31.01.2018 11:40

Dawno, dawno temu w PRL-u. Powstaje dokument o „Gwiezdnych wojnach” w Polsce

Gwiezdna saga George’a Lucasa miała swoich fanów w Polsce już w latach 70. i 80. Opowie o nich film dokumentalny „Wojna Gwiazd”.

Dawno, dawno temu w PRL-u. Powstaje dokument o „Gwiezdnych wojnach” w Polsce
foto: kadr z wideo

Film „Star Wars”, znany w Polsce jako „Gwiezdne wojny”, już w chwili premiery w Ameryce, w maju 1977 roku wywołał szaleństwo. Zachwycili się nim nawet widzowie, którzy na co dzień nie gustowali w science-fiction ani fantasy. Fascynująca historia i oszałamiające jak na owe czasy efekty specjalne pozwalały widzom choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i przenieść się do odległej Galaktyki…

Po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, pośród socrealistycznej szarzyzny, film George’a Lucasa musiał robić jeszcze większe wrażenie. Wydawał się czymś naprawdę z innej planety. Nic dziwnego, że i w Europie Wschodniej cieszył się gigantyczną popularnością, a Polska oczywiście nie była wyjątkiem.

W naszym kraju film budził zainteresowanie jeszcze przed premierą. Fenomen przygód Luke’a Skywalkera i dzielnych rebeliantów, walczących z Imperium Zła próbowały uchwycić nawet PRL-owskie kroniki filmowe. W 1978 roku tytułowano je jeszcze jako „Wojna gwiazd”.

Młodszym czytelnikom przypominamy – nie było wtedy trailerów, bilbordów zapowiadających filmy ani filmowych gadżetów w płatkach śniadaniowych. Każdy strzępek informacji o nowym zachodnim przeboju kinowym był na wagę złota.

Do polskich kin pierwsza część sagi, już pod znanym wszystkim tytułem „Gwiezdne wojny” weszła 30 marca 1979 roku. Prawdziwe szaleństwo zaczęło się jednak kilka lat później, gdy pojawiły się „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi”. W niczym nie przeszkadzał fakt, że filmy ukazywały się w Polsce ze znacznym opóźnieniem – w czasach przedinternetowych spoilery nie były jeszcze takim problemem. O sadze Lucasa pisały na okrągło magazyny filmowe i młodzieżowe, a polscy rzemieślnicy próbowali nawet wytwarzać… zabawki ze znanymi z ekranów postaciami.

O postrzeganiu „Gwiezdnych wojen” w czasach PRL-u opowie film dokumentalny „Wojna Gwiazd”, nad którym prace właśnie się rozpoczęły. Jego reżyserem jest Radosław Salamończyk. W filmie znajdą się wypowiedzi fanów i ekspertów, między innymi Jakuba Turkiewicza, poznańskiego badacza fandomu „Star Wars”.

O postępach w realizacji filmu informować będzie fanpage „Wojna Gwiazd” na Facebooku.

Premiera filmu przewidziana jest na kwiecień 2018.

Maciej Koprowicz
Tagi: Film Star Wars