"Doktor Sen" - pierwsze recenzje horroru. Film podobał się nawet Stephenowi Kingowi

28.10.2019 09:24
"Doktor Sen" - pierwsze recenzje horroru. Film podobał się nawet Stephenowi Kingowi Fot. kadr z filmu Doktor Sen

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje horroru "Doktor Sen" - adaptacji powieści Stephena Kinga, która jest kontynuacją kultowego "Lśnienia". Co sądzą widzowie?

Zbliża się Halloween, więc nie może zabraknąć czegoś spod pióra Stephena Kinga, nawet jeśli będzie to film na podstawie jego twórczości. Amerykańscy dziennikarze mieli okazję obejrzeć kontynuację "Lśnienia". Jaką wydali opinię o nadchodzącym horrorze?

"Doktor Sen" - pierwsze recenzje filmu

Już za kilka tygodni powrócimy do hotelu Panorama wraz z dorosłym Dannym Torrancem. Tytułowy bohater stanie oko w oko z tajemniczą organizacją Knot, która ściga osoby z nadprzyrodzonymi umiejętnościami. Reżyserem filmu jest uznany twórca kina grozy Mike Flanagan. Doktorem Snem został Ewan McGregor. Same nazwiska to jednak nie wszystko. Czy film spełnił oczekiwania krytyków? Na Twitterze pojawiły się pierwsze reakcje na najnowszą adaptację prozy Kinga.

"Doktor Sen" to kolejny emocjonalny horror Flanagana napędzany traumą , który sprawił, że mocno szlochałam w miejscu publicznym. To zrozumiałe, że trochę zmienia historię z książki, ale duch Kinga został zachowany. Kto się zapisuje do sekty Rebeki Ferguson? Szukam przyjaciela.

To był świetny rok dla adaptacji Stephena Kinga, ale myślę, że "Doktor Sen" jest najlepszą z nich. Wstrząsną mną w niespodziewany sposób, wpłynął na moje emocje, a Rebecca Ferguson jest naprawdę dzika w swojej roli. Co za wspaniałe uczczenie karier Kubricka, Kinga i samego Flanagana.

"Doktor Sen" działa najlepiej w momentach, w których trzyma się fabuły powieści Stephena Kinga. Fragmenty, w których stara się odtwarzać elementy "Lśnienia", są trochę karkołomne. Nie zmienia to faktu, że Flanagan potrafi oddać elementy emocjonalne (bez żadnych niespodzianek). A Rebecca Ferguson zagarnęła cały film.

"Doktor Sen" jest sequelem "Lśnienia", na który fani Kinga czekali od dawna. Kyliegh Curran to wschodząca gwiazda, a Rebecca Ferguson jest po prostu niesamowita. Flanagan pięknie miesza niedającą o sobie zapomnieć przeszłość Danny'ego Torrance'a z teraźniejszością, co sprawia, że ten film to najlepsza adaptacja Kinga tego roku.

"Doktor Sleep" jest najlepszą adaptacją twórczości Kinga od czasów "Skazanych na Shawshank". Mike Flanagan perfekcyjnie łączy nostalgię z napięciem, tajemnicą i suspensem. Cała obsada jest świetna. Jest kilka niespodzianek, które sprawią, że fani Kinga będą piszczeć z rokoszy.

Nie chcę na razie wychylać się przed swoją recenzją dla IGN, ale mogę powiedzieć, że wspaniale bawiłem się na "Doktorze Śnie".

Są pewne problemy w trzecim akcie, ale całość to wspaniałe role, niesamowite doznania wizualne i bardzo sprytnie oddany hołd zarówno Kingowi, jaki i "Lśnieniu" Kubricka.

Naprawdę podobał mi się "Doktor Sen". I to nie z POWODU mojej miłości do Rebeki Ferguson... ale to nie jest bez znaczenia. Bardzo czuć klimat Kinga i Flanagana - horror odzwierciedla traumę rodzinną. Fani serialu Flanagana "Nawiedziny dom na wzgórzu" pokochają ten film.

"Doktor Sen" to dobry film, ale nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak poprzednie dzieła scenarzysty/reżysera Mike'a Flanagana. Ma kilka naprawdę interesujących momentów. Moja pełna recenzja pojawi się w środę na Creepy Kinngdom.

Jak widać recenzję krytyków, którzy mieli okazję zobaczyć film Flanagana, są nadzwyczaj pozytywne. To dośc zaskaujące, biorąc pod uwagę odważny krok reżysera - bezpośrednie nawiązania do słynnego horroru Stanleya Kubricka. Większość recenzentów podkreśla wspaniałą rolę Rebeki Gerguson, która wcieliła się w główną antagonistkę. Zwrócono też uwagę na Kyliegh Curran - młodą aktorkę, która partneruje McGregorowi. Wygląda na to, że produkcja spodoba się fanom Kinga.

Przeczytaj także

Zresztą na jej temat pozytywnie wypowiedział się sam pisarz. Na Twitterze Kinga pojawiła się opinia na temat adaptacji jego powieści.

"Doktor Sen": Mike Flanagan to utalentowany reżyser, ale również świetny opowiadacz historii. Film jest bardzo dobry. Polubicie go, jeśli lubicie "Lśnienie" to, ale również Wam się spodoba, jeśli lubicie "Skazanych na Shawshank"

To dość niespotykane, bo zazwyczaj Kingowi nie podobają się adaptacje jego książek. Krytykował nawet "Lśnienie" Kubricka.

Przeczytaj także

"Doktor Sen" - kiedy premiera?

Czy horror jest naprawdę taki dobry, jak głoszą internetowe opinie? O tym przekonamy się za jakiś czas. Do polskich kin "Doktor Sen" trafi 15 listopada 2019 roku. Oprócz McGregora, Curran i Ferguson w horrorze wystąpili Carl Lumbly, Zahn McClarnon, Emily Alyn Lind, Bruce Greenwood, Jocelin Donahue, Alex Essoe oraz Cliff Curtis.

Przeczytaj także

Zobacz też: "Doktor Sen": Jak Stephen King i odtwórca Danny'ego Torrance'a zareagowali na zwiastun kontynuacji "Lśnienia"?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.