16.08.2016 12:30

„Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego w zrekonstruowanej wersji

Zrekonstruowany cyfrowo „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego doczekał się potraktowanego przystającą do naszych czasów rozdzielczością trailera. Zobaczcie.

„Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego w zrekonstruowanej wersji
foto: kadr z wideo

13 marca 2016 obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci wybitnego polskiego reżysera. Polska Akademia Filmowa chcąc uczcić pamięć o Krzysztofie Kieślowskim uczyniła go patronem trwającego roku. Filmem otwarcia przeglądu dzieł kandydujących do Polskich Orłów był „Amator” w zrekonstruowanej wersji. Z kolei na festiwalu w Cannes w sekcji Cannes Classics mogliśmy zobaczyć odświeżone telewizyjne odcinki „Dekalogu” - 5. część („Krótki film o zabijaniu”) oraz 6. odsłonę („Krótki film o miłości”).

Zrekonstruowanie obu odcinków zostało sfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zrealizowane one były przez Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku i wyprodukowane przez Telewizję Polską oraz Studio Filmowe TOR. Autorami scenariusza byli Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz, zaś autorem muzyki Zbigniew Preisner.

To wszystko, to jednak nie koniec niespodzianek dla fanów polskiej kinematografii z najwyższej półki. „Dekalog” powróci do kin i to od 2 września 2016. Mowa jednako IFC Center w Nowym Jorku oraz o Cinefamily w Los Angeles (17 września). Jednak dzięki Criterion Collection oraz Janus Films na rynku pojawi się „Dekalog” w boxie z dłuższymi wersjami „Krótkiego filmu o zabijaniu” oraz „Krótkiego filmu o miłości”.

W tym wydaniu znajdą się archiwalne wywiady z Kieślowskim - ten pochodzący z telewizji z 1987 oraz ten z 1995 pochodzący z dokumentu „Krótki film o Dekalogu”. Dostaniemy także zapisy rozmów z innymi twórcami dzieł oraz ich obsadą oraz książkę z esejem autorstwa znawcy kina, Paula Coatesa. Zestaw będzie dostępny od 27 września 2016.

Tymczasem naszym oczom został udostępniony zwiastun zrekonstruowanego „Dekalogu”:

„Dekalog” to cykl filmowy, na który składa się, jak wskazuje nazwa, dziesięć filmów. Zostały one oparte o treści zawarte w kolejnych z 10 przykazań. Każdy film stanowi odrębną całość i opowiada inną historię mieszkańców jednego z blokowisk, którzy muszą zmierzyć się ze swoimi emocjonalnymi dylematami. Cała seria zadaje egzystencjalne pytania o kwestie życia, śmierci i wszystkiego co pomiędzy.

Cykl został doceniony przez krytyków na całym świecie, a także przez uznanych filmowców, jak Stanley Kubrick. Twórca „Lśnienia” napisał nawet przedmowę do wydanych w 1991 roku scenariuszów „Dekalogu”.

Obejrzelibyście filmy Kieślowskiego w odświeżonej wersji?

Robert Skowronski
Tagi: Zwiastuny