Dlaczego Peter Jackson uważa Jake'a Gyllenhaala za najgorszego aktora?

Robert Skowronski
23.03.2016 10:33
|undefined Fot. Evan Agostini / Invision / AP / link; 0070067 / Reporter / East News

Odtwórca wielu świetnych ról z filmografią, której nie jeden mógłby mu pozazdrościć. Jednak mimo to Jake Gyllenhaal w ocenie Petera Jacksona jest najgorszym aktorem z jakim reżyser miał (nie)przyjemność pracować.

„Donnie Darko”, „Wolny strzelec”, „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Labirynt”, „Zodiak” - to tylko część dzieł, w których wystąpił Amerykanin. Imponująca lista, dzięki której otrzymał nominację do Oscara oraz dwie do Złotego Globu. Żadnej ze statuetek co prawda nie udało mu się zdobyć, ale Jake Gyllenhaal i tak znajduje się w hollywoodzkiej czołówce pożądanych przez twórców nazwisk.

Filmografia aktora mogła być jeszcze bogatsza, jednak niekiedy sam rezygnował ze składanych mu ofert wystąpienia w danych filmach lub zwyczajnie wybierano innych. W jakich dziełach Gyllenhaalowi nie udało się zagrać?

  • Kandydował do roli Batmana w filmie „Batman: Początek”
  • Kandydował do roli Christiana w „Moulin Rouge!”, musiał jednak zrezygnować, gdyż wyglądał zbyt młodo u boku Nicole Kidman
  • Rozważał przyjęcie roli Gabriela Martina w filmie „Patriota”
  • Był brany pod uwagę do roli Ricky'ego Fittsa w „American Beauty”
  • Był brany pod uwagę do roli Supermana w „Superman: Powrót”
  • Miał zagrać Spidermana w filmie „Spiderman 2”
  • Był brany pod uwagę do zagrania głównej roli w „Dziedzictwie Bourne'a”
  • Był brany pod uwagę do roli Jude'a w filmie „Across the Universe”
  • Rozważano jego udział w filmie „The Raid”

Podobnych epizodów w jego karierze było jeszcze kilka, a jednym z nich była możliwość wystąpienia jako Frodo w trylogii „Władca Pierścieni”. Jake Gyllenhaal opowiedział jak wyglądało jego przesłuchanie do tej roli:

Dzwoniło do mnie jakichś czternastu agentów, wszyscy byli podekscytowani wizją zobaczenia mnie w tym filmie. Mówili, że gdy im powiedziano, że Peter Jackson potrzebuje hobbita od razu pomyśleli: „Jake”! Gdy poszedłem na przesłuchanie nie miałem żadnej kwestii do wygłoszenia. Musiałem tylko wejść do pokoju otworzyć przedmiot i wyciągnąć z niego pierścień. Nie rozumiałem o co chodzi, więc po prostu wszedłem, wziąłem pierścień i spytałem czy było w porządku.

Reakcją Petera Jacksona na takie zachowanie było po prostu zakrycie twarzy w geście wyrażającym głęboką dezaprobatę dla poczynań aktora. To jednak nie był koniec pogrążania się Gyllenhaala w oczach reżysera:

Później miałem już scenę mówioną. Wszyscy mieli brytyjski akcent oprócz mnie. Peter Jackson odwrócił się do mnie i powiedział: „Jesteś najgorszym aktorem jakiego kiedykolwiek widziałem. Czy nikt ci nie powiedział, że powinieneś mieć akcent? Lepiej zwolnij swoich agentów”.

Aktorowi nie udało się też dostać roli w „Stary, gdzie moja bryka?” - powodem tego również okazał się akcent. Posłuchajcie zwierzeń Jake'a, w tym tych o „Władcy Pierścieni”, w wywiadzie jakiego Gyllenhaal udzielił w programie Jimmy'ego Fallona:

Myślicie, że Jake Gyllenhaal sprawdziłby się lepiej niż Elijah Wood?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.