Do jakich filmów nawiązuje „Nienawistna ósemka”?

Robert Skowronski
21.03.2016 14:03
Do jakich filmów nawiązuje „Nienawistna ósemka”? Fot. kadr z wideo

Bogactwo cytatów filmowych to żadna nowość w kinie Quentina Tarantino. Do jakich dzieł nawiązuje ostatni obraz reżysera, „Nienawistna ósemka”?

Miłość do westernu w sercu twórcy nie wykwitła dopiero wraz z realizacją „Django”. Odniesienia do tego gatunku odnaleźć już można było we „Wściekłych psach” - końcowa strzelanina to cytat z „Dobrego, złego i brzydkiego”. Tarantino upodobał sobie zwłaszcza spaghetti western, a upust tego uczucia dał w obrazie z Jamiem Foxxem.

Również „Nienawistną ósemkę” osadził w świecie, w którym u boku trzyma się rewolwer, a pustkowia (tym razem śnieżne) przemierza się na wierzchowcu. Cała twórczość Tarantino uszyta jest z cytatów. Reżyser „ściąganie” od innych uczynił swoim znakiem rozpoznawczym. Nie jest to jednak bezmyślne czerpanie z innych dzieł, a świadoma kinofilska metazabawa.

W ósmym filmie reżysera również nie zabrakło cytatów - też tych z samego siebie. Gdy poznajemy postać graną przez Tima Rotha zastosowany zostaje najazd na jego twarz - tak samo było w debiucie Tarantino, gdzie również wystąpił aktor. Ponownie mamy też serię nawiązań do klasycznego dzieła Sergio Leone, czyli „Dobrego, złego i brzydkiego”. W „Nienawistnej ósemce” po raz drugi u twórcy „Pulp Fiction” wystąpił Kurt Russell - prawdopodobnie stąd odniesienia do roli aktora w „Czymś”.

Zatem do jakich dzieł odwołuje się „Nienawistna ósemka”?

  • „Dyliżans” (1939)
  • „Siedmiu wspaniałych” (1960)
  • „Lawrence z Arabii” (1962)
  • „Dobry, zły i brzydki” (1966)
  • „Człowiek zwany Ciszą” (1968)
  • „Ostatni dom po lewej” (1972)
  • „Coś” (1982)
  • „Wściekłe psy” (1992)
  • „Bękarty wojny” (2009)
  • „Django” (2012)

Zobaczcie jak te cytaty wyglądają na taśmie filmowej:

Być może w przyszłości Tarantino odda też hołd George'owi Millerowi i jego filmowi „Mad Max: Na drodze gniewu”, który reżyser wybrał swoim ulubionym dziełem 2015 roku.

Prawdopodobnie nie mamy się jednak co spodziewać nawiązań do „Gwiezdnych wojen” czy czegokolwiek innego, za co odpowiedzialne byłby Disney. „Przebudzenie mocy” napsuło Tarantino wiele nerwów. Reżyser wyznał, że już nigdy nie będzie współpracować ze studiem, w którego logo znajduje się Myszka Mickey.

Znaleźliście inne cytaty w „Nienawistnej ósemce”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.