22.02.2017 10:02

Dawid Ogrodnik zagra Józefa Piłsudskiego

W lata 1900-1914 przeniesiemy się dzięki nowemu filmowi Michała Rosy, który będzie poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Dawid Ogrodnik zagra Józefa Piłsudskiego
foto: East News / Reporter

Już ujawniono, że oprócz pierwszego marszałka Polski na ekranie pojawią się również inne postacie historyczne - Walery Sławek, Aleksander Prystor, Witold Jodko-Narkiewicz, a także dwie żony Piłsudskiego, Maria Juszkiewiczowa oraz Aleksandra Szczerbińska. Nie zdradzono jednak kto wystąpi przed kamerą. Wiemy jedynie, że przywódcę obozu sanacji zagra Dawid Ogrodnik, dla którego po „Jesteś Bogiem”, „Chce się żyć” czy „Ostatniej rodzinie” będzie to kolejna duża i wymagająca rola.

Całość wyreżyseruje Michał Rosa -on też napisał scenariusz 2-godzinnego filmu. 53-letni twórca swoim ostatnim dokonaniem uczynił serial „Bodo”, którego akcja toczy się w podobnym okresie, do którego ma przenieść biografia Piłsudskiego. Reżyser ma również na koncie takie produkcje, jak „Czas honoru”, czy też filmy „Rysa”, „Co słonko widziało” i „Cisza”. Jego zaangażowanie w projekt powinno nastrajać optymistycznie.

Nad filmem czuwa studio Kadr z Filipem Bajonem, jako producentem. W rozmowie z portalem wyborcza.pl, tak opowiedział o realizowanym projekcie:

"

Chcielibyśmy, żeby to był film o człowieku samotnym, otoczonym przez niewielką grupę współpracowników. Ten człowiek mimo wielu niepowodzeń wciąż utrzymuje w sobie wewnętrzną gorączkę i wiarę, wtedy wyjątkowo abstrakcyjną, że odrodzi się niepodległe państwo polskie. Mnie ta fabuła kojarzy się z jednej strony z westernowym, brutalnym kinem Sama Peckinpaha – trzeba przecież pokazać napad PPS-owców na przewożący pieniądze rosyjski wagon pocztowy pod Bezdanami w 1908 r. Z drugiej zaś – z psychologicznymi pytaniami na temat wyjątkowego człowieka w momencie kryzysu. Choćby z pytaniem, jak można tyle wytrzymać bez sukcesu. "

Twórcy przy realizacji obrazu konsultują się ze specjalistą od Józefa Piłsudskiego, profesorem Grzegorzem Nowikiem, a także z wnukiem marszałka, który obecnie przygotowuje muzeum poświęcone jego dziadkowi. Według wstępnych założeń plan ma wystartować w sierpniu 2017 roku. Wszystko zależy od uzyskanych środków finansowych. W kwietniu 2017 projekt trafi pod ocenę ekspertów PISF-u.

Obraz zakończy się wejściem Pierwszej Brygady do Kielc, po czym zobaczymy jeszcze Piłsudskiego przemawiającego z Cytadeli. Akcja dzieła ma się toczyć w Łodzi, Warszawie, Krakowie i w Zakopanem. Twórcy rozważają nakręcenie kilku fragmentów w Petersburgu i Wiedniu.

Co sądzisz o wyborze Dawida Ogrodnika na filmowego Józefa Piłsudskiego?

Robert Skowronski
Tagi: News