Deadpool obraził uczucia religijne Mormonów. Powstała petycja o usunięcie gorszącego plakatu

Sergiusz Kurczuk
14.12.2018 16:02
Deadpool obraził uczucia religijne Mormonów. Powstała petycja o usunięcie gorszącego plakatu Fot. kadr z filmu Deadpool 2

Deadpool znowu narozrabiał. Tym razem obraził Mormonów. Przedstawicie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich domagają się usunięcia jednego z plakatów filmu "Był sobie Deadpool".

Kilka dni przed premierą świątecznej wersji filmu "Deadpool 2" pisaliśmy o plakacie, w którym Deadpool w boskiej pozie zapraszał z nieba swoich fanów do kin. W tekście zastanawialiśmy się, czy grafika nikogo nie obrazi... no i wykrakaliśmy! Okazuje się, że Mormoni nie są zadowoleni z materiału promocyjnego filmu "Był sobie Deadpool". Co konkretnie obraziło ich uczucia religijne i skłoniło do stworzenia internetowej petycji, w której domagają się usunięcia plakatu?

Deadpool obraził uczucia religijne Mormonów

"Był sobie Deadpool" to nowa wersja filmu, który zadebiutował w maju 2018 roku. Produkcja została poddana liftingowi, polegającemu na usunięciu scen przeznaczonych dla widzów dorosłych i podaniu całości w bożonarodzeniowym klimacie. W tym samym klimacie został utrzymany jeden z plakatów filmu, w którym główny bohater stoi na tle chmur w szacie przypominającej odzienie Jezusa Chrystusa

Change.org Fot. foto: print screen z Change.org

Wizerunek Deadpoola został odebrany, jako drwienie sobie z wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Według słów autorów petycji, plakat to parodia obrazu pod tytułem "The Second Coming" autorstwa Harry'ego Andersona. Malarz zasłynął pracami ilustrującymi nauki i żywot Jezusa Chrystusa. W latach 60. stworzył serię prac na zlecenie Mormonów. Należy do nich przedstawienie, które przypomina jeden z plakatów filmu "Był sobie Deadpool". W petycji wyszczególniono, w czym tkwi problem.

Na oryginalnym obrazie Jezus Chrystus znajduje się w centrum i jest otoczony przez anioły. Na plakacie Deadpool zastępuje Jezusa Chrystusa. Deadpool jest ustawiony dokładnie w takiej samej pozie jak Jezus Chrystus i ma na sobie jego białą szatę. Nie wiemy, czy grafika została użyta celowo, by wykpić Kościół Jezusa Chrystusa, ale jasne jest, że to kopia oryginalnego obrazu. To forma dyskryminacji religijnej. Prosimy, by ten plakat nie był używany w żaden sposób. By twórcy stworzyli sobie nowy plakat, do promowania swojego filmu.

Oczywiście plakat nie drwi z żadnego wyznania dosłowny sposób, ale nie da się ukryć, że twórcy grafiki wybrali obraz Andersona nie bez powodu. Wskazuje na to tytuł "The Second Coming", który pojawił się na wczesnych zapowiedziach graficznych "Deadpoola 2". Trudno powiedzieć, czy użyto celowo mormońskiego obrazu. Być może to jedynie zbieg okoliczności i twórca plakatu nie zdawał sobie sprawy, że uderza w konkretny odłam chrześcijaństwa.

Sprawę skomentował Patrick Mason - szef studiów mormońskich na Claremont Graduate University w rozmowie z Fox 5 San Diego.

Postać z filmu słynie z brutalnego poczucia humoru, satyry i sarkazmu. Twórcy doskonale widzieli, że jest przeciwieństwem cnót, które uosabia Jezus Chrystus.

Obraz Andersona jest bardzo ważny dla wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Powtórne przyjście Jezusa na Ziemię jest jednym z głównych założeń mormonizmu, więc drwienie z tego motywu jest dla Mormonów szczególnie obraźliwe. Mason zaznaczył, że tego typu przedstawienie znajduje się w każdej mormońskiej świątyni na całym świecie. Petycja powstała na serwisie change.org. Jej twórcy potrzebują 50 tysięcy podpisów. W chwili pisania artykułu zebrali poparcie ponad 42 tysiące oburzonych osób.

"Był sobie Deadpool" - kiedy premiera?

Czy twórcy filmu "Był sobie Deadpool" usuną gorszący plakat? Trudno powiedzieć, bo na razie nie pojawił się żaden oficjalny komentarz studia 20th Century Fox. Świąteczna wersja "Deadpoola 2" miała swoją premierę 12 grudnia 2018 roku.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.