Disney zmienia nazwę 20th Century Fox. Jak teraz będzie nazywać się wytwórnia?

20.01.2020 08:59
Disney zmienia nazwę 20th Century Fox. Jak teraz będzie nazywać się wytwórnia? Fot. materiały promocyjne

Po przejęciu 20th Century Fox przez Disneya nie mogło objeść się bez drastycznych zmian. Jedną z nich jest nowa nazwa słynnej wytwórni. Jak teraz będzie się nazywać?

Prędzej czy później musiało do tego dojść. W niespełna rok po oficjalnym przejęciu 20th Century Fox i Fox Searchlight Pictures przez korporację The Walt Disney Company, szefowie konglomeratu z uszami Myszki Miki doszli do wniosku, że czas zmienić nazwy obu wytwórni. Jak teraz będą nazywać się przedsiębiorstwa do niedawna należące do Ruperta Murdocha?

20th Century Fox - Disney zmienił nazwę wytwórni

Jak podaje The Hollywood Reporter, przedstawiciele Disneya postanowili pozbyć się z nazw 20th Century Fox i Fox Searchlight Pictures słowa Fox, które bezpośrednio łączyły się z Fox Corporation. Już niedługo filmy produkować będą 20th Century Studios i po prostu Searchlight Pictures. Nowe logotypy wytwórni poznamy 14 i 21 lutego 2020 roku w związku z premierami filmów "Downhill" oraz "Zew krwi".

Przeczytaj także

Wszystkich tych, którzy będą rozwodzić się nad tym, jak Disney "wszystko psuje", od razu uspokajamy. To drugi raz w historii 20th Century Fox , kiedy doszło do zmiany nazwy. Oryginalnie wytwórnia nazywała się 20th Century Pictures. Powstała w 1930 roku i została założona przez producenta filmowego Josepha Schencka i reżysera Darryla F. Zanucka. Cztery lata później została wchłonięta przez przedsiębiorstwo Williama Foxa Greater New York Film Rental oraz wytwórnię Fox Office Attractions Company. Fuzja spowodowała powstanie Twentieth Century-Fox Film Corporation. Słynne fanfary, które można usłyszeć podczas prezentowania logo wytwórni, pojawiły się dopiero kilkanaście lat później i prawdopodobnie nie zostaną usunięte przez Disneya.

Przeczytaj także

Decyzja przedstawicieli nowego właściciela jest zrozumiała. Po pierwsze odcięcie się od konkurencji, po drugie od kontrowersji wokół innych firm związanych z nazwą Fox - szczególnie stacją Fox News, którą kilka lat temu wstrząsnęła seria zasadnych oskarżeń o molestowanie seksualne pod adresem osób decyzyjnych, między innymi Rogera Ailesa i Billa O'Reilly'ego. Poza tym Fox News to kanał informacyjny o bardzo konserwatywnym, protrumpowskim przekazie, który wielu Amerykanom źle się kojarzy. Usunięcie nazwy Fox z logo było więc do przewidzenia.

Przeczytaj także

Na razie nie wiadomo, czy zmiana nazwy będzie również dotyczyć 20th Century Fox Television i Fox 21 Television Studios. O tym przekonamy się prawdopodobnie za jakiś czas.  W 2019 roku filmy Disneya oraz 20th Century i Searchlight zarobiły łącznie 13,1 miliarda dolarów w światowym box office. 2 miliardy pochodzą z samych produkcji stworzonych przez przejęte w 2019 roku wytwórnie. 

Przeczytaj także

Zobacz też: "New Mutants": nowy zwiastun prezentuje moce nastoletnich mutantów

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.