05.04.2017 14:49

Dlaczego Ian McKellen nie chciał zagrać Dumbledore'a w „Harrym Potterze”?

Michael Gambon wydaje się być idealnym wyborem do roli dyrektora Hogwartu, ale był też inny kandydat...

Dlaczego Ian McKellen nie chciał zagrać Dumbledore'a w „Harrym Potterze”?
foto: materiały prasowe

Zarówno w „Kamieniu Filizoficznym” oraz w „Komnacie Tajemnic” w Albusa Dumbledore'a wcielał się Richard Harris. Aktor zmarł jednak w 2002 roku i jego miejsce od „Więźnia Azkabanu” zajął Michael Gambon. Początkowo celowano jednak w innego aktora, który co więcej zdążył się już zaprezentować widzom jako inny potężny czarodziej.

Ian McKellen, czy też filmowy Gandalf z „Władcy Pierścieni”, dostał propozycję wcielenia się w dyrektora szkoły magii i czarodziejstwa. Aktor jednak odmówił. Dlaczego?

"

Kiedy zadzwonili do mnie i spytali czy jestem zainteresowany zagraniem w serii o Harrym Potterze nie wspomnieli jaką dostałbym rolę. Domyśliłem się o co im chodziło i nie mogłem się na to zgodzić. Nie mogłem przejąć roli po aktorze, o którym wiedziałem, że nie chciałby mnie widzieć w tej kreacji. Cóż, czasami kiedy patrzę na plakaty z Michaelem Gambonem, który świetnie zagrał Dumbledore'a, myślę sobie, że to ja. "

Pełnej wypowiedzi McKellena możecie posłuchać poniżej. Fragment dotyczący „Harry'ego Pottera” zaczyna się od 9:18:

Aktor wyznał także, że wiele zawdzięcza roli Gandalfa. Jest zdania, że ten występ zapewnił mu możliwość poznania młodych ludzi z całego świata. McKellen powiedział, że jest zapraszany do różnych szkół na wykłady, a mogłoby to nie być możliwe, gdyby nie rola Gandalfa, gdyż pozostałby aktorem znanym tylko koneserom.

Bije od McKellena dużą skromnością, ale czy słusznie? Przypomnijmy sobie tylko garstkę jego ról z bogatej filmografii obejmującej dziesiątki występów na wielkim i małym ekranie:

Cykl o Harrym Potterze wciąż żyje za sprawą Newta Scamandera granego przez Eddiego Redmayne'a. Całość miała początkowo być trylogią. J.K. Rowling zdradziła jednak, że doczekamy się pięciu odsłon spin-offu filmów o Harrym Potterze. Premiera pierwszej części już za nami, sequel zadebiutuje zaś w listopadzie 2018 roku.

Kto był lepszy w roli Dumbledore'a?

Robert Skowronski
Tagi: News Harry Potter Galeria Ian McKellen