą filmu dokumentalnego "Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker". Oto jak prezentuje się zwiastun produkcji.

Oprócz trailera zaprezentowano też plakat dokumentu oraz krótki opis, tego, co w nim zobaczymy.

Wojnarowicz: F--k You F-ggot F--ker Fot. foto: materiały promocyjne/World of Wonder

Wyłaniając się jako trudny do przeoczenia głos na scenie artystycznej East Village lat 80., David Wojnarowicz w swojej praktyce artystycznej łączył różne dyscypliny, od malarstwa i fotografii po muzykę i pisanie. Zaciekle i bez skruchy, przyjmując swoją queerową tożsamość, zbuntował się przeciwko rosnącemu konserwatyzmowi tamtych czasów, uosabiając bezduszną obojętność establishmentu na epidemię AIDS, która dotknęła go w 1992 roku w wieku 37 lat. Filmowiec Chris McKim stworzył potężną elegię, która przybliża  aktualność oraz pasję życia i sztuki Wojnarowicza.

Jak widać, szykuje się prawdziwie interesująca pozycja dla miłośników sztuki współczesnej.

Przeczytaj także

"Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker" - kiedy premiera?

Reżyserem i producentem dokumentu jest Chris McKim - twórca takich filmów jak "Out of Iraq" oraz "Freedia Got a Gun". Początkowo premiera "Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker" miała odbyć się na festiwalach Tribeca i Hot Docs Festival, ale przełożono ją na DOC NYC 2020, czyli listopad 2020 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy film trafi do zwyczajnej dystrybucji i czy zobaczymy go w Polsce.

Przeczytaj także

 

Zobacz też: Netflix: TOP 10 najlepszych dokumentów Netflixa 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.