23.03.2016 10:33

Dlaczego Peter Jackson uważa Jake'a Gyllenhaala za najgorszego aktora?

Odtwórca wielu świetnych ról z filmografią, której nie jeden mógłby mu pozazdrościć. Jednak mimo to Jake Gyllenhaal w ocenie Petera Jacksona jest najgorszym aktorem z jakim reżyser miał (nie)przyjemność pracować.

Dlaczego Peter Jackson uważa Jake'a Gyllenhaala za najgorszego aktora?
foto: Evan Agostini / Invision / AP / Fotolink; 0070067 / Reporter / East News

„Donnie Darko”, „Wolny strzelec”, „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Labirynt”, „Zodiak” - to tylko część dzieł, w których wystąpił Amerykanin. Imponująca lista, dzięki której otrzymał nominację do Oscara oraz dwie do Złotego Globu. Żadnej ze statuetek co prawda nie udało mu się zdobyć, ale Jake Gyllenhaal i tak znajduje się w hollywoodzkiej czołówce pożądanych przez twórców nazwisk.

Filmografia aktora mogła być jeszcze bogatsza, jednak niekiedy sam rezygnował ze składanych mu ofert wystąpienia w danych filmach lub zwyczajnie wybierano innych. W jakich dziełach Gyllenhaalowi nie udało się zagrać?

  • Kandydował do roli Batmana w filmie „Batman: Początek”
  • Kandydował do roli Christiana w „Moulin Rouge!”, musiał jednak zrezygnować, gdyż wyglądał zbyt młodo u boku Nicole Kidman
  • Rozważał przyjęcie roli Gabriela Martina w filmie „Patriota”
  • Był brany pod uwagę do roli Ricky'ego Fittsa w „American Beauty”
  • Był brany pod uwagę do roli Supermana w „Superman: Powrót”
  • Miał zagrać Spidermana w filmie „Spiderman 2”
  • Był brany pod uwagę do zagrania głównej roli w „Dziedzictwie Bourne'a”
  • Był brany pod uwagę do roli Jude'a w filmie „Across the Universe”
  • Rozważano jego udział w filmie „The Raid”

Podobnych epizodów w jego karierze było jeszcze kilka, a jednym z nich była możliwość wystąpienia jako Frodo w trylogii „Władca Pierścieni”. Jake Gyllenhaal opowiedział jak wyglądało jego przesłuchanie do tej roli:

"

Dzwoniło do mnie jakichś czternastu agentów, wszyscy byli podekscytowani wizją zobaczenia mnie w tym filmie. Mówili, że gdy im powiedziano, że Peter Jackson potrzebuje hobbita od razu pomyśleli: „Jake”! Gdy poszedłem na przesłuchanie nie miałem żadnej kwestii do wygłoszenia. Musiałem tylko wejść do pokoju otworzyć przedmiot i wyciągnąć z niego pierścień. Nie rozumiałem o co chodzi, więc po prostu wszedłem, wziąłem pierścień i spytałem czy było w porządku. "

Reakcją Petera Jacksona na takie zachowanie było po prostu zakrycie twarzy w geście wyrażającym głęboką dezaprobatę dla poczynań aktora. To jednak nie był koniec pogrążania się Gyllenhaala w oczach reżysera:

"

Później miałem już scenę mówioną. Wszyscy mieli brytyjski akcent oprócz mnie. Peter Jackson odwrócił się do mnie i powiedział: „Jesteś najgorszym aktorem jakiego kiedykolwiek widziałem. Czy nikt ci nie powiedział, że powinieneś mieć akcent? Lepiej zwolnij swoich agentów”. "

Aktorowi nie udało się też dostać roli w „Stary, gdzie moja bryka?” - powodem tego również okazał się akcent. Posłuchajcie zwierzeń Jake'a, w tym tych o „Władcy Pierścieni”, w wywiadzie jakiego Gyllenhaal udzielił w programie Jimmy'ego Fallona:

Myślicie, że Jake Gyllenhaal sprawdziłby się lepiej niż Elijah Wood?

Robert Skowronski
Tagi: News Peter Jackson Władca Pierścieni Jake Gyllenhaal