Disney obraził swoim filmem Polinezyjczyków

Robert Skowronski
04.07.2016 16:22
Disney obraził swoim filmem Polinezyjczyków Fot. materiały prasowe

Kolejny film Disneya wzbudza kontrowersje i uwiera pewne społeczności. Tym razem oburzeni są Polinezyjczycy.

Kością niezgody jest animacja „Vaiana: Skarb oceanu” (oryginalny tytuł to „Moana”). Obraz w reżyserii Rona Clementsa i Johna Muskera, twórców m.in. „Małej Syrenki”, „Aladyna” czy „Herkulesa”, trafi do naszych kin 25 października 2016 roku. To opowieść o tytułowej nastoletniej bohaterce chcącej dokończyć dzieło swoich przodków. Wyrusza w niebezpieczną podróż po Pacyfiku, a z pomocą przychodzi jej półbóg Maui - oryginale głosu postaci użyczył Dwayne Johnson.

Poszło właśnie o ostatniego z wymienionych bohaterów. Aby lepiej zrozumieć konflikt polecamy zapoznać się z trailerem animacji i przyjrzeć się wizerunkowi półboga:

Polinezyjczycy oburzyli się, że są przedstawiani w sposób stereotypowy, czyli z zauważalną nadwagą. Sprawę skomentował m.in. Will Ilolahia, przewodniczący Stowarzyszenia Mediów Wysp Pacyfiku:

Gratulacje dla Hollywood za chęć opowiedzenia historii naszego regionu i Pacyfiku, ale niestety... otyła postać zasmuciła mnie, bo nie oddaje charakteru tego, jak w naszym folklorze postrzegana jest postać Maui. Wybrali bóstwo, które jest istotne w naszej kulturze, a następnie przedstawili je w taki sposób, że jego wygląd fizyczny obraża naszą społeczność.

Zdaniem nowozelandzkiej parlamentarzystki, Jenny Salesy, akcja dzieła toczy się w przeszłości, a obrazy Polinezyjczyków sprzed kliku wieków nie pokazują wcale osób otyłych. Jej zdaniem utrwala się przez to negatywny stereotyp dotyczący społeczności.

Powstał mem opisujący przemyślenia osób, które nie godzą się na taki obraz półboga. Możemy na nim zobaczyć zdjęcia trzech aktorów, w tym Dwayne'a Johnsona oraz postać z filmu Disneya, a także napis: „Trzech najgorętszych aktorów z Hollywood to Polinezyjczycy, ale disneyowski Maui to pół świnia, pół hipopotam”:

tweet

Niektórzy są jednak zachwyceni wizją Disneya. Część osób wyraziła w mediach społecznościowych aprobatę dla takiego wizerunku bohatera, gdyż odzwierciedla on siłę i potęgę polinezyjskiego mężczyzny. Takiego zdania jest Isoa Kavakimotu pochodzący z Tonga, państwa leżącego w Polinezji:

Kiedy patrzę na Maui to nie widzę otyłego mężczyzny, który jadł za dużo w domu swojej ciotki i musi natychmiastowo przejść na dietę. Widzę półboga, który jest w stanie wyłowić wyspy i spowolnić swoją siłą ruch słońca. Wygląda jakby mógł walczyć z potworami.

Przypominamy, że w omawianej kulturze Maui to postać, która stworzyła wyspy na Pacyfiku wyławiając je z wody.

To kolejny obraz z Hollywood, który wzbudził kontrowersje. W ostatnim czasie powstały m.in. dzielące widzów petycje, w których ludzie domagają się, kreowania przez twórców postaci homoseksualnych lub też transseksualnych. Wystarczy tylko wymienić „Kapitana Amerykę”, „Gdzie jest Dory?”, „Xenę” czy „Krainę lodu 2”. Oburzenie wzbudziły też plakaty filmu „X-Men: Apocalypse”, za które przeprosiła wytwórnia 20th Century Fox.

Uważacie, że Polinezyjczycy słusznie czują się obrażeni?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.