Dlaczego Ksenomorfy w „Obcym: Przymierze” zostały stworzone przy użyciu CGI?

Robert Skowronski
18.05.2017 15:08
Dlaczego Ksenomorfy w „Obcym: Przymierze” zostały stworzone przy użyciu CGI? Fot. kadr z filmu

Zamiast efektów praktycznych postawiono na CGI. Rozwiązanie skomentował Ridley Scott.

Ostatnie lata to renesans dla dawnej szkoły tworzenia efektów specjalnych. W ten trend nie wpisało się ostatnie dzieło Ridleya Scotta. W pierwszej części „Obcego” groza filmowego monstrum nie była budowana poprzez moc obliczeniową komputerów, a przez kreatywność samego reżysera i jego zespołu - strój Ksenomorfa przywdziewał człowiek z krwi i kości.

Dlaczego na takie posunięcie twórca nie zdecydował się w 2017 roku, kiedy zauważalny jest powrót do efektów praktycznych i to z bardzo dobrym skutkiem?

Uważałem, że CGI będzie lepszym rozwiązaniem niż koleś biegający w gumowym stroju, a tym właśnie kiedyś dysponowałem, co akurat wyszło całkiem nieźle. Przez cały czas kręcenia „Przymierza” był człowiek, który chodził w kostiumie i posłużył jako trzon, na który zostały nałożone cyfrowe efekty. Zawsze był aktor, który tym się zajmował.

To pokazuje, że reżyser postawił na formę kompromisu. Jednocześnie chyba możemy być spokojni o techniczną stronę kolejnych odsłon serii - plan zdjęciowy „Przymierza 2” ma wystartować w 2018 roku.

Ridley Scott opowiedział również o tym, dlaczego w ogóle zdecydował się na wprowadzenie klasycznego Ksenomorfa, skoro na ekranie i tak pojawiły się już Neomorfy:

Powodem były reakcje związane z „Prometeuszem”. Odkryliśmy, ze fani byli sfrustrowani tym filmem. Chcieli widzieć więcej oryginalnego potwora, ale dla mnie był skończony. Myliłem się. Uważam, że nie można nazwać się rozsądnym, jeżeli nie bierze się pod uwagę reakcji fanów.

Okazuje się, że słynna kosmiczna bestia miała na początku wyglądać zupełnie inaczej. Nad designem monstrum pracował cały sztab ludzi, wśród których znajdował się m.in. Ron Cobb. Jego wizja odbiega od tego co wykreował szwajcarski artysta, czyli H.R. Giger. Na szczęście scenarzysta Dan O'Bannon przedstawił sobie reżysera i H.R. Gigera i tak oto znamy takiego Obcego, jaki został zaprezentowany w 1979 roku.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.